سفیر فنلاند در ایران گفت که کارگروهی متشکل از مدیران و کارشناسان بانکی ایران و فنلاند برای رفع مشکل روابط بانکی دوجانبه تشکیل شده است.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، هری کمراینن خاطرنشان کرد: این کارگروه موفق شده تا بخش زیادی از مشکلات پیش رو برای انجام مبادلات ارزی بین بانکی را حل کند.

وی افزود: پیشرفتی که این کارگروه برای برداشتن مشکلات بانکی بین بانک های ایران و فنلاند داشتند، امیدوار کننده است و به نظر می رسد در آینده خیلی نزدیک مبادلات بانکی بین طرفین برقرار شود.

سفیر فنلاند در ایران خاطرنشان کرد: در پسابرجام گشایش خوبی برای ارتباط بین ایران و فنلاند حاصل شده و سفر رئیس جمهوری، وزیر خارجه و تعداد دیگری از وزاری فنلاند به ایران و سفر وزیر امور خارجه و برخی از وزاری ایرانی به فنلاند از جمله مهم ترین رخدادهای سیاسی در پسابرجام بود.

وی افزود: همچنین تعداد زیادی از شرکت های بزرگ فنلاندی به خصوص شرکت هایی که در زمینه تامین مواد اولیه و فناوری با ایران همکاری داشتند نیز در پسابرجام بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفتند.

او ادامه داد: دو کشور ایران و فنلاند از مدت زمان زیادی با یکدیگر ارتباطات سیاسی و تجاری خوبی دارند و ظرفیت های دوجانبه اجازه می دهد که این ارتباطات در پسابرجام بیشتر افزایش یابد.

کمراینن راهکار گسترش مبادلات تجاری بین ایران و کشورش را برقراری ارتباطات بین استانی اعلام کرد و اظهار داشت: استان مازندران می تواند همانند برخی از استان های ایران همانند زنجان، کردستان و سایر استان های دیگر که با استان ها ما روابط تجاری دارند، دست به گسترش روابط استانی بزند.

سفیر فنلاند در ایران افزود: ما در زمینه جنگل داری و تصفیه خانه فاضلاب تجربیات خوبی داریم که می توانیم با استان مازندران همکاری داشته باشیم و این استان نیز تولیدات خوبی در زمینه گیاهان دارویی و سایر محصولات کشاورزی دارد که می تواند نیاز کشورمان را تامین کند.

وی گفت: تجربیات ما در حوزه جنگل دار و تولید چوب به گونه ای است که با گذشت 500 سال بهره برداری از جنگل، نه تنها از وسعت این جنگل ها کم نشد، بلکه به مراتع و جنگل ها ما افزوده شد و این نشان از بهره گیری درست در این حوزه است.

او اضافه کرد: ما می توانیم تجربیات خود را در اختیار مازندران به عنوان یکی از استان های دارای جنگل و مرتع قرار دهیم و این همکاری می تواند در بین دانشگاههای کشاورزی و مرتعداری نیز برقرار شود.

سفیر فنلاند برای نشست با تجار و بازرگانان مازندران و بازدید از تعدادی از واحدهای صنعتی از جمله چوب و کاغذ به این استان سفر کرد.

میزان صادرات ایران به کشور فنلاند در سال 2014 میلادی 298 هزار دلار و واردات از این کشور هم 24 میلیون و 596 هزار دلار بود.

ایران صادر کننده فرش و سایر کفپوش های نساجی، میوه، آجیل، پوست مرکبات، خربزه، مبل، شیشه و ظروف شیشه ای به فنلاند و وارد کننده ماشین آلات، راکتورهای هسته ای، دیگ های بخار، تجهیزات الکترونیکی، محصولات دارویی، کاغذ و مقوا، خمیر کاغذ و چوب از آن کشور است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin