‌سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران گفت: چابهار بهترین مرکز ارتباطات و مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و عمان است و در آینده می‌تواند نقشی مهمی در توسعه تجارت منطقه ایفا کند.

‌به گزارش آوا دیپلماتیک، سعود بن احمد خالد البروانی در دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد چابهار دستاوردهای سفر دو روزه خود به چابهار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: چابهار بهترین مرکز ارتباطات و مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و عمان است.

وی با اشاره به بازدیدهایی که از نوار ساحلی، کوه‌های مریخی، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری و دیگر پروژه‌های در دست اقدام در چابهار انجام داده اظهار داشت: اجرای پروژه‌ها در منطقه آزاد چابهار رشد خوبی داشته و در بازگشت به تهران، گزارش این سفر و وضعیت موجود در چابهار را به وزرای تجارت و حمل‌ونقل ارائه خواهم داد.

محسن ضرابی رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان نیز که در این دیدار حضور داشت، پیشنهاد البروانی درباره برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به میزبانی منطقه آزاد چابهار را مطرح کرد.

برگزاری همایش و نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های تجاری و اقتصادی دو کشور در بهار 98 پیشنهاد دیگر سفیر عمان به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بود که با موافقت مدیرعامل منطقه قرار شد این همایش در تیرماه 98 در چابهار برگزار شود.

خالد البروانی همچنین آمادگی دولت و سرمایه‌گذاران عمان برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در منطقه آزاد چابهار را اعلام کرد و گفت: عمان آماده است تا فاز دوم بندر شهید بهشتی و فعال‌سازی پایانه مسافری بندر شهید کلانتری را به اجرا درآورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این دیدار بر تمرکز این سازمان بر ارائه خدمات باکیفیت به سرمایه‌گذاران تأکید کرد.

عبدالرحیم کردی ابراز امیدواری کرد تا چابهار به‌عنوان بازیگر منطقه‌ای بتواند معادلات اقتصادی میان ایران و عمان را رشد دهد.

وی روابط میان کشورها را در توسعه اقتصادی آن‌ها مؤثر دانست و روابط مستحکم‌تر ایران و عمان را مایه پیشرفت‌های اقتصادی بیشتر دو کشور اعلام کرد.

کردی با کلیدی خواندن ارتباطات ایران و عمان در تغییر معادلات اقتصادی منطقه، سازمان منطقه آزاد چابهار را آماده مشارکت‌های بیشتر در سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و کشاورزی اعلام کرد و اظهار داشت: وقت آن رسیده است که گفتگوها و ارتباطات میان عمان و منطقه آزاد چابهار وارد فاز عملیاتی شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin