رئیس اتاق بازرگانی سمنان ضمن دیدار با سفیر فنلاند، از این کشور به ‌عنوان دروازه ورود محصولات ایرانی به اتحادیه اروپا نام برد و بر افزایش همکاری‌های بین سمنان و فنلاند تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی‌اصغر جمعه‌ای در دیدار با سفیر فنلاند از مسیر تاریخی جاده ابریشم به عنوان یک راه ارتباط تجاری نوین در شاهراه تجاری دنیا نام برد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور فنلاند در سخنرانی خود در حضور فعالان اقتصادی از ترجمه شاهنامه فردوسی به زبان فنلاندی خبر داد، و افزود: این نگرش و توجه برای ما ایرانیان بسیار قابل احترام است، اما باید در حال حاضر به روابط تجاری و اقتصادی فی مابین دو کشور فنلاند و ایران را هر چه سریع‌تر رونق بیشتری ببخشیم.

رئیس اتاق بازرگانی سمنان از آمادگی و حضور فعالان اقتصادی استان سمنان در بازار فنلاند خبرداد و خاطرنشان کرد: تولیدات محصولات کشاورزی استان سمنان می‌تواند در بازار فنلاند منحصر به‌فرد باشند و این آمادگی از سوی بازرگانان این استان وجود دارد تا محصولات باغی استان همانند انگور، سیب و پسته به این کشور صادر شود.

جمعه‌ای، کشور فنلاند را عامل و دروازه ورود محصولات ایرانی به اتحادیه اروپا، ارزیابی و خطاب به سفیر فنلاند اظهار کرد: تکنولوژی‌های نوین شما در زمینه مخابرات، معادن، تصفیه آب، چوب، آسانسور و تولیدات نوین انرژی بسیار مطلوب است و این آمادگی در استان سمنان وجود دارد که سرمایه‌گذاری 100 درصدی و یا مشارکتی فی مابین طرفین انجام شود.

این عضو اتاق ایران از رغبت و آمادگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان برای دعوت و پذیرش هیات‌های تجاری و اقتصادی فنلاندی خبر داد و بر افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی تاکید کرد.

در این دیدار، همچنین هری کمراینن، سفیر جمهوری فنلاند در ایران فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان سمنان را بی‌نظیر توصیف کرد و گفت: منتظر اقدام مشترک برای توسعه تجاری بین دو طرف هستیم.

وی ضمن اظهار رضایت از سفر خود به سمنان خاطرنشان کرد: توانمندی‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و گردشگری استان سمنان برای سرمایه‌گذاری مشترک بسیار مطلوب است.

وی ادامه داد: این مسئله آنقدر برای فنلاند مهم بود که در دیدار اخیر دو رئیس‌جمهور فنلاند و جمهوری اسلامی ایران سه بار از استان سمنان به‌عنوان استانی با ظرفیت‌های بزرگ مطرح شد.

سفیر فنلاند از استان سمنان به‌عنوان ایران کوچک نام برد و ادامه داد: موقعیت جغرافیایی استان بسیار مهم است زیرا سمنان در مسیر تاریخی جاده ابریشم واقع شده و این موقعیت در روابط تجاری آینده نیز بسیار مهم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin