سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بسیج همه امکانات این کشور برای ارائه خدمت به زائران اربعین گفت: بر اساس پیش بینی ها، آمادگی برای پذیرایی سه میلیون زائر ایرانی رادر کنار سایر زائران اربعین حسینی داریم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سعد جواد قندیل، در دیدار با آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به اقدام های عراق برای ثبت باشکوهترین اجتماع عزادارن حسینی در این کشور افزود: سفارت عراق در راستای تقویت و ریشه‌دار شدن روابط و همدلی ۲ کشور ایران و عراق خدمات گسترده ای برای زائران اربعین ارائه می‌دهد.

وی تاکید کرد: با تفاهم نامه ها و هماهنگی های ایجاد شده میان مسئولان ۲ کشور عراق و ایران از جمله اقدامی که درراستای حذف ویزا برای زائران ایرانی انجام شده، پیش بینی ها حاکی از آن است که پیاده روی اربعین امسال منحصر به فرد خواهد بود.

قندیل، پیوند عمیق میان ایران و عراق را ریشه در اعتقادات ۲ ملت دانست و اداه داد: پیوندهای عمیق میان ایران و عراق به برکات حرم ها و اعتاب مقدس ائمه معصومین(ع) در این ۲ کشور است.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط های خوبی میان نهادها و سازمان‌های ایران و عراق شکل گرفته است و تفاهم‌نامه هایی امضا شده که امیدواریم این ارتباطات حرکت زائران اربعین را تسهیل کند.

قندیل با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای برگزاری امن پیاده روی اربعین، گفت: شرایط امنیتی زائران از مرزهای ورودی به عراق و همچنبن شهرهای زیارتی این کشور همچون نجف و کربلا، کاظمین و سامرا نیز اندیشیده شده است.

قندیل در پایان خاطرنشان کرد: خدمات بسیاری را جهت استقبال باشکوه از زائران ایرانی در نظر گرفته‌ایم که خدمات پزشکی، اسکان و تغذیه مناسب بخشی از این خدمات هستند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز در این دیدار، اتحاد و انسجام میان عتبات مقدس را قابل تقدیر دانست و مطرح کرد: این انسجام برکات آستان‌ها را افزایش می‌دهد درحالی‌که دشمنان این موضوع را نپسندیده و تلاش می‌کنند تا اعتاب مقدس مقابل یکدیگر قرار گیرند و در این راستا از فریب‌ها، توطئه‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

آیت الله سید محمد سعیدی با بیان اینکه خداوند متعال همواره بسترها و زمینه‌هایی را برای اجتماع شیعیان و محبان اهل‌بیت (ع) فراهم کرده است، اظهار کرد: دهه نخست ماه ذی‌القعده با میلاد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) آغاز می‌شود و در واقع یک دهه شاد و مبارک برای امت مسلمین است و خوشحال هستیم که در این مناسبت میزبان زائران حضرت از کشورهای مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم خداوند متعال روز به روز به ملت عراق پیروزی و موفقیت نصیب کند، اضافه کرد: وقتی که رهبری کشورهای اسلامی با افراد خیر، مؤمن، مراجع عظام و متدینین باشد اخوت و صمیمت بیشتر خواهد بود.

امام جمعه قم تصریح کرد: اکنون در ایران اسلامی مسئولان نسبت به توطئه تفرقه‌اندازی دشمن آگاه شده به همین علت در خدمت مردم و اعتاب مقدس عراق هستند همانطور که عراقی‌ها نیز در مناسبت‌های مختلف از جمله اربعین برادری خود را به ایرانی‌ها ثابت کرده‌اند و ما نیز درس موکب‌داری را از عراقی‌ها فرا گرفته و با مشارکت صاحبان اصلی این سنت از زائران امام حسین (ع) میزبانی می‌کنیم که این دستاورد، نتیجه اتحاد انسجام و اخوت بین ماست که به امید خداوند متعال روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

در این دیدار متبرکات آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) به سفیر عراق در ایران اهدا شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin