“محمد مجيد الشيخ” سفیر عراق در ایران با آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان دیدار  و درباره آخرین تحولات عراق رایزنی کردند.به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در دیدار با “محمد مجيد الشيخ” سفیر عراق در ایران ضمن ابراز تأسف عمیق از وضع امروز عراق و فتنه شکل گرفته توسط گروه تروریستی داعش، آرزو نمود هرچه زودتر آتش این فتنه خاموش و ملت عراق به آسایش و امنیت واقعی برسند.

آیت‌الله جنتی گفت: ملت و دولت عراق با حمایت مرجعیت می‌توانند مشکلات کشورشان را رفع کنند.

دبیر شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: البته نهادهای امدادی ایران، آماده ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم عراق هستند و من شخصاً آماده رایزنی با نهادهایی مانند هلال احمر جهت ارسال این کمک‌ها به عراق هستم.

در ادامه این دیدار “محمد مجید الشیخ” سفیر عراق ضمن گزارش کوتاهی از وضعیت عراق و منشاء فتنه اخیر، از حمایت بی‌شمار مقام معظم رهبری، ملت و نظام ایران از ملت عراق و نیز توجه شخص آیت‌الله جنتی به این کشور تقدیر و تشکر کرد.

وی گفت: وضع فعلی عراق با صدور فتوای مرجعیت شیعه عراق به ویژه حضرت آیت‌الله سیستانی و در پی آن داوطلب شدن حدود سه میلیون نفر برای جنگ با داعش به شدت به سود ملت عراق تغییر کرده و با پیشروی‌های ارتش عراق در پاکسازی مناطق مختلف، ان‌شاءالله موصل به گورستان داعشی‌ها تبدیل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در عتبات و اماکن مقدسه مشکل خاصی وجود ندارد و هم اکنون جاده بغداد ـ سامرا ـ تکریت، امنیت کامل دارد و تردد در آن امکانپذیر می باشد.

الشیخ گفت: در حال حاضر در عراق کمبود نیرو، تجهیزات نظامی و امکانات وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در حوزه سیاسی نیز اولویت کشور عراق، انتخاب هر چه سریعتر رئیس مجلس، رئیس جمهور و نخست‌وزیر است.

وی درخواست نمود که مسئولان ایران به ویژه مقام معظم رهبری به گسترش وحدت و ثبات سیاسی در عراق همچون گذشته عنایت و کمک نمایند.

سفیر عراق در ایران با ابراز امیدواری برای تشکیل دولتی مقتدر در عراق تصریح کرد: وضعیت داعش برخلاف تبلیغات رسانه‌ای چندان پایدار نیست. سرکرده این گروهک زخمی شده و به سوریه گریخته و فیلمی که ادعا می‌شود متعلق به نمازجمعه اخیر او است، ساختگی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin