مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مهدی چمران در ابتدای این دیدار قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی را به ملت ایران و نیز قهرمانی تیم ملی فوتبال فرانسه در لیگ ملت های اروپا را به سفیر این کشور تبریک گفت و اظهار داشت: ارتباطات بین ایران و فرانسه و نیز تهران و پاریس بسیار قدیمی و دیرینه بوده است، اما در ظرف چند سال گذشته به تدریج این ارتباطات کم رنگ و کمرنگ تر شده که در شرایط کنونی می تواند گفت این ارتباطات در سطح خوبی نیست.

چمران افزود: ادبیات ما در قدیم بعد از فارسی و عرب به ادبیات فرانسه گره خورده بود و تقریبا همه کسانی که مدرسه می رفتند کتاب بینوایان ویکتور هوگو را می خواندند و در مدارس ما فرانسه تدریس می شد و حتی وقتی من در دانشکده معماری که شبیه بوزار پاریس بود، درس می خواندم زبان اصلی ما فرانسه بود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: این ارتباطات اوج گرفت تا زمان حضور حضرت امام خمینی (ره) در پاریس که آنجا علاقه شدید و ارتباطی خوب بین دو ملت ایران و فرانسه ایجاد شد. حضور حضرت امام در نوفل لوشاتو و سیل عاشقان ایشان برای زیارتشان که حتی خود من نیز برای زیارت ایشان به نوفل لوشاتو آمدم سبب شد که در تهران خیابانی به نام نوفل لوشاتو نام گذاری شود.

چمران ادامه داد: متاسفانه بعد از این رویدادها به تدریج ارتباطات بین دو کشور کمتر شد و با اینکه ما از فرانسه به عنوان مهد تمدن و آزادی انتظار داشتیم که این ارتباطات گسترش یابد ولی به تدریج کمتر شد و در بحث برجام و بعد از آن هم مجدد شاهد کمرنگ شدن ارتباطات دو کشور ایران و فرانسه بودیم.

چمران افزود: این در حالی است که شهر تهران همواره ارتباط خوبی با فرهنگ و ملت فرانسه داشته که نمونه آن طراحی متروی تهران است که یک شرکت فرانسوی انجام داد، حتی یادم هست که برنامه آمایش سرزمین که قبل از انقلاب شروع شده بود قرار بود توسط یک شرکت فرانسوی ایرانی انجام شود که البته رها شد و ما از این رها شدگی ها کم نداشتیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما از نظر شهرسازی نیز مشترکاتی با پاریس داشتیم و ما حتی برای تهران یک هیات ژوری دائمی طراحی کرده بودیم که نمونه این کار فقط در شهر پاریس بود، این هماهنگی فکری قابل گسترش بود و هنوز هم هست، وقتی من رییس دانشکده هنرهای زیبا بودم بهترین مجله معماری که ما از آن استفاده می کردیم یک مجله فرانسوی بود که البته اکنون متوقف شده است.

چمران در ادامه خاطر نشان ساخت: با همه این موضوعات و مشترکات ما همچنان امیدواریم این ارتباطات شهری گسترش یابد چرا که ارتباطات شهری باید فارق از ارتباطات سیاسی باشد، در ارتباطات سیاسی نوسان زیاد است، ولی ارتباطات شهری می تواند برقرار باشد و ما استقبال می کنیم.

چمران یاد آور شد: البته در مسائل سیاسی آن چه که ما از کشور فرانسه و جامعه اروپا انتظار داشتیم به ویژه بعد از خروج امریکا از برجام در خصوص پایبندی به تعهد ها صورت نگرفت. ما امیدواریم مسائل سیاسی با روشن بینی دولت ها حل شود چرا که ملت ها با هم اختلافی ندارند و به ویژه شهرها که به دور از مسایل سیاسی هستند و امیدواریم زمینه هایی فراهم شود تا شهرها همکاری هایی برای پیشبرد اهداف خود داشته باشند.

چمران در ادامه گفت: ما آرزو داریم روابط دیرینه با فرانسه خیلی بهتر از این باشد و انتظار داریم فرانسه مستقل از امریکا بتواند تصمیم بگیرد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه امریکا از نظر ما کشور قابل اعتمادی نیست ادامه داد: این مهم نیز برای فرانسه آشکار است چرا که قرار داد هایی که فرانسه با استرالیا داشت را از بین بردند و فقط به دنبال منافع شخصی خود بودند و همین مسئله را به خوبی در مورد ایران دیدیم و تجربه کردیم. بنابراین از نظر سیاسی انتظار ما این است کشوری که همیشه افتخار می کرده به آزادی خواهی به عنوان یک کشور مستقل از امریکا و یک کشور قوی اروپایی کار و فکر کند و ما چیزی جز روابط سالم بین المللی انتظار نداریم.

چمران افزود: ولی این انتظار هم نیست وقتی امریکا خود را کنار می کشد و فرانسه معتقد است بایستی موضوع برجام و پایبندی به تعهدات را ادامه دهد. حتی یکی از ۱۱ موردی که بر عهده فرانسه گذاشته شده بود، محقق نشود. از دیدگاه ملت ما همه این جزییات کاملا قابل دیدن است و دیدگاه ملت ما به فرانسه با همین معیار ها سنجیده می شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما در حوزه مسائل شهری می توانستیم در زمینه اقتصاد شهری و تکنولوژی هایی که هر دو شهر نیاز دارند کار کنیم ولی راه همه بسته شده و مرتبا سال به سال ارتبالطات کمتر شده است.

وی اظهار داشت: ما امیدواریم با دولت جدید و تفکر جدیدی که بر کشور حاکم است و روی توانمندی داخلی خودمان تاکید فراوان داریم و موفق هم شدیم، با این تفکر آماده ارتباط بهتری هم با فرانسه و هم با سایر کشورهای دیگر هستیم. ما می دانیم در دنیای امروز هیچ کشوری نمیتواند تنها زندگی کند، ولی ارتباطات باید معقول و قابل قبول طرفین باشد. بنابراین امیدواریم ارتباطات شهری ما تنها معطوف و محدود به داشتن چند مجله و خانه فرهنگ نباشد و با دولت جدید ایران این ارتباطات بهتر و گسترده تر باشد.

 چمران یادآورشد: همه مردم ما و ملت ما نسبت به کشور فرانسه به خاطر ارتباطات دیرینه دیدگاه مناسبی دارند و انتظار داریم این دیدگاه با پاسخ مناسب تر مواجه شود.

وی در ادامه از سفیر فرانسه پرسید که چند سال است در ایران هستند که وی پاسخ داد دو سال.

چمران در ادامه گفت: امیدواریم در این دوسال خاطرات خوشی از ایران داشته باشید و علاوه بر تهران شهرهای دیگر نظیر اصفهان، شیراز و مشهد را هم دیده باشید ایران یک فرهنگ قدیمی چند هزار ساله ی باستانی و فرهنگ بسیار قابل مطالعه دارد.

مهدی چمران افزود: همانطور که شما هم گفتید در دانشگاه های خاصی که در این زمینه کار می کنند روی ایران مطالعه زیاد شده و باستان شناسان زیادی داشتیم که از فرانسه به ایران آمدند و سالها کار کردند. در خود تهران طراح دانشکده معماری و موزه ملی ایران باستان نیز یک فرانسوی بوده است. این ها همه بیانگر ارتباطات دیرینه دو فرهنگ و ملت ایران و فرانسه بوده است، اما به واسطه پیروی از سیاست های امریکا این ارتباطات ضربه خورده است. و ما امیدواریم این ارتباط ترمیم پیدا کند و بهتر شود، ما در انتطار روزهای بهتری هستیم.

همچنین سفیر فرانسه در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از انتخاب آقای چمران به عنوان ریاست شورای شهر تهران گفت: شهر ها بزرگ و پایتخت های بزرگ با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم می کنند مشکلاتی از جمله موضوعات ترابری و آلایندگی ها که می توان برای آنان راه حل های مشابهی اندیشید و این می تواند راه ارتباط بین شهر های بزرگ باشد.

فیلیپ تیه بو افزود: در این زمینه از قبل ارتباطاتی بین دو کشور ایران و فرانسه بوده به ویژه در بحث آلودگی هوا که شرکت ایر پاریس در این زمینه همکاری هایی با شهر تهران داشته بنابراین مایل به گسترش این ارتباطات هستیم.

سفیر فرانسه در ادامه اظهار داشت: روابط بین ایران و فرانسه از قدیم وجود داشته است و این روابط در حوزه فرهنگی بسیار پر رنگ می باشد به ویژه در فرهنگ معاصر ایران که در دهه های اخیر مردم کشور فرانسه آشنایی بیشتری با فرهنگ ایران پیدا کردند به ویژه از طریق سینما و اخیرا هم یکی از سینما گران ایرانی جایزه جشنواره کن را برنده شد. بنابراین باید گفت تبادلات زبانی و فرهنگی همیشه بین این دو ملت وجود داشته گفتگوی تمامی این عناصر می تواند این موضوع را بهبود بخشد.

فیلیپ تیه بو افزود: یکی از اقدامات ما در حوزه فرهنگی این بوده است که در زمینه معماری و شهر سازی به مناسبت روزهای میراث اروپا که هر ساله برگزار می شود فیلمی تهیه شده از همکاری معماری ایران و فرانسه که در آن ساختمان ها نمادین مانند موزه ملی و یا ساختمان ایستگاه قطار تبریز را به تصویر کشیدیم ساختمان هایی که معمار و طراح آن ها فرانسوی بودند.

 سفیر فرانسه در ادامه گفت: اکنون که روسای جمهور دو کشور ایران و فرانسه دو بار با هم تلفنی صحبت کرده اند می توان متصور شد که اراده ی مشترکی برای از سر گیری روابط بین تهران و پاریس در زمینه های علمی، فرهنگی و اقتصادی وجود دارد.

سفیر فرانسه با اشاره به وضع تحریم های امریکا در قبال ایران گفت: مسلما تحریم های امریکا روابط ما را دچار مشکل کرده و ما از این بابت ابراز تاسف کرده ایم ولی ما هیچگاه دست روی دست نگذاشتیم و راه کارهایی را ارائه دادیم و دو بار آقای مکرون ابتکاراتی را در زمان آقای روحانی پیشنهاد دادند تا گشایش های اقتصادی ایجاد شود. اما متاسفانه این تلاش ها به نتیجه نرسید. ولی همچنان به دنبال راه حل هستیم و امیدواریم با از سر گیری گفت گو ها در ماه ژوئن راه حل های خوبی پیش پای ما قرار گیرد.

 وی افزود:همچنان سخنان آقای امیر عبدالهیان نشان می دهد که اراده مشترکی برای از سر گیری مذاکرات و برداشته شدن تحریم ها وجود دارد.

فیلیپ تیه بو گفت: ما امیدوارم هستیم روزهای بهتری پیش رو داشته باشیم و در خصوص برجام فکر می کنم اراده مشترکی از جانب همه کشور ها وجود دارد که این توافق به ریل باز گردد. ما در این زمینه با شرکای اروپایی خود و چینی و روسی هم اراده و هم عقیده هستیم.

سفیر فرانسه خطاب به ریاست شورای اسلامی شهر تهران گفت: همانطور که گفتید همکاری بین فرانسه و ایران قدمت بسیار دارد و ما می توانیم این همکاری را در بین شهرهای تهران و پاریس در قالب زمینه هایی نظیر ترابری، شهر سازی و آلودگی هوا گسترش دهیم. همانطور که آقای رییسی در زمان انتصاب استاندار تهران اعلام کردند یکی از اولویت هایشان مبارزه با آلودگی هوا است.

فیلیپ تیه بود گفت: من شرایط سیاسی را درک می کنم ولی باید واقع بین باشیم و پروژه های را تعریف کنیم که بتوانیم همکاری داشته باشیم.

سفیر فرانسه در ادامه گفت: یکی از ناامیدی های من این بوده که نتوانسته ام ایران را آنطور که باید ببینم و امیدوارم این فرصت برای من دست بدهد. برای من بسیار نمادین است که در تهران در خانه ای در خیابان نوفل لوشاتو زندگی می کنم و در فرانسه نیز خانه ای در نزدیکی نوفل لوشاتو دارم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin