• صفحه خانگی
 • >
 • اروپا
 • >
 • شرق اروپا
 • >
 • سفیر روسیه در مصاحبه با تسنیم: مسکو به توافق احتمالی اروپا و آمریکا در تحریم ایران پایبند نخواهد بود

سفیر ایران در روسیه گفت: برجام در مجموع یک قرارداد بسیار خوب بود که بسیار ظریف است و توازنی در منافع مختلف دارد و هیچ نیازی برای تجدید نظر در خصوص برجام نبوده و نیست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران به سؤالات خبرنگار تسنیم درباره انتخابات این کشور، روابط با انگلیس و آمریکا، تحولات سوریه و نیز برجام پاسخ داد که مشروح آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

سفیر روسیه در خصوص روند برگزاری انتخابات در سفارت روسیه و برخی شهرهای دیگر ایران گفت: این انتخابات در واقع یک حادثه مهم در تاریخ معاصر ماست و امیدواریم که شهروندان ما در داخل و خارج از کشور حضور فعالی داشته باشند. ما در ایران 4 حوزه انتخاباتی داریم؛ در سفارت، کنسولگری‌هایمان در اصفهان و رشت و یکی هم در نیروگاه بوشهر. یک صندوق سیار نیز در آستارا داریم زیرا عده‌ای از هموطنانمان از داغستان که رانندگان کامیون هستند به‌علت مسئله فنی به‌وجودآمده بین ایران و جمهوری آذربایجان در این نقطه مانده‌اند و امکان بازگشت ندارند که این صندوق سیار تا ساعت 14 دایر است.

وی افزود: این رأی‌گیری از ساعت 8 صبح شروع شده و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت. کارمندان سفارت، بخش بازرگانی و سایر ساختارهای حاضر و شهروندان روسیه ساکن در ایران در این انتخابات حضور فعالی داشته‌اند.

جاگاریان در خصوص فضاسازی برخی کشورهای غربی درباره انتخابات روسیه گفت: آمریکا و متحدین آن از یک‌سو روسیه را متهم به دخالت در امور داخلی خود می‌کنند بدون ارائه شواهد، و از سوی دیگر در امور داخلی روسیه و سایر کشورها به‌طور علنی مداخله می‌کنند. آنها ادعا می‌کنند که با اهداف خوب در حال مداخله هستند، چون دموکراسی با خود می‌آورند، اما اهداف روسیه از دخالت، بد است.

وی با اشاره به تلاش غرب برای تأثیرگذاری بر انتخابات روسیه گفت: آنها به‌خوبی می‌دانند که نتیجه چه خواهد بود اما تلاش می‌کنند که تعداد شرکت کنندگان کاهش یابد. اگر نامزدی که نام او مشخص است رأی بیاورد خواهند گفت که تعداد شرکت کنندگان پایین بود و سطح اعتماد به رئیس جمهور پایین است. برای این موضوع از برخی محافل و سازمان‌های غیردولتی در داخل روسیه حمایت می‌کنند و پول تزریق می‌کنند تا مردم کمتری در انتخابات شرکت کنند.

سفیر روسیه در ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بحران به‌وجودآمده بین روسیه و انگلیس اظهار داشت: ما چندین بار اعلام آمادگی کرده‌ایم برای کمک و همکاری، و آنها همه درخواست‌های ما را رد کرده‌اند. موضوع دیگر اینکه ادعا کرده‌اند که این فرد بیمار شده و در بیمارستان بستری است، اما تا به حال کسی این فرد را ندیده و هیچ سند یا مدرکی یا شواهدی ارائه نشده است.

جاگاریان با اشاره به اینکه روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و میزبانی جام جهانی فوتبال است، یادآور شد: اصلاً برای ما لازم نیست که وضعیت را متشنج کنیم، زیرا بدون این حادثه نیز وضعیت متشنجی هست. به‌عکس ما نیاز به آرامش داریم؛ اما این ابتکار ما نبوده و ما مجبور به پاسخ هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع محصول حسادت به موفقیت‌های روسیه در آستانه، سوچی و سوریه و همچنین کسب میزبانی جام جهانی است و آنها قصد دارند تا تلاش‌های سازنده روسیه را تخریب کنند. ما شک و تردیدی در این راستا نداریم زیرا در برگزاری جام جهانی رقیب بودیم و پیروز شدیم و آنها هنوز نتوانسته‌اند این موضوع را تحمل کنند.

جاگاریان در خصوص اخراج سریع 23 دیپلمات روس از انگلیس و اینکه آیا این موضوع از قبل برنامه‌ریزی شده بود یا خیر گفت: فکر می‌کنم این حرکت برنامه‌ریزی شده بود زیرا در حال حاضر دولت انگلیس در وضعیت دشواری قرار دارد. لندن با چند مسئله روبه‌روست؛ اول برگزیت است که تا به حال اختلاف نظر با سایر اعضای اتحادیه اروپا را حل و فصل نکرده‌اند و باید مبلغ هنگفتی را به‌عنوان جریمه بپردازد که چند میلیارد یورو می‌شود.

وی در ادامه افزود: موضوع دوم ایرلند است. مسئله دشوار دیگر بحث مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است که موضوع دردناکی است و تا به حال حل نشده است. وضع دولت فعلی دشوار است و آنها تلاش می‌کنند افکار عمومی را به جست‌وجوی دشمن خارجی منحرف کنند و همه این را به‌خوبی می‌فهمند به‌طوری که حمایت سایر اعضای اتحادیه اروپا چندان مشخص نیست.

سفیر روسیه در خصوص نشست آستانه نیز گفت: ما پیشرفت مثبتی را داشته‌ایم و امیدوارم که در اواسط ماه می یک جلسه داشته باشیم، اما نتیجه‌گیری در اجلاس سران سه کشور در اوایل ماه آوریل در ترکیه خواهد بود. ما از سطح فعلی همکاری‌های سه‌جانبه بی‌نهایت راضی هستیم و امیدواریم این نوع همکاری‌ها چه در چارچوب‌های سه و چه دوجانبه ادامه یابد.

جاگاریان درباره تهدید فرانسه و آمریکا به حمله علیه سوریه و واکنش روسیه گفت: ما به آنها هشدار داده‌ایم که از این نوع اقدامات و تهدیدات خودداری کنند زیرا امکانات ما در سوریه بسیار وسیع است که سامانه‌های ضدموشک ما از جمله آنهاست. فکر می‌کنم که آنها به‌طور کامل این موضوع را درک کرده‌اند.

وی در خصوص برجام و احتمال تحریم‌هایی علیه ایران در موضوع موشکی و منطقه‌ای از سوی اروپا و موضع روسیه در خصوص این موضوعات گفت: برخورد روسیه اصولی است. برجام در مجموع یک قرارداد بسیار خوب بود که بسیار ظریف است و توازنی در منافع مختلف دارد و هیچ نیازی برای تجدید نظر در خصوص برجام نبوده و نیست و امضای دولت آمریکا و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را با خود دارد.

جاگاریان با طرح این سؤال که اگر یک رئیس جمهور در آمریکا تعهدی را امضا کند و رئیس جمهور بعدی در آن تجدید نظر کند چه‌کسی به آنها اعتماد خواهد کرد و رئیس جمهور دیگر در آن تجدید نظر نکند، یادآور شد: آیا با این وضع کره شمالی می‌تواند به این موضوع اعتماد کند؟ ما تصور می‌کنیم که کره شمالی نیز وضعیت برجام را به‌دقت رصد می‌کند.

وی تأکید کرد که برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی به برجام ندارد. اگر قصد مذاکره با جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل منطقه‌ای دارید تصور نمی‌کنم که ایران خودداری کند اما بدون تهدید و اولتیماتوم.

سفیر روسیه در خصوص نوع گفت‌وگوهای روسیه و انگلیس نیز گفت: ما این موضوع را به طرف انگلیسی گفتیم که نباید با زبان اولتیماتوم با ما سخن بگویید زیرا عکس العمل ما سخت خواهد بود و اگر به این سیاست خصمانه ادامه دهید ما جواب خواهیم داد. ما 23 نفر دیپلمات انگلیسی را ظرف یک هفته اخراج خواهیم کرد؛ کنسولگری انگلیس در سن‌پترزبورگ بسته خواهد شد و مرکز فرهنگی انگلیس در مسکو نیز بسته می‌شود و اگر آنها ادامه دهند ما فوراً پاسخ خواهیم داد.

جاگاریان با اشاره به اینکه مبتکر تحریم علیه ایران و روسیه آنها (غرب) بوده‌اند، یادآور شد: همواره نیز از اقدام خود پشیمان شده‌اند.

سفیر روسیه در خصوص تحریم‌های جدید احتمالی اروپا و آمریکا و مذاکرات آنها نیز گفت: ما یک بار دیگر تأکید می‌کنیم که روسیه در مذاکرات سه کشور اروپایی با آمریکا شرکت نمی‌کند و ما خود را به توافقات این کشورها پایبند نمی‌دانیم و ما طرفدار این تحریم‌ها نیستیم.

وی در خصوص تأثیر خروج از برجام برای کشورها گفت: هیچ‌کس برنده نخواهد شد و اگر عاقلانه برخورد کنیم هیچ نیازی برای خروج از برجام نیست. کسی که فکر می‌کند که از این حرکت منافعی کسب می‌کند در اشتباه است اما فکر می‌کنیم باید صبر کنیم.

جاگاریان در خصوص تغییر و تحولات در آمریکا نیز اظهار داشت: ما در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کنیم. هر کس می‌خواهد وزیر دفاع باشد یا وزیر خارجه باشد اما امیدوارم تا 12 ماه می برای برجام راهی پیدا کنند چرا که این به‌نفع همه ماست. اروپایی‌ها این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنند اما چاره‌ای ندارند. در روسیه ضرب المثلی داریم که می‌گوید بین دو ‌آتش قرار گرفته است که این حکایت امروز اروپاست.

سفیر روسیه در بخش دیگری از سخنان خود درباره روابط ایران و روسیه و لغو روادید بین دو کشور گفت: متأسفانه هنوز به نتیجه نرسیده و بحث‌های داخلی در روسیه ادامه دارد و امیدواریم هرچه زودتر پایان یابد. صربستان، گرجستان، ارمنستان و ترکیه با ایران لغو روادید کرده‌اند و ما نیز باید برای جذب گردشگر تلاش زیادی کنیم. ما تلاش می‌کنیم اما مانند آمریکایی‌ها وعده نمی‌دهیم. اوباما درباره خروج آمریکا از افغانستان و بستن گوانتانامو وعده داد اما دروغ گفت.

وی ادامه داد: من از سفرای غربی می‌پرسم که؛ آیا آمریکایی‌ها قابل اعتماد هستند؟ آنها جوابی ندارند.

جاگاریان همچنین در خصوص روابط اقتصادی ایران و روسیه نیز گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور برگزار شد و امیدوارم نتایج سفر هیئت ایرانی به روسیه نتایج خوبی داشته باشد. آقای کرباسیان با معاون اول نخست وزیر و وزیر انرژی روسیه دیدارهای خوبی داشتند و در خصوص برقی کردن راه‌آهن گرمسار ــ اینچه‌برون و نیز راه‌آهن رشت ــ آستارا که حدود 170 کیلومتر است گفت‌وگوهای مفصلی شد و پیشنهادات طرف ایرانی را پیگیری می‌کنیم.

سفیر روسیه افزود: در خصوص همکاری‌های هسته‌ای در بوشهر و فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار نیز همکاری داریم.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin