سفیر فلسطین در ایران به مناسبت سالگرد آغاز انقلاب مسلحانه مردم این کشور و افتتاح سفارت دولت فلسطین طی یک کنفرانس مطبوعاتی به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر فلسطین در ایران با تبریک فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین تسلیت به خاطر فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و همچنین وقوع فاجعه پلاسکو در بخشی از سخنان خود با اشاره به رابطه انقلاب ایران و مردم فلسطین و نقش امام خمینی (ره) در این رابطه گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شهید یاسر عرفات اولین کسی بود که به ایران آمد و پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت. او در ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ به ایران آمد و در تاریخ۳۰ بهمن همان سال با حضور وی سفارت فلسطین در تهران بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه خیلی از مسئولان انقلاب اسلامی ایران در قبل از انقلاب در اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان و سوریه تعلیم نظامی دیده‌اند تصریح کرد: امام خمینی (ره) هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب تاکید و توجه ویژه‌ای به موضوع فلسطین داشتند از جمله اینکه ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند امروز ایران، فردا فلسطین و اینکه استقلال ایران کامل نمی‌شود مگر با آزادی فلسطین. از دیگر سو ایشان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری کردند.

وی با اشاره به مشکلات ورنج‌هایی که انقلاب فلسطین و مردم آن با آن روبرو هستند به اهمیت ایجاد وحدت ملی در فلسطین اشاره کرد و افزود: اگر ما وحدت ملی در فلسطین را داشته باشیم، می‌توانیم اعراب و مسلمانان را دور خود جمع کنیم و همگی ما اسلحه‌هایمان را به سمت دشمن اصلی‌مان یعنی صهیونیست ها بگیریم.

وی با اشاره به نگاه و سیاست خصمانه ترامپ به موضوع فلسطین گفت: این آقا ما را در برابر صهیونیسم بین‌المللی قرار داده است. او هیچ اطلاعی درباره فلسطین ندارد و در روزهای آغازین حضورش دشمنی خود با جهان اسلام را نشان داد و ورود مسلمانان از هفت کشور اسلامی به این کشور را ممنوع کرد.

الزواوی با بیان اینکه می‌دانیم هر رئیس‌جمهور جدیدی که بر سر کار می آید باید پرونده موضوعات را بخواند و از آن مطلع شود گفت:‌ این آقا قبل از اینکه اطلاعی کسب کند، مطالبی را مطرح کرده است. مسئله تروریسم اسلامی را بیان کرده است؛ در حالیکه تروریسم صفتی ندارد و از سوی هر طرفی که باشد، محکوم است.

مقدم السفرای نمایندگی های سیاسی در تهران با اشاره به اظهارات ترامپ و اطرافیانش مبنی بر اینکه تلاش دارند که سفارت آمریکا در تل‌آویو را به قدس منتقل کنند، اظهار کرد: آن‌ها تلاش دارند امید و آرزوهای مردم فلسطین را از بین ببرند. آن‌ها متوهم شده‌اند و سرزمین قدس قبله اول مسلمانان است و تعداد زیادی از صحابه پیامبر (ص) در آن دفن شده است.

سفیر فلسطین در تهران با اشاره به حمایت ترامپ از شهرک سازی غیرقانونی صهیونیست‌ها در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: چند روز پیش دبیر کل سازمان ملل یک فرد فلسطینی را به عنوان نماینده خود در امور لیبی انتخاب کرد، ولی نماینده آمریکا انتخاب این فرد را وتو کرد؛ چون فرد منتخب شده یک فلسطینی است و از دیگر سو نتانیاهو نیز از این اقدام آمریکایی‌ها تقدیر کرد.

سفیر فلسطین در تهران همچنین با تمجید از توجهات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع فلسطین و حمایت شان از مردم مظلوم این منطقه گفت:‌ توجه ایشان به این موضوع تا حدی بود که در اتاق کارشان عکس مسجدالقصی قرار داده بودند.

وی در پاسخ به سئوال آوا دیپلماتیک در ارتباط با دیدار چندی پیش محمود عباس با مریم رجوی و اینکه گفته شده این دیدار با فشار سعودی‌ها انجام شده است،‌ اظهار داشت: پرچم انقلاب با دو پرچم ایران و فلسطین بلند شده است. انقلاب اسلامی همواره مدافع ملت فلسطین، موضوع بیت المقدس و مسجد القصی بوده است. این موضوع برای ما مهم است و امکان ندارد کسانی را که مردان بزرگی چون شهید بهشتی و مطهری را ترور کردند ببخشیم. ما نمی‌توانیم کسانی را که علیه انقلابی که به نفع اسلام و مسلمین است اسلحه کشیده‌اند ببخشیم.

وی ادامه داد: بعد از آن دیدار برای رهبریت خودم به صورت مفصل در این زمینه نوشتم و صحبت کردم. ممکن است آن ملاقات به صورت اتفاقی بوده باشد و برنامه‌ریزی شده نباشد و یا اینکه به رئیس ما تا قبل از این دیدار اطلاعات لازم در مورد این گروه داده نشده باشد. من نمی‌خواهم بهانه تراشی کنم و اطلاع ندارم که چه شرایطی باعث شده که این اتفاق بیفتد، ولی به شما می گویم که هر دیداری با این گروه محکوم است و مورد تائید ما نمی‌باشد.

وی در پاسخ به سئوال دیگر آوا دیپلماتیک درباره احتمال ترور یاسرعرفات توسط محمد دحلان که شبکه 10 تلویزیون اسرائیل مدعی شده بود گفت: محمد دحلان با توجه به تصمیم‌گیری که از کمیته مرکزی جنبش فتح کنار گذاشته شده است و باید باب گفت‌وگو در این زمینه‌ها به وجود بیاید. اما راجع به تهمت شبکه 10 رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه محمد دحلان یاسر عرفات را ترور کرده باید بگویم که این حرف خطرناکی است و من در این زمینه اطلاعی ندارم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin