لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران با حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران در ابتدای این دیدار ضمن تبریک ریاست فلاحت پیشه بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: روابط مجالس دو کشور در سطح بالایی در جریان است و در دوره پیش رو نیز از تقویت و ارتقاء سطح مناسبات میان مجالس دو کشور استقبال می‌کنیم.

سفیر روسیه در تهران در ادامه روابط اقتصادی تهران – مسکو را مهم ارزیابی کرد و گفت: در روند همکاری های اقتصادی ایران و روسیه موانعی وجود دارد که موجب کند شدن این مناسبات شده است.

وی خواستار همکاری دو طرف جهت رفع موانع موجود و تسریع در ارتقاء سطح مناسبات تجاری و اقتصادی فیمابین شد.

جاگاریان همچنین گفت: همکاری‌های استانهای ایران و روسیه، نقش مهمی در تقویت روابط اقتصادی دو کشور دارد و در این راستا مقامات استان مازندران و ولگاگراد روسیه در حال مذاکره و گفتگو برای همکاری بیشتر هستند.

وی افزود: روسیه از توسعه روابط دیگر استان های ایران و روسیه استقبال می کند.

سفیر روسیه در تهران در پایان گفت: روسیه و ایران بنا به تقاضای دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و تا زمانی که دولت سوریه خلاف این را اعلام نکند، حضور در سوریه، کمکهای مستشاری و مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داشت.

فلاحت پیشه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از روابط خوب و رو به رشد دولت ها و مجالس ایران و روسیه بر تقویت هر چه بیشتر گفتگوهای نمایندگان مردم دو کشور تاکید کرد. وی افزود: تبادلات هیات های متعدد میان مجالس دو کشور نشان دهنده میل دو طرف برای تقویت مناسبات دوستانه فیمابین است که باید با کار مشترک این روابط حفظ شده و ارتقاء یابد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به ضرورت حل موانع و مشکلات همکاری های اقتصادی ایران و روسیه گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد جلسات ماهانه ای را با اعضای سفارت روسیه در تهران و فعالان اقتصادی و بازرگانان روسی برگزار نماید تا به راه حلی برای غلبه بر موانع موجود برسیم.

وی افزود: سطح مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه با ظرفیت های موجود همخوانی ندارد و راضی کننده نیست لذا باید در روند اینگونه همکاری ها تسریع شود تا روابط ایران و روسیه در این بخش به سمت راهبردی شدن حرکت کند.

فلاحت پیشه در همین راستا گفت: حجم صادرات کالاهای روسی به ایران و واردات کالای ایرانی به روسیه متوازن نیست و اکثر کشتی های روسی که در بنادر ایران پهلو می گیرند بعد از تخلیه بار، خالی به مبدا بر می گردند در صورتی که اقتضای روابط رهبردی اقتصادی رسیدن به توازن در صادرات و واردات و تبادل متقابل کالا است. از طرفی توازن مبادلات ایران و روسیه تا 5 برابر به سود روسیه است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به همکاری موفق ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه گفت: با توجه به موفقیت ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در منطقه، دو کشور می توانند همکاری موفقی نیز در روند بازسازی این کشورها و سرمایه گذاری مشترک در پروژه های تعریف شده داشته باشند.

فلاحت پیشه در ادامه با اشاره به اهمیت دریای خزر در تبادل کالا میان ایران و روسیه گفت: تقویت تبادلات شمال – جنوب دریای خزر به سود دو کشور است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin