سفیر روسیه در تهران گفت: براساس توافق دوجانبه بین روسای جمهور دو کشور ایران و روسیه در آینده نزدیک روادید سفر گردشگران ایرانی به روسیه لغو می شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان در دیدار با استاندار مازندران در ساری گفت: کشور ما نسبت به این توافق موافقت خود را اعلام کرده و منتظر اجرای آن از سوی جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد حداکثر تا پایان سال میلادی جاری (2017) این اقدام عملیاتی شود.

جاگاریان گفت: همچنان براساس این توافق سفر گردشگران روسی به ایران نیز بدون روادید امکان پذیر می شود.

سفیر روسیه در تهران افزود: در حال حاضر لغو روادید برای گردشگران کشورهای ترکیه، تایلند و امارات در حال اجراست و بزودی این طرح برای کشور مصر نیز عملیاتی خواهد شد.

وی دلیل تاخیر در اجرای لغو قرارداد گردشگران ایرانی به روسیه را پیگیری نکردن آن از سوی آژانس های ایرانی عنوان کرد و ادامه داد: کشورش هیچ مشکلی برای اجرای لغو روادید گردشگران ایرانی ندارد.

استاندار مازندران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از گسترش روابط سیاسی و تجاری بین ایران و روسیه گفت: این روابط می تواند در سطح استانها نیز پیگیری شود.

ربیع فلاح جلودار افزود: مازندران از لحاظ اقتصادی و تجاری و مواهب طبیعی دارای ظرفیت های زیادی است که می تواند روابط گسترده تری با مسکو و سایر استانهای روسیه داشته باشد.

نماینده عالی دولت در مازندران لغو روادید و اجرای طرح گمرک سبز را از مهمترین راهکارها برای گسترش روابط بین استانی با کشور روسیه عنوان کرد.

سفیر روسیه در تهران به دعوت استاندار مازندران به شهر ساری سفر کرد و قرار است در این سفر علاوه بر استاندار با تجار و صادرکنندگان مازندرانی نشست داشته باشد.

طبق گزارش اتاق بازرگانی روسیه در سال 2016 میزان مبادلات تجاری بین 2 کشور 2.2 میلیارد دلار بود. عمده صادرات روسیه به ایران در این مدت ماشین آلات و تجهیزات روسی و عمده صادرات ایران هم محصولات کشاورزی به ارزش حدود 300 میلیون دلار بود.

مازندران با داشتن سه بندر و 2 فرودگاه بین المللی در غرب و شرق و تولید سالانه 6 میلیون تن محصولات کشاورزی و نردیکی به روسیه، می تواند یکی از قطب های اصلی صادرات به آن کشور تبدیل شود.

در سال گذشته مازندران حدود 500 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر کرد که براوردمی شود کمتر از 10 درصد از این صادرات به کشور روسیه رفته باشد.

مازندران برای توسعه روابط تجاری با روسیه در اوایل شهریور ماه سال جاری نخستین نمایشگاه صنایع غذایی را در ولگوگراد یکی از استان های روسیه برگزار کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin