علی اكبر ولایتی طی دیدار با سفیر سوریه در تهران، آخرین وضعیت سیاسی، منطقه ای و تحولات میدانی این کشور به ویژه در ارتباط با مذاكرات را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام طی دیدار با عدنان حسن محمود، به مقاومت چندین ساله ملت و دولت سوریه در مقابل گروه های تروریستی و حامیان آنان اشاره كرد و افزود: محور مقاومت توانست نشان دهد كه مقاومت و ایمان می تواند در برابر همه مشكلات و جریانات افراطی، تكفیری و تروریستی ایستادگی كند و بی تردید در این مسیر پیروزی نصیب خواهد شد .

ولایتی یادآور شد: آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی، استقلال سوریه و حكومت قانونی بشار اسد كه با رای مردم انتخاب شده و ادامه دارد حمایت می كند و هر طرحی كه مخالف منافع ملت سوریه باشد مورد پذیرش نخواهد بود.

وی ادامه داد: انتخابات اخیر پارلمانی در شرایط سخت، اقدام مهمی بود كه نشانه اقتدار حكومت سوریه و توجه به رای مردم در تعیین سرنوشت خود بوده است.

ولایتی به علت مخالفت برخی كشورها با دولت قانونی سوریه اشاره و اضافه كرد:علت این مخالفت، مشروعیت و جایگاه مردمی آن است. آمریكایی‌ها و برخی كشورهای حامی تروریست ها و جریانات افراطی و تكفیری خواهان روی كار آمدن دولتی دست نشانده در آن كشور هستند كه البته محقق نخواهد شد.

وی درباره حضور مستشاری ایران در سوریه نیز خاطرنشان كرد: ایران به درخواست دولت مشروع و قانونی سوریه و نه اجازه دیگر كشورها در سوریه حضور دارد.

سفیر سوریه هم ضمن تشكر از حمایت های ایران از ملت و دولت سوریه و ارایه گزارشی از مذاكرات و طرح هایی كه مورد بحث و تبادل نظر قرار دارد، گفت: دولت سوریه علیرغم همه مشكلات و تنگناها از سوی معارضین، تروریست ها و حامیان آنان تلاش خود را برای دستیابی به طرحی كه منافع ملت را بعد از گذشت حدود 5 سال مقاومت تامین كند به كار خواهد بست.

عدنان حسن محمود افزود: طرح های ارایه شده از سوی تروریست ها و گروه های معارض شباهت های جدی و فراوانی با طرح رژیم صهیونیستی دارد و متاسفانه برخی كشورهای عربی كه حامی تروریست ها هستند هیچ موضع و بیانیه ای علیه اقدامات رژیم صهیونیستی ندارند اما همه نوع اقدام و موضع گیری را علیه ملت های مسلمان عرب منطقه اعمال می كنند.

وی خطاب به ولایتی گفت: در جریان مقاومت ملت سوریه حمایت ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نقش بسیار مهمی را داشته و از این بابت تشكر دولت و ملت سوریه را اعلام می كنم و اظهارات اخیر جنابعالی هم پیرامون سوریه و منطقه در برهه حساسی بیان شد كه تاثیرات جدی و مثبتی را برای منطقه و گفتگوها به دنبال داشته است و پاسخ جدی برای معارضین، تروریست ها و حامیان آنان محسوب شد.

سفیر سوریه در تهران همچنین به مصاحبه اخیر حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر با فایننشال تایمز اشاره كرد و افزود: وی اعتراف كرده كه ایرانی ها بهتر و صبورتر از ما هستند و هوشیارانه گفت و گو می كنند و آمریكایی ها مانند گذشته نمی توانند به منطقه بازگردند كه می توان این اعتراف را از چنین فرد مطلعی در واقع اعلام فروپاشی طرح عربستان و حامیان آنان در منطقه دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin