سفیر جدید فرانسه به مناسبت اکران فیلم «فرانکوفونیا» که اثری از ساکاروف در مورد موزه لوور است، ضیافت شامی در موزه ملی ایران برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این مراسم رضا میرکریمی دبیر جشنواره ضمن سلام و خوشامدگویی به میهمانان گفت:من رضا میرکریمی هستم دبیر جشواره جهانی فیلم فجر. خیلی خوشحالم که به همه خیرمقدم بگویم برای این مهمانی مخصوصا به جناب سفیر فرانسه. مایلم خوشحالی خودم را ابراز کنم به خاطر همکاری خوبی که در این جشنواره میان ما و رایزن فرهنگی سفارت فرانسه وجود داشته است.

وی افزود: طولانی صحبت نمی‌کنم؛ ما یک فیلم زیبا دیدیم، چیزی که در این فیلم برای من مهم بود این بود که یک کارگردان روس در مورد موزه لوور در فرانسه فیلم ساخته بود و آن فیلم در موزه ملی ایران به نمایش در آمد و شاید این برای ما یک درس باشد که میراث فرهنگی مرز نمی‌شناسد.

دبیر جشنواره در پایان گفت: کن به همه مهمانان خوشامد می‌گویم ولی بهتر است که بشنویم از میزبان این برنامه، جناب سفیر.

در ادامه فرانسوا سنمو سفیر فرانسه خاطرنشان کرد کرد: جناب آقای رضا میرکریمی عزیز دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر، جناب آقای ابراهیم نوکنده عزیز مدیر موزه ملی ایران و جناب آقای حجت الله ایوبی عزیز رییس سازمان سینمایی، بسیار خرسندم که به ما افتخار دادید در اینجا باشید میان دو بالی که وجود دارند موزه ملی ایران و موزه اسلامی.

وی در ادامه ضمن خیر مقدم به سوکوروف و سایر مدعوین و میهمانان خارجی جشنواره گفت: خیلی خوشحالم که اقامتم در ایران را با یک رویداد فرهنگی آغاز کردم که به سینما و موزه فرانسه اختصاص داده شده است. به همت معاون محترم وزیر ارشاد حجت الله ایوبی که به عزم و اراده شان درود می‌فرستم و دبیر محترم جشنواره مخاطبان ایرانی حداقل 8 فیلم فرانسوی را در این جشنواره مشاهده کردند و من از این بابت بسیار خوشحال و سپاسگزارم.

وی ادامه داد: فیلم استاد سوکوروف مدحی در باب هنر است که مرزها را در می‌نوردد. همانطور که دبیر جشنواره اشاره کردند یک کارگردانی با اصلیت روسی چنین فیلمی را به تصویر بکشد بسیار استثنایی است و جنبه چند فرهنگی را نشان می‌دهد. لوور تنها متعلق به فرانسوی‌ها نیست، لوور متعلق به تمام انسانیت است و شواهد آن را در این فیلم دیدیم و خیلی خوشحالم که آقای سوکوروف این فیلم را درست کردند.

سفیر فرانسه در ادامه خاطرنشان کرد: هنر مرز نمی‌شناسد و اشخاصی که منتقل‌کنندگان هنر هستند ملیت ندارند و متعلق به همه جهان هستند. در واقع اینها هنرمندانی هستند که می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند و پیامشان را انتقال دهند و کاملا تصادفی همین چند روز پیش رییس موزه لوور در ایران بودند و با آقای نوکنده در مورد همین تبادلات ملاقاتی داشتند.

وی افزود: شروع کارم در ایران با یک رویداد فرهنگی از افتخاراتم است و طی این چند روز متوجه شدم که مردم ایران و فرانسه چقدر نکات مشترکی دارند؛ به خصوص در هنر و در واقع هنر زمینه‌ای است که ما می‌توانیم از طریق آن روابطمان را گسترش دهیم.

سنمو اظهار کرد: فیلم‌هایی که در روزهای آینده مشاهده خواهید کرد شما را سرگرم خواهند کرد و روی شما تاثیر می گذارند اما بیشتر از همه امیدوارم باعث شوند بیشتر با هم ارتباط برقرار کنیم. امیدوارم از فیلم‌هایی که پخش می‌شود لذت ببرید و می‌خواهم که روابط خوبی را با هم بسازیم.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin