سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه در موضوع برجام به شدت منتقد آمریکا هستیم، گفت: روسیه در موضوع سوریه با ایران هم‌سنگر و هم‌نظر است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان در دیدار با استاندار اصفهان، هدف از سفر به اصفهان را معرفی سرکنسول جدید دانست و اظهار داشت: هماهنگی‌های دو کشور به‌ویژه در موضوع سوریه سبب شد که پدیده تروریسم و تهدیدات آن تا حد زیادی با شکست مواجه شود و ما با ایران در واقع در موضوع سوریه هم‌نظر و هم‌سنگر هستیم.

وی افزود: در موضوع برجام به‌شدت منتقد آمریکا هستیم و از مواضع جمهوری اسلامی ایران با قوت دفاع می‌کنیم و معتقدیم ایران به تعهدات خود کاملاً پایبند بوده است.

سفیر روسیه در ایران درباره لغو روادید بین گردشگران ایران و روسیه قول مساعد داد و تصریح کرد: امیدواریم میزبان خوبی برای تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی روسیه باشیم.

وی با استقبال از پیشنهادهای استاندار اصفهان ابراز امیدواری کرد که مشکلات بانکی ایجاد شده به‌زودی برطرف شود تا همکاری‌های دو کشور ارتقاء یابد.

جاگاریان با اشاره به همکاری‌های رو به گسترش دو کشور به‌ویژه در بخش اقتصادی گفت: چهاردهمین جلسه کمیسیون همکارهای اقتصادی مشترک ایران و روسیه روزهای 5 و 6 مارس (14 و 15 اسفند) در مسکو برگزار می‌شود و انتظار داریم که هیئت بزرگی از تجار و فعالان اقتصادی ایران نیز در این نشست حضور پیدا کنند.

وی با معرفی “بوریس بورمیستروف” به‌عنوان سرکنسول جدید روسیه در اصفهان ابراز امیدواری کرد که وی بتواند در مدت حضورش در اصفهان زمینه توسعه همکاری‌های اصفهان و روسیه را بیش از پیش فراهم کند.

استاندار اصفهان نیز در دیدار سفیر روسیه در ایران، خواستار برقراری پرواز مستقیم بین اصفهان و سن پترزبورگ، برگزاری هفته فرهنگ و هنر اصفهان در شهر سن پترزبورگ و توسعه همکاری فعالان صنعت گردشگری روسیه با فعالان این صنعت در اصفهان شد و اظهار داشت: این سفر نتایج خوبی را درباره استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های دو کشور برای ارتقای سطح روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و به ویژه استان‌ اصفهان و سن پترزبورگ خواهد داشت.

محسن مهرعلیزاده با بیان اینکه روسیه سوابق، همراهی و همکاری‌های بسیار ارزشمندی از ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران هم از ابعاد تاریخ و فرهنگ و اقتصاد سوابق درخشان و سرافرازی دارد و این دو موضوع این امکان را فراهم می‌آورد که در زمینه‌های مختلف همکاری‌ها را به سطح بالاتر ارتقا دهد.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در نمایندگی وزرات خارجه در اصفهان، تصریح کرد: هدف‌گذاری‌ها برای توسعه روابط، روشن‌تر از گذشته شده و برنامه‌های دقیق اجرایی تدوین شده است که امیدواریم با حضور سرکنسول جدید روسیه در اصفهان بتوانیم موارد را به خوبی پیش ببریم.

استاندار اصفهان کمیسیون‌ همکاری‌های مشترک بین دو کشور را بسیار مهم دانست و گفت: سفرهای مقامات باید با صاحبان صنایع و تجار صورت گیرد تا نتیجه گیری‌های خوبی به همراه داشته باشد.

وی بر ارتباط نمایندگی وزارت خارجه با اتاق بازرگانی و تجار تاکید و ابراز امیدواری کرد که این کمیسیون همکاری‌های مشترک موثر هم برای ایران و هم برای اصفهان داشته باشد.

مهرعلیزاده با اشاره به موضوع برجام اظهار داشت: برجام یک معاهده بین‌المللی است و هیچ کشوری اجازه برهم‌زدن آن را ندارد و آمریکا در این باره اشتباه بزرگی را مرتکب شده است و مردم آمریکا تاوان این اشتباه را خواهند داد.

وی با بیان اینکه صلح و ثبات در منطقه مستلزم پایبندی به این تعهد بین‌المللی است، گفت: هیچکس حق ندارد شرایطی را فراهم کند که نا‌امنی حاکم شود و باید از این امنیت نگهبانی و نگهداری کنیم.

استاندار اصفهان ادامه داد: خوشبختانه روسیه و ایران درباره سوریه و تهدیدات آن ایستادگی خوبی کردند که این روابط موجب شده تا ریشه تروریسم تا حد زیادی در منطقه خشکانده شود.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا متوجه اشتباه خود باشد و هزینه‌های زیادی را برای ملت آمریکا و سایر کشورها ایجاد نکند.

مهرعلیزاده به موضوع گردشگری اشاره و تصریح کرد: بخش قابل توجهی از دیدگاه‌های اجرایی مدیریت استان معطوف به گردشگری است و باید امکاناتی فراهم شود که در سریع‌ترین زمان ممکن پرواز مستقیم بین اصفهان و سن پترزبورگ برقرار شود چرا که تأثیر به‌سزایی در توسعه همکاری‌ها بین این دو شهر به ویژه در زمینه گردشگری دارد.

وی خواستار برگزاری هفته فرهنگ و هنر اصفهان در شهر سن پترزبورگ شد و بیان کرد: امیدواریم این رویداد فرهنگی با تلاش سرکنسول جدید روسیه در اصفهان در سن پترزبورگ روسیه هرچه سریع‌تر انجام شود تا بتوان این خواهر خواندگی را به منصه ظهور و بروز برسانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin