سفیر عراق در ایران سفر نخست وزیر این کشور به ایران در شرایط حساس کنونی منطقه، حائز اهمیت فوق العاده دانست.“محمد مجید الشیخ” با بیان اینکه نخستین سفر «نوری المالکی» به تهران از زمان آغاز دولت دکتر حسن روحانی انجام می شود، گفت: تفاهم میان کشورهای همجوار منطقه به ویژه ایران و عراق در شرایط حساس کنونی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

سفیر عراق در ایران با بیان اینکه مقدمات سفر نوری المالکی به تهران از حدود 6 ماه قبل فراهم شده بود، اظهار داشت: سفر به ایران و دیدار با مقامات عالی جمهوری اسلامی برای مقامات عراق بسیار حائز اهمیت است، چرا که در دیدارها، ضمن کمک به تعمیق تفاهم هایی در خصوص شرایط منطقه، آثار و نتایج مهمی برای عراق به همراه خواهد داشت.

“محمد مجید الشیخ” گفتگو و رایزنی نوری المالکی با مقامات ایران در خصوص مهم ترین مسایل منطقه ای از جمله تحولات سوریه، مصر و برخی دیگر کشورهای منطقه را از مهم ترین برنامه های نخست وزیر عراق در جریان سفر به تهران برشمرد.

به گفته سفیر عراق، نوری المالکی را در سفر سه روزه به تهران، مشاور امنیت ملی یکی از اعضای پارلمان عراق همراهی می کند و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، رییس جمهوری، رییس مجلس و وزیر امور خارجه ایران از جمله برنامه هایی است که در این سفر پیش بینی شده است.

وی رفت و آمدهای مکرر مقامات عراق و ایران به کشورهای یکدیگر را نشانه استحکام بسیار بالا در روابط دوستانه و برادرانه دو کشور مسلمان و همسایه برشمرد و گفت: امیدواریم و مایل هستیم بعد از سفر مالکی به تهران، هرچه سریع تر شاهد سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به بغداد باشیم.

“محمد مجید الشیخ” با بیان اینکه فعلا برنامه ای برای سفر روحانی به بغداد اعلام نشده است، گفت: همانگونه که سفر دکتر ظریف به بغداد گام بلندی در استحکام هرچه بیشتر روابط دو کشور بود، سفر دکتر روحانی به عراق از اهمیت فوق العاده ای در ارتقاء روابط و مناسبات دو کشور برخوردار خواهد بود.

سفیر عراق در ایران درباره اهمیت سفرهای اخیر وزیر امور خارجه ایران به تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس، گفت: بدون تردید افزایش رفت و آمدها میان مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران وکشورهای منطقه می تواند کمک قابل توجهی به پیشرفت روابط داشته باشد و عراق از پیشرفت در روابط ایران با کشورهای منطقه استقبال می کند.

وی با اشاره به اینکه دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نخستین سفر خود به کشورهای عربی منطقه، به بغداد سفر کرد، اظهار داشت: این موضوع نشان دهنده اهمیت فوق العاده ای است که ایران و عراق نسبت به روابط فیمابین قائل هستند.

سفیر عراق در ایران افزود: معقتدم این دیدارها می تواند به حصول تفاهم ها و توافقات خوبی درباره مسایل گوناگون منطقه به طور قابل توجهی کمک کند و به همین دلیل همواره مشوق انجام گفت و گوها در منطقه برای کمک به حل بحران ها و مسایل آن و جلوگیری از بروز بحران های بیشتر بوده و هستیم.

سفیر عراق در ایران گفت: امروز همه کشورها به این نتیجه رسیده اند که بحران در سوریه باید براساس گفت و گو و مذاکره و از طریق سیاسی حل و فصل شود و اعمال زور و تجاوز خارجی نمی تواند راه حل مسایل سوریه باشد.

وی ادامه داد: هر راه حلی برای مساله سوریه باید راه حلی داخلی و مورد قبول مردم این کشور باشد و مردم این کشور هستند که باید سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند.

سفیر عراق در ایران برگزاری کنفرانس های بین المللی برای حل بحران جاری در سوریه را نیز مهم برشمرد و گفت: کنفرانس های بین المللی می توانند به تعیین اصول و پایه های اساسی راهکارها و راه حل های سیاسی منجر شود و عراق هم در ژنو 2 بطور فعالانه شرکت خواهد کرد و تلاش مجدانه ای برای رسیدن به یک راه حل جامع برای این بحران صورت خواهد داد.

وی با بیان اینکه عراق به عنوان یکی از همسایگان و کشورهای مجاور سوریه، متاثر از اوضاع و ناآرامی های این کشور است، برضرورت حل سریع مساله سوریه و بازگشت آرامش به این کشور و کشورهای همجوار آن تاکید کرد.

مجید الشیخ درباره علت افزایش موج خشونت و ناآرامی ها در عراق گفت: مدتی بود که اوضاع امنیتی عراق نسبتا آرام شده بود و نیروهای امنیتی و پلیس عراق به خوبی امنیت را حفظ می کردند، اما در ماه های اخیر اوضاع داخلی سوریه و تروریست های مستقر در این کشور باعث انتقال موج ناآرامی به عراق شده اند.

وی افزود: عوامل گروه های تروریستی مثل گروه جبهه النصره و القاعده که در سوریه مستقر شده اند، از طریق مرز این کشور با عراق، وارد خاک عراق می شوند و مردم و اماکن عمومی عراق را اعم از شیعه و سنی هدف قرار می دهند و هدفشان کشتن مردم عراق است.

سفیر عراق در تهران با اشاره به در پیش بودن مراسم اربعین سیدالشهد(ع)، گفت: پیش بینی ما این است که حدود 20 میلیون زائر عراقی و غیرعراقی در این مراسم عظیم شرکت کنند و نیروهای امنیتی ما از آمادگی کامل برای تامین امنیت زائران دارند.

مجید الشیخ با اشاره به اینکه روزانه برای حدود 5 هزار زائر ایرانی عتبات عالیات روادید صادر می شود و این رقم در روزهای نزدیک به مراسم اربعین سیدالشهدا (ع) افزایش خواهد یافت، به زائران ایرانی توصیه کرد تا سعی کنند به صورت گروهی و همراه کاروان های زیارتی به عراق سفر کنند واز سفرهای انفرادی خودداری کنند.

سفیر عراق در تهران همچنین از زائران ایرانی عتبات عالیات خواست تا غیر از سفر به کربلا، نجت و کاظمین، از سفر به دیگر شهرها و مناطق خودداری کنند.

وی همچنین به زائران توصیه کرد تا درطول اقامت در عراق، مواد غذایی مورد نیاز خود را از مراکز مطمئن تهیه کنند.

توصیه دیگر سفیر عراق در تهران به زائران ایرانی این است که همواره مراقب هرگونه رفتار و موارد مشکوک باشند و در صورت مشاهد رفتار و موارد مشکوک از سوی افراد، آن را با پلیس و نیروهای امنیتی در میان بگذارند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin