آدریان کوزیانسکی سفیر رومانی در تهران با کاظم جلالی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و رومانی و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کاظم جلالی در ابتدای این نشست با تبریک به آدریان کوزیانسکی به دلیل انتخاب به عنوان سفیر رومانی در تهران، نقش پارلمان‌ها و گفتگوی نمایندگان کشورها را در گسترش روابط و رفع مشکلات دو و چندجانبه را موثر دانست و گفت: ارتقا روابط دیپلماتیک پارلمانی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط بین‌المللی باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه تاریخی همکاری‌های ایران و رومانی ابراز امیدواری کرد که همکاری‌ها و گفتگوهای دوجانبه پارلمانی، جهشی در همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی ایجاد کند.

 وی افزود: فعال‌ شدن اتاق‌های بازرگانی ایران و رومانی و گسترش مراودات تجاری می‌تواند سهم عمده‌ای در رشد همکاری‌های اقتصادی دو کشور داشته باشد.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به فضای ایجاد شده جهت سرمایه‌گذاری در ایران در دوران پسابرجام، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با امنیت و ثباتی که دارد ظرفیت‌های بی‌نظیری برای سرمایه‌گذاری به وجود آورده است و کشورهای بسیاری به دنبال ایجاد و تقویت همکاری‌های اقتصادی با ایران هستند.

 وی با اشاره به اقدامات غیر عرف ترامپ در فضای بین‌المللی و پایبند نبودن به تعهدات در برجام توضیح داد: تجربه مذاکره با آمریکا و برخورد فعلی دولت و رییس جمهور این کشور با موضوع برجام تاثیر بسیار بدی بر افکار ایرانیان و فضای جامعه جهانی داشته است و البته این قضیه تاییدی بود بر اینکه آمریکا در مذاکرات بین‌المللی و ارتباط با کشورها غیرقابل اعتماد است.

 رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت فعلی آمریکا و ترامپ هر روز معاهدات بین‌المللی امضا شده توسط دولت‌های قبل این کشور را زیر سوال می‌برد و اندک اعتبار بین‌المللی این کشور را از بین برده است و این در حالی‌ است که جمهوری اسلامی ایران حتی پس از انقلاب اسلامی سال 57 نیز به تمامی معاهدات قبل از انقلاب خود پایبند مانده است.

 وی افزود: بدعهدی آمریکا در موارد مختلف به ویژه برجام در حالی است که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه از قواعد بین‌المللی تخطی نکرده و همواره به تعهدات خود در موارد مختلف به ویژه برجام پایبند بوده است.

 وی ادامه داد: مشکلات پیش آمده قبل از برجام میان ایران و غرب نیز هیچ ریشه و اساسی در واقعیت نداشته و جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال‌ فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بوده است و مشکلات به وجود آمده صرفا هیاهوی کاذب رسانه‌ای رسانه‌های صهیونیست بوده است.

 رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و رومانی، دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و مطالعه و پیشرفت در این زمینه را یک حق اصلی برای ایران دانست و تاکید کرد: دانش صلح‌آمیز هسته‌ای در ایران بومی‌سازی شده است و ما به پیشرفت در این دانش ادامه خواهیم داد.

 آدریان کوزیانسکی نیز در این نشست با اشاره به روابط دو جانبه ایران و رومانی، گفت: دو کشور سابقه روابط دیپلماتیک 115 ساله‌ای را در کارنامه دارند و این روند تاریخی نقش مهمی در گسترش مناسبات دوجانبه دارد.

 وی با بیان اینکه پارلمان رومانی علاقمند به گسترش روابط با مجلس ایران است، تصریح کرد: پارلمان رومانی ارتقا روابط با مجلس رومانی را در توسعه روابط دو کشور به خصوص در بخش اقتصادی بسیار مهم و حائز اهمیت می‌‌داند.

 سفیر رومانی در تهران با بیان اینکه زمینه‌های مطلبوی برای گسترش روابط ایران و رومانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و رومانی قبل از برجام هم روابط اقتصادی مطلوبی داشته‌اند و باید با تلاش مسئولان و دیدارها و گفتگوها سطح روابط ارتقا پیدا کند.

 وی با بیان اینکه رومانی با تمام توان از برجام حمایت خواهد کرد، یادآور شد: رومانی خواهان گسترش همه‌ جانبه با جمهوری اسلامی ایران است و اعتقاد داریم همه کشورها باید به تعهدات و قراردادهای بین‌المللی احترام بگذارند.

 آدریان کوزیانسکی سفیر رومانی در تهران در این دیدار دعوتنامه همتای رومانیایی دکتر جلالی را جهت سفر به این کشور و دیدار و گفتگو با مقامات کشوری و پارلمان رومانی تقدیم وی کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin