سفیر سوریه در ایران هرچند که احتمال برقراری آتش‌بس میان طرفهای درگیر در سوریه را منتفی می داند ولی هنوز به اجلاس ژنو دو امیدوار است.این دیپلمات سوری پیش از انتصاب به عنوان سفیر جدید سوریه در ایران، به مدت دو سال وزارت اطلاع رسانی این کشور را در دست داشته و هشت سال رییس خبرگزاری دولتی سانا بوده است. دیپلمات 46 ساله سوری با اعطای استوارنامه خود به وزیر امور خارجه کشورمان در آذرماه سال گذشته، سفارت کشوری را در تهران بر عهده گرفت که از حدود سه سال پیش درگیر نا آرامی‌ها و جنگ داخلی است، اما با وجود همه بحرانها هم چنان حکومت بشار اسد مستقر است و حتی تحولات اخیر در مصر نتوانست بر اخبار سوریه سایه بیاندازد.

وضعیت میدانی جنگ به نفع ارتش سوریه پیش می‌رود

عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران درباره تحولات سوریه گفت: دستاوردهای استراتژیک توسط ارتش سوریه در تحولات میدانی این کشور شکل گرفته است. اکنون در شهرهای حمص و ادلب پیشرفت‌هایی انجام شده و ضربه‌هایی به تروریست‌ها وارد شده است که از سوی غرب و دست‌نشانده‌های آنها مانند عربستان سعودی مورد حمایت قرار گرفته‌اند. هر روز ارتش سلاح‌های تروریست‌ها را از بین می‌برد و مقر تسلیحاتی آنها را کشف می‌کند همچنین در منطقه‌ انبار تسلیحات شیمیایی مخالفان کشف شده است. به طور کلی وضعیت میدانی جنگ به نفع ارتش سوریه پیش می‌رود و با حمایت مردم سوریه دستاوردهای راهبردی را ارتش به دست می‌آورد.

وی ادامه داد: گروه‌های تکفیری و تروریستی مردم سوریه را مورد هدف قرار داده و قتل عام های بسیاری را مرتکب می‌شوند. این گروهها در طول این مدت زیربناها، خطوط انتقالی، بیمارستان‌ها، مدارس سوریه را از بین برده‌اند. هدف از این اقدامات ضربه زدن به معیشت مردم سوریه و حکومت است اما اراده و مقاومت ملت سوریه در مقابل تروریست‌ها وجود دارد. بنابراین این جنگ خیلی روشن و علنی علیه سوریه است که ابعاد سیاسی، اقتصادی و مردمی دارد. ضربه‌های اقتصادی این جنگ بیش از ابعاد دیگر است.

جنگ سوریه جنگ علیه محور مقاومت است

سفیر سوریه در تهران اضافه کرد: این جنگ علیه سوریه نبوده بلکه علیه محور مقاومت است. تحولات سوریه را باید در ابعاد منطقه‌ای مشاهده کرد. سوریه خط مقدم مقاومت را تشکیل می‌دهد. غربی‌ها نیز اعلام کردند که اگر سوریه از محور مقاومت دست کشیده و روابط خود را با ایران و نیروهای حزب‌الله قطع کند در این صورت این بحران به پایان می‌رسد.این توطئه علیه جبهه مقاومت است که ایران و سوریه پایگاه‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند. این جنگ براساس وارونه کردن واقعیت‌ها است که بر همین اساس رسانه‌ها نقش مهمی برعهده دارند که ابعاد این توطئه آمریکایی – غربی آشکار شود.

سفیر سوریه در تهران درباره اظهارات اخیر سخنگوی القاعده مبنی بر تشکیل دولت اسلامی در سوریه گفت: اکنون سوریه به میدانی برای اقدامات تروریستی تبدیل شده است. جبهه النصره وابسته به القاعده در سوریه وارد شده‌اند. این گروه‌های تکفیری و تروریستی از اسرائیل فرمان می‌گیرند.

تروریستها اشتهای بالایی برای ریختن خون مردم سوریه دارند

وی درباره اظهارات سرکرده القاعده مبنی براینکه عید فطر روز اول دولت اسلامی در سوریه است، ادامه داد: آنها هر روز هرچه می‌خواهند اعلام می‌کنند اما واقعیت آنگونه نیست که آنها بیان می‌کنند. تنها حرف‌ها و اظهارات را نباید مورد توجه قرار دهیم، بلکه آنها در میدان عمل به دنبال ریختن خون مردم هستند. گروه‌های تروریستی در سوریه اشتهای بالایی برای ریختن خون مردم این کشور دارند که این تفکرات مغایر با هرگونه اصول ارزشی، انسانی و اسلامی است.

بحران سوریه علیه بشار اسد نیست

سفیر سوریه در تهران خاطر نشان کرد: جنایت‌های انجام شده توسط تروریست‌ها در سوریه در طول تاریخ تاکنون مشاهده نشده است. آنها سر می‌برند و گوشت آدمیزاد می‌خورند. اتفاقات اخیر رخ داده در سوریه علیه رییس جمهور نیست بلکه علیه این کشور است. تنها هدف آنها شکستن محور مقاومت در راستای اجرای طرح خاورمیانه بزرگ است.

وی درباره درگیری‌های اخیر میان ارتش آزاد و نیروهای القاعده در سوریه گفت: میان این افراد وجه مشترک کشتار، خونریزی و تخریب ساختارهای زیربنایی جامعه سوریه است.

کنفرانس ژنو باید بدون پیش شرط باشد

سفیر سوریه در تهران درباره برگزاری کنفرانس ژنو 2 افزود: سوریه تمایل خود را برای حضور در این نشست اعلام کرده است، این اعلام مشارکت برای این است که برگزاری این کنفرانس می‌تواند فرصتی برای حل و فصل بحران سوریه یا متوقف کردن اقدامات تروریست‌ها باشد. پایه و اساس این کنفرانس باید حول متوقف کردن طر‌ح‌ها و اقدامات تروریستی و بسترسازی مذاکره میان دولت سوریه و مخالفان ملی داخلی و خارجی این کشور بدون پیش شرط باشد تا بدین شکل سوری‌ها بتوانند برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

سوریه در سطح دولت در کنفرانس ژنو 2 شرکت می کند

عدنان محمود درباره حضور دولت سوریه در کنفرانس ژنو 2 ادامه داد: سوریه در سطح دولت در این کنفرانس شرکت می‌کند و هیاتی از دولت حضور می یابد.

این دیپلمات سوری با تاکید بر اینکه این مذاکرات باید بدون پیش شرط به رهبری خود مردم سوریه انجام گیرد، تصریح کرد: تاکنون تاریخ مشخصی برای برگزاری این کنفرانس اعلام نشده است و ائتلاف موسوم به الدوحه مخالفت خود را با برگزاری این کنفرانس اعلام کرده‌اند، آنها هرگونه راه حل سیاسی را به تعویق می‌اندازند که این اقدام با تحریک کشورهای غربی مانند آمریکا و کشورهای دست نشانده منطقه انجام می‌شود. در حقیقت ما به دنبال یک مشارکت ملی هستیم که در آن تمام اقشار جامعه سوریه شرکت کنند تا بدین شکل زخم‌های مردم سوریه التیام یابد. در سوریه خانواده‌ای نمی‌توان یافت که در این تحولات شهید نداده باشد تمام کشورهای کمک کننده به تروریست‌ها در کشتن مردم سوریه و ریختن خون بی‌گناهان شریک هستند.

پایگاه فراگیر ملی از تصمیم‌ های بشار اسد حمایت می‌کند

وی درباره اختلاف روسیه و آمریکا در مساله سوریه مبنی بر ابقای بشار اسد تا سال 2014 افزود: هیچ کشوری نمی‌تواند اراده ملت سوریه و تصمیم‌گیری مستقل کشور را زیر سوال برد. تنها ملت سوریه آینده خود را رقم خواهد زد. مساله بشار اسد یک مساله سوری است و فقط ملت سوریه می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد. پایگاه فراگیر ملی سوریه از تصمیم‌گیری‌های ملی بشار اسد حمایت می‌کند و از وی در برابر این توطئه آمریکایی – غربی حمایت می‌کند. همه تلاش‌ها در راستای بازگرداندن ثبات و آرامش به سوریه است، همچنین روسیه اعلام کرده است تنها سوری‌ها می‌توانند بحران را حل کنند و دیگر کشورها نمی‌توانند در امور سوریه دخالت کنند.

حماس ماهیت خود را با ارتباط با اخوان‌المسلمین نشان داد

سفیر سوریه در تهران درباره روابطش با حماس پس از تحولات سوریه گفت: حماس با اقدامات خود ارزش اخلاقی و پایگاه مردمی خود را از دست داد، خود را مرتبط به اخوان‌المسلمین کرد اما سوریه همواره از مقاومت حمایت کرده و از بازگرداندن حقوق مشروع فلسطینیان حمایت کرده است حماس با موضع‌گیری‌هایش درباره سوریه در کنار مردم این کشور سرمایه اخلاقی خود را از دست داد و ماهیت خود را با ارتباط برقرار کردن با اخوان‌المسلمین نشان داد. اکنون شاهد فروپاشی طرح اخوان‌المسلمین در ترکیه و مصر هستیم. آمریکایی‌ها از تحولات مصر ناراحت هستند اما خود مردم مصر در کنار ارتش ملی قرار گرفتند. مردم مصر اولویت‌های خود را بیان کرده و مخالفت خود را با طرح اخوان‌المسلمین اعلام کردند. مصر کشور مهم و اساسی است که هزاران سال تاریخ دارد برهمین اساس نمی‌توانند اخوان‌المسلمین را محدود کنند.

محمود درباره اقدامات مداخله جویانه برخی از کشورهای منطقه ادامه داد: عنصر خارجی یکی از عناصر اصلی در بحران سوریه است. بعد مداخلات خارجی بسیار قوی‌تر از ابعاد دیگر است. باید ارسال تسلیحات و کمک‌های مالی به تروریست‌ها در داخل کشور متوقف شود.

وی درباره روابط ایران و سوریه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمامی نیرو و قوایش از آغاز این بحران در راستای حمایت از مردم سوریه عمل کرده است و کوشش‌های این کشور در راستای حل این بحران است و حتی از نشست گفت‌وگوی ملی سوریه میزبانی کرد. ایران از راه حل سیاسی حمایت می‌کند و بستر لازم را برای گفت‌وگوی گروه‌های ملی مخالف دولت در بحران سوریه فراهم می‌کند. جمهوری اسلامی ایران کشور اساسی در سطح جهان و منطقه است و همواره موضع کشور در راستای خدمت به امنیت و ثبات منطقه و تحقق منافع کشورها است.

حضور ایران در کنفرانس ژنو ضروری است

وی ادامه داد: سوریه، ایران و حزب الله خط مقاومت در منطقه را تشکیل می‌دهند و در مقابل دشمن مشترک ایستاده‌اند که هدف دشمن تجزیه منطقه، تفرقه‌افکنی و چپاول است. حضور ایران در کنفرانس ژنو ضروری است و به حل و فصل بحران سوریه کمک خواهد کرد زیرا این کشور نقش اساسی در منطقه دارد.

با حضور روحانی روابط ایران و سوریه مستحکم تر از گذشته می شود

سفیر سوریه در تهران درباره روابط تهران – دمشق پس از روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور ایران ضمن تبریک به وی، مقام معظم رهبری و ملت ایران اضافه کرد: این انتخابات یک پیروزی برای ملت و رهبری بود. ملت ایران با مشارکت خود در انتخابات حماسه سیاسی را رقم زد و دشمنان ایران پس از انتخابات ناامید شدند. آنها انتظار داشتند با ضربه زدن به انتخابات، مشارکت مردم کم باشد اما ملت ایران با تمام آزادی اراده خود را به عرصه ظهور رساند و در حقیقت این انتخابات الگوی دموکراسی و انتخابات آزاد برای کشورهای دیگر بود. این انتخابات نقشه‌های دشمنان را برهم زد. انتخابات اخیر دستاوردهای ملی ایران را مستحکم‌تر از گذشته خواهد کرد و جبهه مقاومت را تحکیم خواهد کرد. روابط دو کشور در آینده مستحکم‌تر خواهد شد و گام‌های بیشتری در جهت گسترش همکاری‌ها در راستای منافع دو کشور خواهد داشت.

همکاری های اقتصادی ایران و سوریه در سطح پایینی قرار دارد

محمود ادامه داد: سال‌های پیش در آمریکا گزارشی اعلام شده بود که راه رسیدن به تهران، دمشق است. اکنون که دمشق را مورد هدف قرار داده‌اند، تهران را نیز مورد هدف قرار دادند. سوریه و ایران بسیار نزدیک به یکدیگر از نظر تاریخی و سیاسی هستند. حجم مبادلات تجاری میان دو کشور در سطح پایینی قرار دارد و باید همکاری‌های اقتصادی هم سطح روابط سیاسی میان دو کشور قرار گیرد.

رفت و آمد مقامات ایرانی و سوری مستدام است

وی درباره رفت و آمد مقامات دو کشور تصریح کرد: دیدارهای مقامات دو کشور مستدام است. هیات‌های دو کشور در سطوح اقتصادی و سیاسی در حال رفت و آمد هستند. تیم ملی فوتبال سوریه و اردن در تهران در آینده نزدیک بازی می‌کنند. مقامات سیاسی پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران ، رفت و آمد خواهند کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin