سفیر دانمارک با اشاره به سرمایه گذاری 70 میلیونی یکی از شرکت‌های مشهور این کشور در ایران گفت: ایران کشور و امنی برای سرمایه گذاری مشترک تجاری است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دنی عنان، در آیین آغاز ساخت داروهای مدرن دیابت در ایران در شرکت توونوردیسک دانمارک در شهرک دارویی برکت ساوجبلاغ، یادآور شد که پس از برجام صادرکنندگان ایرانی بهتر از اروپا بعد از تحریم عمل کردند و نرخ متوسط صادرات ایران به اروپا دو برابر شده است، حتی سازمان های تجارت بین المللی در این زمینه نظر مثبتی نسبت به ایران دارند.

وی تصریح کرد: از سال 2014 و قبل از تحریم ها هیچ کس توقع نداشت صادرات ایران به این شکل تغییر کند، اما اکنون پس از گذشت یک سال موفقیت های بسیارخوبی به دست آمده است.

سفیر دانمارک گفت: این سرمایه گذاری شاهد خوبی برای این است که کشورهای دیگر نیز بدانند که ایران کشوری امن و با ثبات است و می توانند با آرامش در ایران سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: من اعتقاد دارم که ایران توانایی جذب سرمایه گذاران دیگر را هم دارد و وجود شرکت توونوردیسک جلوه خوبی را برای رساندن ایران به این هدف به وجود می آورد.

عنان اضافه کرد: در 50 سال گذشته بی سابقه بوده که دو وزیر دانمارکی و 25 مدیر کسب و کار وارد ایران شوند که موضوع برای ما موجب خرسندی است.

وی گفت: امیدواریم با تعامل دوسویه دو کشور همکاری خوبی درآینده انجام شود وقطعا نتایخ خوبی هم حاصل می شود.

سفیر دانمارک در ادامه از همکاری دیگر با ایران در زمینه مسایل تاریخی و باستانی و جنگل خبرداد و گفت: مهمترین رابطه تجاری ما با ایران درسال 2016 بوده است.

وی گفت: بسیاری ازکارخانه ها با چالش روابط بانکی ضعیت در ایران مواجه هستند که ایران باید این مورد را به جد پیگیری و بهینه کند.

عنان افزود: انتظار سرمایه گذاری بیشتر خارجی در ایران داریم و اکنون رشد صادرات غیرنفتی ایران 5 دهم درصد است که این کافی نیست و باید به 3.5 درصد برسد.

وی بیان کرد: ایران خصوصی ترین اقتصاد را داشته که می تواند قوی ترین اقتصاد را هم داشته باشد و باید بداند کمک این شرکت می تواند در ارتباط با بیماری دیابت موثر باشد.

سفیر دانمارک همچنین گفت:‌ امیدواریم روابط تجاری با ایران را با قوت بیشتر ادامه دهیم و همکاری های سیاسی را نیز گسترش دهیم. این سرمایه گذاری مربوط به بخش خصوصی دانمارک است اما نه تنها برای ایران بلکه برای کشور ما نیز منفعت دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin