سفیر روسیه در تهران با تأکید بر حق مسلم ایران برای تقویت نیروهای مسلح خود، گفت: لغو محدودیت‌ها فرصتی برای توسعه همکاری‌های نظامی-فنی دوجانبه است و روسیه کشوری نیست که از تحریم‌های ثانویه آمریکا ترسی داشته باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خبرگزاری «اینترفکس» در رابطه با این مسئله که امروز یکشنبه (18 اکتبر/27 مهر ماه) محدودیت‌های بین المللی برای همکاری‌های نظامی-فنی با تهران که در توافقنامه هسته‌ای پیش بینی شده بود، منقضی می شود، مصاحبه‌ای اختصاصی با “لوان جاگاریان” سفیر فدراسیون روسیه در ایران انجام داده و این موضوع را بررسی کرده که این رویداد چه معنایی برای روسیه خواهد داشت و مسکو چگونه با تهدیدات تحریم‌های ثانویه از سوی دولت ایالات متحده برای همکاری‌های فنی و نظامی با ایران برخورد می‌کند.

سفیر روسیه در پاسخ به این سئوال که لغو محدودیت‌ها چه فرصت‌های جدیدی برای توسعه همکاری‌های نظامی با ایران ایجاد می‌کند، گفت: «انقضای “تحریم تسلیحاتی” علیه ایران در تاریخ 18 اکتبر، بدون تردید امکان همکاری ما با تهران در این زمینه را تسهیل می کند و چشم اندازهای خاصی در این راستا باز خواهد شد. کاملاً روشن نیست که چرا این رویداد در مطبوعات و برخی محافل سیاسی برخی کشورها چنین هیاهویی ایجاد کرده است. به نظر ما اتفاق خارق العاده‌ای نخواهد افتاد. در عین حال، باید تأکید کرد که روسیه همواره دقیقاً مطابق با هنجارهای حقوق بین الملل عمل کرده و کاملاً به تعهدات خویش پایبند است. در رابطه با تحریم‌های ثانویه ایالات متحده علیه کشورهایی که با ایران همکاری نظامی خواهند داشت، باید بگویم که فدراسیون روسیه قدرت بزرگی است و واشنگتن نخواهد توانست با چنین تهدیداتی، ما را بترساند.»

این دیپلمات روس در خصوص امکان تأثیر این مسئله بر تشدید اوضاع امنیتی در منطقه خلیج فارس، توضیح داد: «این واقعیت است که جمهوری اسلامی روابط بسیار پیچیده‌ای با عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس دارد. ولی تنش موجود در منطقه تا حدود زیادی ناشی از حضور گسترده نظامی ایالات متحده در منطقه و همچنین پیگیری مداوم خط مشی واشنگتن در خصوص پمپاژ گسترده سلاح به تعدادی از کشورهای خاورمیانه است. این واقعیت، به همراه عملکرد پایگاه‌های نظامی متعدد آمریکایی در این منطقه از جهان و رویکرد خصمانه کاخ سفید نسبت به رهبران ایران که به وضوح بیان شده، مسلماً نگرانی‌هایی را در تهران ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی، جمهوری اسلامی ایران،  مانند هر کشور مستقل دیگری، کاملاً حق دارد به تقویت توان دفاعی نیروهای مسلح خود بپردازد.»

جاگاریان افزود: «روسیه بارها با ابتکارعمل‌های صلح جویانه و با هدف عادی سازی اوضاع و برقراری گفت‌وگوی سازنده بین نقش آفرینان اصلی در منطقه خلیج فارس دست به کار شده است. به نظر ما، حسن نیت کشورهای خاورمیانه، به همراه سهم مثبت قدرت های جهانی، دستیابی به پیشرفت قابل ملاحظه در روند تثبیت اوضاع در این منطقه بی ثبات جهانی را امکان پذیر خواهد کرد. روسیه در طول ریاست خود در شورای امنیت سازمان ملل در ماه اکتبر سال جاری، قصد دارد تمام تلاش خود را در این راستا انجام دهد.»

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin