سفیر فدراسیون روسیه با محسنی بندپی استاندار تهران جهت ارتقاء سطح همکاری‌های تجاری بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان سفیر فدراسیون روسیه در این دیدار ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و آرزوی سلامتی و بهروزی برای ایرانیان در سال جدید اظهار داشت: از سطح روابط دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در ابعاد مختلف سیاسی و نظامی فرهنگی و اقتصادی بسیار راضی هستیم و امیدواریم تا با کمک و مساعدت دوستان ایرانی خود در راستای تعمیق این روابط قدم برداریم.

وی افزود: اکنون درآستانه همایش قفقاز شمالی و ایران قرار داریم و به زودی جلسه‌ای را در کمیسیون مشترک ایران و روسیه در استان اصفهان برگزار خواهیم کرد امیدواریم این همایش صفحه جدیدی را در همکاری های اقتصادی بین دو کشور باز کند.

سفیر فدراسیون روسیه همچنین ضمن اشاره به لزوم تسهیل در صدور روادید بین دو کشور خاطرنشان کرد: تلاش ما در راستای لغو روادید گردشگری میان ایران و روسیه بوده و وزارت خارجه دو کشور در این زمینه در حال رایزنی‌های دیپلماتیک هستند.

جاگاریان افزود: مشکلاتی در حوزه اقتصادی و مبادلات آن بین دو کشور وجود دارد که در تلاش برای حل و فصل آن هستیم در این راستا چند روز قبل شاهد افتتاح خط آهن جدید از ایران به روسیه بودیم و امیدواریم اقدامات جدی و مستمری در خصوص توسعه این مبادلات در عرصه حمل و نقل دو کشور صورت بگیرد. همچنین وزرای نیروی دو طرف در حال رایزنی در این باره هستند تا بتوانیم شاهد اقدامات عملیاتی و اجرایی در خصوص صادرات برق بین ایران و باشیم و مکاتبات در این زمینه به صورت مستمر تداوم دارد.

سفیر فدراسیون روسیه همچنین در ادامه ضمن اشاره به همکاری های دو کشور در خصوص مبارزه با تروریسم تاکید داشت: تعامل و تفاهم خوبی میان ایران و روسیه در حوزه مقابله با تروریسم وجود دارد هرچند که برخی کشورها ایران را به عنوان حامی تروریسم معرفی می‌کنند اما اعتقاد ما بر این است که ایران خود قربانی تروریسم بوده و این اتفاق تلخ را در استان های مختلف ایران شاهد بودیم بر این اساس همکاری های خود را در خصوص مقابله با تروریسم صورت داده و در آینده نیز دنبال خواهیم کرد.

این دیدار با حضور امامی امین، معاون امور اقتصادی استاندار، قاسمی‌فرزاد، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری، صادقی، مدیرکل صمت استان و بزرگ‌نیا، رئیس سازمان میراث فرهنگی استان برگزار شد.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در حاشیه این نشست دوجانبه ضمن اشاره به دستاوردهای این جلسه اظهار داشت: مباحث خوبی در این جلسه مطرح شد و با جمع بندی های صورت گرفته شرایطی را فراهم کردیم که هم شاهد مشارکت فعال در کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و روسیه باشیم و همچنین در همایش ایران و قفقاز شمالی نیز استان تهران و استان های شمالی کشور حضور فعال و جدی به نمایش بگذارند.

وی افزود: این جلسات شرایطی را ایجاد می کند که بتوانیم بر روابط بین دو کشور در حوزه های اقتصادی، تجاری و بازرگانی عمق قابل توجهی بخشیده و این روابط را تحکیم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون روابط ایران و فدراسیون روسیه در حوزه نظامی فنی و سیاسی در سطح بالایی قرار داشته و مناسبات خوبی را با این کشور دوست و همسایه داریم.

استاندار تهران افزود: اما در حوزه مسائل اقتصادی می توان با بهره گیری از ظرفیت های بالقوه دو کشور در راستای تعمیق روابط دو جانبه به صورت شایسته استفاده کرد. به طور قطع همانگونه که سفیر محترم روسیه مورد اشاره و تاکید قرار داد: ابعاد مبادلات اقتصادی تجاری و بازرگانی دو کشور در سطح ظرفیت‌های ایران و فدراسیون روسیه نبوده و مجموع مبادلات بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نشانگر ظرفیت قابل توجه جهت ارتقای سطح مبادلات تجاری میان ما و همسایه شمالی خواهد بود.

محسنی بندپی همچنین تصریح کرد: می‌توان با اقداماتی نظیر لغو روادید گردشگری فعال سازی کریدور شمال به جنوب، همچنین برپایی نمایشگاه ها جهت عرضه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور بستری را در راستای ایجاد رشد چشمگیر در سطح روابط تجاری ایران و روسیه فراهم کرد.

استاندار تهران همچنین ضمن اشاره به جایگاه بخش خصوصی در ارتقاء مبادلات تجاری ایران و فدراسیون روسیه یادآور شد: کنشگران و فعالین این بخش نقش اصلی را در تحرک و ارتقاء سطح مبادلات میان ایران و روسیه ایفا کرده و استانداری تهران و همچنین نمایندگان دولت روسیه تنها وظیفه تسهیل گری را ایفا می کنند.

وی افزود: در جلسه امروز نیز نماینده بخش خصوصی استان تهران حضور یافته و مسائل مهمی را مورد اشاره قرار داد. به عنوان نمونه مسئله تسهیل خط پروازی بین تهران و مسکو در این جلسه مورد اشاره قرار گرفته و امیدواریم بتوانیم با انجام این تسهیلات خدمات ارزنده ای را برای بازرگانان و تجار دو کشور ارائه دهیم.

محسنی بندپی عنوان داشت: همانگونه که سفیر روسیه نیز مورد تاکید و دستور قرار داد بحث تسهیل در صدور روادید بازرگانان و تجار و همچنین گردشگران در دستور کار دو کشور قرار گرفته و امیدواریم در اسرع زمان مورد حل و فصل قرار بگیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin