سفیر سوئد در تهران برجام را یک توافق بین المللی چند جانبه دانست و گفت: دولت جدید آمریکا به سختی می تواند از برجام خارج شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هـلـنا سانگلـند در گفتگو با ایرنا با بیان این مطلب، افزود: سوئد در زمینه توافق برجام دوست دارد نقش خود را با ایران خوب بازی کند و این را هم نشان داده است.

سفیر سوئد در تهران خاطرنشان کرد: فکر می کنم بعد از توافق هسته ای و برجام فرصت خوبی برای همکاری بین ایران و اروپا و کشور سوئد به وجود آمد.

سانگلند با بیان اینکه سوئد در زمینه محیط زیست پیشتاز است افزود: کشور ما فعالیت های زیادی در این زمینه انجام داده است و در تکنولوژی های پاک پرچمدار است و می تواند خدمات خوبی در این زمینه به ایران ارائه دهد و به دنبال این هستیم که چنین تفاهم نامه بزرگی با ایران در آینده داشته باشیم.

سفیر سوئد در تهران با بیان اینکه ممکن است در زمینه های مرتبط دیگر هم بتوانیم کار کنیم خاطرنشان کرد: می خواهیم ببینیم که زمینه های مرتبط و یا ظرفیت های قابل فعالیت در این راستا چیست.

وی همچنین در خصوص این که دولت جدید آمریکا می تواند از برجام خارج شود یا نه تاکید کرد: این یک توافق چند جانبه است و سرمنشاء تعهدات ایران و آمریکا در این توافق، مذاکرات و توافقات ایران و کشورهای اروپایی است. به نظرم سخت می آید که دولت جدید آمریکا بخواهد چنین کاری را بکند.

سانگلند در عین حال در خصوص حمایت های اروپا بویژه سوئد از برجام و کمک هایی که سازمان ملل در این زمینه می تواند انجام دهد اظهار داشت: باید ببینیم که در آینده، ایران می خواهد چه کار کند و وضعیتش چگونه خواهد بود و خیلی سخت است بخواهیم پیش بینی کنیم.

وی در خصوص میزان پایبندی ایران به توافق برجام هم گفت: باید در آینده دید اما در حال حاضر پایبندی ایران به تعهدات برجام خوب به نظر می رسد.

سانگلند درخصوص روابط ایران و سوئد در حوزه حمل و نقل گفت: شرکت های ولوو و اسکانیا که بیشتر در زمینه حمل و نقل و تولید خودرو فعالیت دارند مواردی هستند که در حال حاضر می توان درباره آنها صحبت کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin