سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه تعدادی از نیروهای روسی همچنان در خاک سوریه باقی می‌مانند، خاطرنشان کرد این کشور در قبال سوریه با ایران همکاری نزدیک و تنگاتنگی دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لوان جاگاریان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روسیه به وظیفه خود در قبال سوریه به‌خوبی عمل کرده و در حال حاضر تعدادی از نیروهای روسیه در کشور سوریه مستقر هستند، اظهار داشت: البته رئیس جمهور روسیه موضوع خروج نیروهای این کشور را به اطلاع رئیس جمهور سوریه رسانیده است.

وی با اشاره به قدردانی بشار اسد از روسیه برای کمک به دولت قانونی کشور سوریه در مبارزه با تروریسم تصریح کرد: دولت روسیه ضربات مهلکی را بر پیکره تروریسم در سوریه وارد کرده است.

سفیر روسیه در ایران با ابراز اینکه مذاکرات طرف‌های درگیر سوری در ژنو از دیروز از سر گرفته شده است، اعلام کرد که تعدادی از نیروهای روسی همچنان در خاک سوریه باقی می‌مانند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر “پیش‌بینی شما درباره نتیجه مذاکرات ژنو چیست؟” افزود: به‌عنوان یک دیپلمات باید همیشه به موضوعات با خوش‌بینی نگاه کنم اما باید بگوییم که روسیه تمامی تلاش‌های خود را در این زمینه به کار بسته است و این کشور در قبال سوریه با کشور دوست خود یعنی ایران همکاری نزدیک و تنگاتنگی دارد.

جاگاریان درباره اقدامات ترکیه در ناامن کردن کشور سوریه هم گفت: این قضیه بسیار مهم است که مرز دو کشور سوریه و ترکیه بسته شود و واقعیت این است که روسیه از نقش کشور ترکیه در قبال سوریه انتقاداتی را دارد، از این رو از ترکیه انتظار داریم تا سیاست‌ها و نقشه خود در قبال تحولات کشور سوریه را به‌صورت سازنده‌تری ایفا کند.

وی در مورد تسهیل قانون صدور روادید که در سفر اخیر پوتین به ایران به امضا رسیده است، تصریح کرد: تسهیل صدور روادید مشکلات تجار ایرانی و روسی را برای انجام مراودات تجاری آسان‌تر کرده است و من امیدوارم با توجه به بازدیدهایی که از کشور ایران توسط مسئولان روسی شده است در آینده شاهد روابط مطلوب دوجانبه باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin