سفیر عراق در ایران طی دیدار با مدیرکل امور مرز و پدافند غیر عامل وزارت کشور، همایش بزرگ اربعین و حضور میلیونی زائران را موجب استحکام روابط دو کشور دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راحج صابر عبود الموسوی، در دیداری با مدیرکل امور مرز و پدافند غیر عامل وزارت کشور و معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام در پایانه مرزی مهران اظهار کرد: همه ما بسیار خوشبخت هستیم که زیارت عتبات عالیات و حضور زائران در اربعین موجب استحکام روابط کشورهای ایران و عراق در سال های اخیر است.

وی با اشاره به بازدیدش از پایانه مرزی مهران افزود: راهکارهایی برای بر طرف شدن مشکلات عمده سال گذشته زائران در این مرز از سوی مقامات ایرانی اندیشیده شده که حاصل نشست ها و همکاری مسئولان دو کشور است.

عبود الموسوی تاکید کرد: یکی از مشکلات عمده سال های قبل تردد کامیون های حامل مواد غذایی برای زائران با توجه به ترافیک بود که رساندن این مواد به موکب ها جهت پذیرایی زائران را با مشکل مواجه می کرد.

سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: در هیچ نقطه ای از دنیا این میزان زائر متردد میان 2 کشور وجود ندارد که این مساله میزان عمق و علاقه مردم دو کشور را نشان می دهد.

وی یاداور شد: سال گذشته ورود بدون ویزای برخی از زائران خارجی (اتباع افغان) مشکلاتی ایجاد کرد اما امسال با تدابیری که با تعامل و همکاری مقامات ایرانی اتخاذ شده اجازه تکرار چنین اتفاقی را نمی دهیم.

عبود الموسوی همچنین در خصوص فعال شدن کنسولگری موقت این کشور در مهران نیز گفت: امسال کنسولگری موقت در ایلام ایجاد شده ولی در صورت نیاز دفتری نیز در ایام منتهی به اربعین در مهران دایر خواهیم کرد.

وی از فراهم شدن بستر برای خدمات مناسب به زائران در پایانه مرزی مهران ابراز رضایت کرد و افزود: امیدواریم امسال بدون هیچ مشکل مردم در ایام منتهی به اربعین برای زیارت و شرکت در آیین های ویژه این روز به عراق سفر کنند.

مدیرکل امور مرز و پدافند غیر عامل وزارت کشور نیز در این دیدار گفت: مقامات دو کشور برای هماهنگی بیشتر در خصوص تردد زایران در ایام اربعین به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

مجید اقابابایی با بیان اینکه از زمان حضور راجح صابر عبود الموسوی بعنوان سفیر جدید عراق در ایران سطح همکاری های طرفین افزایش یافته است، به بازدید خود از مرز زرباطیه عراق اشاره کرد و افزود: وضعیت کنترل و تامین زیر ساخت ها در این مرز نسبت به سال قبل بهتر شده است.

وی مهمترین درخواست مقامات عراقی را جلوگیری از ورود بدون ویزای افراد به مرز اعلام کرد و گفت: به منظور کنترل بیشتر اتباع بیگانه امسال از مرز شلمچه به عراق تردد دارند.

آقابابایی یکی از مسایل و مشکلات موجود را در بحث صدور روادید انفرادی و گروهی اعلام کرد و یادآور شد: پلیس ایران آمادگی کامل دارد با همکاری طرف عراقی برای رفع این مشکل اقدام کند البته این مساله در سال جاری حل نشد ولی امیدواریم در آینده برطرف شود.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام نیز در این دیدار از اهتمام جدی و اتخاذ تدابیر ویژه برای رعایت قانون و ممانعت از سفر بدون روادید زائران به عراق در مرز مهران خبر داد.

حسین کلانتری با بیان اینکه امیدواریم این نشست موجب رفع مشکلات شود، اظهار کرد: در روزهایی پیک تردد، صدها و هزاران نفر در پشت گیت ها تجمع می کنند که به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات امسال تدابیری اندیشیده شده است.

وی از آمادگی مسئولان استان ایلام برای راه اندازی کنسولگری دائمی عراق در ایلام خبر داد و گفت: ایجاد این کنسولی موجب تسهیل در تردد زائران و تجار با توجه به انبوه صادرات کالاهای غیر نفتی از مرز مهران در طول سال می شود ضمن اینکه می تواند در زمینه صدور ویزا برای تجار و بازرگانان و سرعت بخشی به انجام مراودات بازرگانی نیز موثر باشد.

کلانتری با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای استقرار یک نماینده دولت عراق و یک نماینده فرمانداری مهران در این مرز در ایام اربعین تاکید کرد: این افراد در صورت بروز مشکل احتمالی می توانند به نیابت از مسئولان دو کشور به آن رسیدگی کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin