سفیر روسیه در ایران گفت: حضور ایران در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روس به خواست دمشق در این کشور حضور دارند و در عملیات نابودی تروریست ها شرکت می کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ مسکو در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان فشار مسکو بر تهران برای خارج کردن واحدهای نظامی خود از سوریه اظهار کرد: در وهله اول یادآوری می کنم حضور نظامیان ایرانی در سوریه قانونی است و ایرانیان همانند نظامیان روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند.

وی افزود: برخی مواقع واقعا مناقشه رخ می دهد و ما طبیعی است نگران احتمال رویارویی بین نیروهای ایرانی و اسراییلی در سوریه باشیم و در همین راستا تمام تلاش ممکن را بکار می گیریم تا از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرده و اجازه گسترش دامنه اختلافات را ندهیم.

جاگاریان درباره امکان فشار بر تهران خاطرنشان کرد: ایران کشوری نیست که بتوان بر آن فشار وارد کرد،آنها سیاست خارجی مستقل خود را دارند و کشور کوچکی نیستند؛ با ایرانی ها می توان کار کرد اما فشار بر آنها غیرممکن است و ما چنین رویکردی را غیرسازنده می دانیم و سعی می کنیم در صورت اختلاف آنها را متقاعد کنیم.

سفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا چه تاثیری بر روابط تهران و مسکو می گذارد؟ یاد آورشد: روسیه و اتحادیه اروپا آماده هستند از اجازه و حق تجارت با ایران در برابر آمریکا دفاع کنند.

وی افزود: روابط تجاری و اقتصادی ما (ایران و روسیه) توسعه می یابد و دو کشور چندین طرح بزرگ در حال اجرا دارند و احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه هسته ای بوشهر، احداث چهار بلوک نیروگاه برق حرارتی در استان هرمزگان و برقی کردن خط آهن گرمسار – اینچه برون از آن جمله است.

این مقام روس ادامه داد: در شرایط کنونی به رغم تهدیدهای آمریکا،هیچ مانعی برای اجرای این طرح ها نمی بینم،کار بر روی این طرح ها در شرایط عادی جریان دارد.

سفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پیشرفتی در همکاری های اقتصادی و بازرگانی ایران و روسیه دیده می شود؟ گفت: متاسفانه دلیل جدی برای خوش بینی نمی بینم،ما به اجرای این طرح ها می پردازیم اما چند مورد فنی هنوز حل نشده اند.

وی ادامه داد: پس از رفع این موارد،طرف روسی می تواند تامین مالی طرح ها را شروع کند،روسیه برای اجرای طرح های احداث نیروگاه برق حرارتی و برقی کردن خط آهن در ایران به ترتیب 1.2 میلیارد و یک میلیارد یورو وام دولتی پیش بینی کرده است.

جاگاریان در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان بستن تنگه هرمز توسط ایران خاطر نشان کرد: مقام های رسمی از جمله نظامیان این ایران بارها از چنین احتمالی سخن گفته اند.

وی ادامه داد: بدیهی است که چنین سناریویی نامطلوب است،از طرف دیگر ما درک می کنیم که بودجه ایران به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است و به همین دلیل دولت این کشور برنامه های متعددی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا خواهد داشت.

سفیر روسیه در پاسخ به پرسشی در مورد امکان ادامه خرید نفت از ایران پس از ماه نوامبر اظهار کرد: ما تحریم های یکجانبه آمریکا را نمی پذیریم از دیدگاه ما این تحریم ها غیرقانونی است چرا که تهران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است و آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها این مساله را تایید کرده است.

وی افزود: در همین حال مقام های ایرانی برای گفت وگو در مورد مسائل گسترده تر و با ماهیت منطقه ای آمادگی دارند و در رایزنی های مربوطه با قدرت های اروپایی شرکت می کنند.

سفیر روسیه در ایران تصریح کرد: کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه فقط از راه مذاکره امکانپذیر است و ما تلاش می کنیم در حد امکانات خود به این روند کمک کنیم.

این مقام روس ادامه داد: تجربه نشان داده است نباید با ایران با زبان زور و تهدید سخن گفت و فقط از راه قانع کردن می توان با این کشور کار کرد.

سفیر روسیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر نقض برجام از سوی ایران در شرایط کنونی گفت: ایران همچنان به این توافق پایبند است و از این کشور می خواهیم که به تمام بندهای برجام متعهد باشد.

جاگاریان تصریح کرد: اینکه قدرت های اروپایی شامل فرانسه،انگلیس و آلمان این واقعیت را می پذیرند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل می کند و نظر آمریکا در این خصوص درست نیست،مساله مهمی است.

سفیر روسیه در ایران در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه دولت های اروپایی برای جلوگیری از تحریم های آمریکا علیه خود راهکاری دارند،یاد آورشد: کشورهای اروپایی از قانونی که در سال 1996 برای دفاع از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا تصویب شد،استفاده می کنند.

وی ادامه داد: باید ببینیم آیا آنها می توانند از این قانون در مورد ایران نیز استفاده کنند،ما آماده همکاری هستیم اما بخش مهمی از توافق هسته ای بر عهده قدرت های اروپایی است.

جاگاریان گفت: تا آنجا که می دانم ایران در این مورد از روسیه و چین ناراضی نیست اما برای آنها تضمین های کشورها و شرکت های اروپایی اهمیت دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه در چارچوب اجرای موارد فنی در برجام آماده است به تعهدات خود ازجمله در تغییر کاربری راکتور آب سنگین اراک عمل کند،گفت: روسیه تعهدات زیادی را در چارچوب برجام برعهده گرفته و به این تعهدات عمل می کند.

جاگاریان خاطرنشان کرد: بعید است که تعهدات جدید برعهده بگیریم،اما کمک می کنیم همه مسائلی که با خروج آمریکا از برجام بوجود آمده حل شود.

جاگاریان در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن به هدف خود برای تسلیم کردن تهران با فشار اقتصادی خواهد رسید،به چند مورد اعتراض در ایران اشاره کرد و افزود: تهران اعلام کرده است که این اعتراضات از خارج رهبری شده اند و دولت ایران در این مورد از مقاصد آمریکا،اسراییل و برخی پادشاهی های عربی ابراز نگرانی کرده است.

وی با بیان اینکه دولت ایران تدابیری را برای جلوگیری از بروز مسائل منفی در اقتصاد این کشور اتخاذ می کند،اظهارکرد: آمادگی داریم به ایران در این شرایط کمک کنیم،تهران دوست مسکو است و با آن در عرصه های مختلف همکاری می کنیم و در برخی موارد به عنوان مثال توقف جنگ و خونریزی در سوریه و آغاز روند حل و فصل سیاسی در این کشور،ایران را شریک کلیدی خود می دانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin