سفیر جمهوری خلق چین در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم به موضوعات مختلفی از جمله سفر اخیر وزیر خارجه ایران به چین، روابط تهران ــ پکن، انتخابات آمریکا، موضوع حقوق بشر در ایالات متحده و ساخت واکسن کرونا پرداخته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مشروح مصاحبه با سفیر جمهوری خلق چین در تهران در ادامه می‌آید:

آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران اخیراً به کشور شما سفر کردند و با آقای وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه جمهوری خلق چین دیدار داشتند. ظریف در صفحه توئیتر خود پس از دیدار با آقای وانگ نوشت: دو طرف همچنین درباره تقویت روابط دوجانبه شامل برنامه راهبردی 25ساله، همکاری‌های منطقه‌ای، حفظ برجام و تولید مشترک واکسن به توافق رسیده‌اند. خانم هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به برنامه دیدارهای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر به چین گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی به چین سفر کرده است که ما دوست داریم برای تعمیق مشارکت جامع راهبردی دوجانبه با ایران همکاری کنیم، نظر شما درباره افزایش مشارکت جامع راهبردی دو کشور که مورد تأکید واقع شده است، چیست؟

چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند، دو طرف همواره از درک متقابل نسبت به یکدیگر برخوردار بوده و از یکدیگر حمایت نموده‌اند. طی سال‌های اخیر، دو کشور در فضای احترام متقابل، از موضع برابر و بر مبنای منافع متقابل، به‌گونه‌ای بی‌وقفه نسبت به تعمیق و گسترش همکاری‌های عمل‌گرایانه با یکدیگر اقدام و تعاملات خویش در حوزه‌های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را به‌گونه‌ای فزاینده شکوفا نموده‌اند. در جریان نبرد اخیر با فراگیری ویروس کرونا نیز، چین و ایران به‌مانند دو سرنشین یک کشتی، دست در دست یکدیگر به حمایت و پشتیبانی متقابل از هم پرداخته و در عمل، دوستی عمیق دو کشور چین و ایران و ملت‌های‌شان را متجلی ساخته‌اند. مناسبات چین و ایران، امری است که پکن همواره از بلندای راهبردی و از زوایایی دورنگرانه به آن نگریسته و انتظارات خود از آن را بر این مبنا تنظیم نموده است. جدای از سمت‌وسوی تغییر و تحولات منطقه‌ای یا بین‌المللی، چین همواره مایل بوده است همراه با ایران، توسعه و تثبیت مناسبات مشارکت جامع راهبردی را در دستور کار خویش داشته باشد.

جناب آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران طی روزهای گذشته در جریان سفری که به چین داشتند ضمن دیدار با جناب آقای وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، در خصوص ارتباطات دوستانه دو طرف رایزنی‌هایی عمیق را داشتند. در سال جاری جهان در حال تجربه تغییرات عظیم و بی‌سابقه‌ای است که در مواجهه با این شرایط و سلسله تهدیدات و چالش‌های جدیدی که بروز یافته است، تأکید و پافشاری جامعه بین‌الملل بر چندجانبه‌گرایی، حراست از عدالت و همکاری‌های باز، بیش از هر زمانی خودنمایی می‌کند. چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند و چین مایل به تقویت ارتباطات و همکاری‌های خود در تمام زمینه‌ها از جمله تعاملات نزدیک در زمینه نبرد با فراگیری ویروس و موارد مشابه بوده و بر این باور است که در تعاملی مثبت با تمام کشورهاست که می‌توان ضمن حراست از چندجانبه‌گرایی، به مقابله با یکجانبه‌گرایی و سلطه‌طلبی پرداخت و در عین حال با حفاظت از عدالت و برابری بین‌المللی، منافع مشترک کشورهای در حال توسعه را تأمین نمود.

سال آینده (2021) پنجاهمین سالگرد برقراری روابط ایران و چین خواهد بود، طی این سال‌ها دو طرف همکاری‌های مثمرثمری با توجه به فشارهای آمریکا به تهران و پکن داشته‌اند، آیا تحول یا جهش خاصی را در روابط دو کشور در پنجاهسالگی برقراری رابطه دیپلماتیک پیش‌بینی می‌کنید؟

سال آینده پنجاهمین سالگرد برقراری روابط چین و ایران است؛ دو کشوری که توسعه قدرتمند آن‌ها به‌عنوان دو تمدن کهن و دو اقتصاد نوظهور با محوریت بازار، فرآیندی قطعی و اجتناب‌ناپذیر در گستره تاریخ است. تاریخچه مناسبات دوستانه چین و ایران، ذخایر فرهنگی عمیق دو کشور، همکاری نزدیک و صمیمانه در ایام مبارزه با فراگیری کرونا و همچنین مواضع مشابه دو کشور در امور بین‌المللی نیرویی بی‌انتها و همیشگی را به توسعه جدیدی که در انتظار روابط دو کشور است تزریق نموده است. چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند و دو طرف در مواجهه با مسائل اساسی مورد دغدغه طرفین و همچنین منافع اساسی یکدیگر همواره با درک متقابل و پشتیبانی متقابل به‌طور مشترک به حفاظت از عدالت و برابری بین‌المللی پرداخته‌اند. ما مایل به تداوم این سنت حسنه در روابطمان با ایران هستیم و بر این مبنا افزایش اعتماد متقابل، پیشبرد همکاری‌های عملگرایانه و ارتقای روابط دو کشور به سطوح جدید را در دستور کار خویش محفوظ داشته‌ایم.

همان‌طور که می‌دانید آمریکا در فضاسازی اخیر خود در شورای امنیت نتوانست مکانیزم ماشه را فعال کند و به همین دلیل هم کشورهای هم‌پیمان خود را تهدید کرد هم تحریم‌های دیگری را علیه بانک‌های ایران که واردات غذا و دارو را تسهیل می‌کردند، اعمال کرد. اگر آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند واکنش چین چه خواهد بود؟

آمریکا با نادیده انگاشتن اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و نقض هنجارهای جاری در عرصه حقوق بین‌الملل، اغلب با بهره‌گیری از اعمال اقداماتی چون انسدادهای اقتصادی، تحریم‌های مالی و ابزارهای دیگر به اقدامات یکجانبه قهرآمیز علیه دیگر کشورها اقدام می‌نماید که چنین رویکردهایی به‌منزله تهاجمی سهمگین به نظم سیاسی و اقتصادی بین‌المللی و مجموع ساختار حاکمیتی جهان است و طبعاً آسیب‌هایی جدی را بر روند توسعه و توانایی بهبود معیشت مردم در کشورهای تحت تحریم وارد می‌نماید. این اقدامات از سوی دیگر تأثیرات نادیده گرفتن را بر حقوق بنیادین انسان‌های بی‌گناه از جمله زنان، کودکان، سالمندان و معلولان می‌گذارد. در شرایط کنونی که تمام نقاط جهان با گسترش ویروس کرونا دست به گریبان‌اند، اقدامات یکجانبه آمریکا، علاوه بر محدودسازی حمل‌ونقل تجهیزات مقابله با فراگیری ویروس، روند امور بازیابی شرایط و بازگشت کسب‌وکارها به حالت عادی خود در کشورهای تحت تحریم در ایام پساکرونا را با مشکلات عدیده مواجه و به‌طور بی‌واسطه و مستقیم، سلامت و حیات مردم در این کشورها را تهدید کرده است و حقوق ملت‌ها به‌ویژه اقشار کم‌توان و ضعیف را با آسیب‌هایی جدی مواجه می‌سازد. چین همواره با تحریم‌های یکجانبه آمریکا و به‌اصطلاح “دست‌درازی” و دخالت آمریکا در امور دیگر کشورها مخالف بوده است، در این میان بی‌شک همکاری‌های عادی اعضای مختلف جامعه جهانی از جمله چین با ایران که اقداماتی در چارچوب قوانین و قواعد بین‌المللی منطقی و مشروع است باید با حفاظت، تداوم و احترام مواجه شود.

رسانه‌ها و مقامات آمریکا اخیراً موضوع حقوق بشر در شین جیانگ (سین کیانگ) را دستاویز حمله علیه چین قرار داده‌اند و ادعاهایی مطرح کرده‌اند، موضوع حقوق بشر در ایران نیز یکی از بهانه‌های واشنگتن برای ایجاد پروپاگاندا علیه تهران است در حالی که آمریکا هنوز بحث حقوق سیاه‌پوستان خود و کشتار آنها را بی‌جواب گذاشته است، پاسخ شما به این بهانه‌جویی‌ها چیست؟

آمریکا به بازی در نقش “پدرخواندگی حقوق بشر” عادت کرده است، به این‌که با موضعی حق‌به‌جانب درباره وضعیت حقوق بشر در دیگر کشورها اظهار نظر داشته باشد اما در واقع، حقیقت آن است که اوضاع حقوق بشر در خود ایالات متحده بسیار وخیم و نابسامان است. “نمی‌توانم نفس بکشم”، “زندگی سیاه‌پوستان هم مهم است،” چیزهایی بود که تمام جهانیان با چشم‌ها و گوش‌های خود دیدند و شنیدند. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد چندی پیش قطعنامه‌ای صادر و در آن تبعیض نژادی جدی جاری در آمریکا را به‌شدت محکوم کرد. آمریکا باید کلاهش را با خودش قاضی کند، ابتدا باید با واقعیت جاری در کشور خود مواجه شود و سپس به حل مشکلات جاری در فضای داخلی خود بپردازد.

در جهان هیچ کشوری وجود ندارد که وضعیت حقوق بشر در آن عالی و بی‌نقص باشد، در این زمینه چین بر مبنای احترام متقابل و در فضایی برابر، مایل به تعامل و ارتباط با تمام کشورهای جهان برای پیشبرد امور مربوط به حقوق بشر است. اما ما “پدرخواندگی در حقوق بشر” را نمی‌پذیریم و با به‌کارگیری “استانداردهای دوگانه” در مسائل حقوق بشر مخالفیم، در عین حال با تحریف واقعیات و شایعه‌پراکنی و سیاه‌نمایی نیز مخالفیم و دخالت در امور داخلی کشورها را به‌بهانه مسائل حقوق بشری نمی‌پذیریم.

نهایتاً حقیقت بر جنجال‌ها فائق می‌آید، روش‌های ناکارآمد و ناراست آمریکا، جریان عظیم توسعه در چین را متزلزل نخواهد کرد. امروز تمام اموراتی که در منطقه شین جیانگ چین به جریان افتاده توانسته است به‌گونه‌ای مؤثر به مهار فعالیت‌های دنباله‌دار و مکرر خشونت‌آمیز و تروریستی در این منطقه بپردازد و از سوی دیگر نیز به‌میزانی قابل توجه یکپارچگی کشور، امنیت، حق حیات برای تمام اقوام ساکن در شین جیانگ، حق سلامت، حق توسعه و دیگر حقوق بنیادین مردم را در این حوزه محفوظ و تضمین نماید. بیش از سه سال است که هیچ حمله تروریستی در شین جیانگ رخ نداده است و امنیت جانی و مالی 25 میلیون نفر از همه اقوام ساکن در شین جیانگ بسیار تضمین شده است. این‌که سیاست‌های جاری در شین جیانگ چین خوب است یا بد، امری است که خود ساکنین این منطقه بیش از هر کس نسبت به آن وقوف دارند و بیش از هر کس برای اظهار نظر درباره آن محق هستند. شین جیانگ سابق، منطقه‌ای بود که در آن عملیات‌های تروریستی به‌طور مداوم رخ می‌داد، شین جیانگ کنونی اما شاهد تحقق جامعه‌ای صلح‌آمیز و سعادتمند است، در جریان جشن نیمه پاییز و جشن سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، اقوام ساکن در شین جیانگ به‌همراه مسافرانی که از دیگر نقاط کشور به این منطقه سفر کرده بودند کنار یکدیگر جشن ملی را برگزار کردند. داده‌های موجود گواهی می‌دهند که شین جیانگ یکی از مقاصد اصلی گردشگران در جریان جشن‌های اخیر در کشور چین بوده و این منطقه از بیش از 15 میلیون و 350 هزار گردشگر داخلی میزبانی نموده است که این رقم نسبت به میزان مشابه در سال قبل رشدی 10درصدی را نشان می‌دهد. من در فضای مجازی ویدئوهای بسیاری را دیدم که نشان‌دهنده شادی و پایکوبی اقوام مختلف در شین جیانگ به‌مناسبت جشن های ملی کشور بود. چهره‌های متبسم و لب‌های خندان در تصاویر منتشرشده، شادی، خوشبختی و هماهنگی جاری در زندگی مردم در شین جیانگ را نشان می‌داد. امروز تمام آرامش و شادی اقوام مختلف ساکن در شین جیانگ و لبخندهایی که از عمق جان مردمان این منطقه برمی‌خیزد، بهترین گواه بر وضعیت حقوق بشر در این خطه است.

این روزها بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داغ شده است، اگر بایدن پیروز شود به‌نظر شما چه تغییری در روابط پکن ــ واشنگتن به‌وجود خواهد آمد؟

انتخابات آمریکا مسئله داخلی این کشور است و ما درباره آن نظر نمی‌دهیم اما سیاست چین در ارتباط با ایالات متحده سیاستی ثابت است. در خصوص آمریکا ما بر اصول عدم تعارض و تقابل، احترام متقابل و همکاری برد ــ برد متعهدیم، در عین حال از حق حاکمیت ملی، امنیت و منافع کشورمان در جریان توسعه نیز حفاظت خواهیم کرد. این سیاست، تغییری نکرده است اما ما در عین حال از آمریکا می‌خواهیم مناسبات خود با چین را با نگاه بی‌طرفانه و منطقی ببیند و ضمن حرکت با چین در این مسیر، با مدیریت اختلافات، همکاری فی‌مابین را محقق نماید و روابط خود با چین را به ریل هماهنگی، همکاری و ثبات بازگرداند.

در صورت پیروزی ترامپ آینده روابط ایران و چین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چین بارها تأکید نموده است، جدای از اینکه تغییر و تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای به چه سمت و سویی باشد، همواره برای توسعه مناسبات خود با ایران اهمیتی والا قائل خواهد بود و ما مایلیم در تلاشی مشترک با ایران، ضمن تحکیم بیش از پیش مناسباتمان، روابط مشارکت جامع استراتژیک را به‌پیش ببریم و با تعمیق همکاری‌ها و تعاملات فی‌مابین، سعادت دو کشور و دو ملت را محقق نماییم.

رسانه‌ها از سورپرایز اکتبر حرف می‌زنند و برخی ابتلای ترامپ به کرونا را سورپرایز اکتبر ارزیابی می‌کردند که البته این‌طور نبود، به‌نظر شما آیا ممکن است موضوع سورپرایز اکتبر ترامپ مربوط به چین باشد؟

مناسبات چین و آمریکا باید به‌گونه‌ای سلامت توسعه یابد و در این راستا احترام متقابل جایگاهی ویژه می‌یابد. این‌که آمریکا در پی ساخت یک رقیب از چین باشد، اشتباهی استراتژیک و سهمگین و در واقع به‌منزله به‌کارگیری منابع استراتژیک خود در جایگاه و مسیری اشتباه است. چین همواره در خصوص مناسبات خود با آمریکا بر اصول عدم تعارض و تقابل، احترام متقابل، روحیه همکاری برد ــ برد، ایجاد فضایی برای هماهنگی، همکاری و ثبات در روابط با آمریکا ضمن تعاملی مشترک با طرف مقابل تأکید داشته است در عین حال ما از منافع توسعه، امنیت و حاکمیت خود نیز دفاع خواهیم نمود.

حفظ روند توسعه باثبات مناسبات چین و آمریکا، امری است که با منافع بنیادین ملت‌های دو کشور همخوانی دارد و علاوه بر آن انتظاری عمومی در جامعه بین‌الملل است. اما، از مدتی قبل تا کنون، برخی از مقامات آمریکایی بر اساس منافع شخصی خود، به اتخاذ مجموعه‌ای از تدابیر مشغول شده‌اند که منافع چین را با آسیب‌هایی مواجه و روابط چین و آمریکا را نیز تخریب نموده است، این قبیل مواضع و رویکردها نه‌تنها همراهی هیچ کس را جلب نمی‌کند که با انتقادات شدید و ایستادگی مردمان صلح‌دوست جهان و آگاهان از فضای جاری در مناسبات دو کشور نیز مواجه شده و خواهد شد. ما از آمریکا می‌خواهیم ضمن رها کردن ذهنیت منسوخی که با محوریت جنگ سرد شکل گرفته است، تعصبات و خودمحوری را به کناری نهد و با نگاهی منطقی و بی‌طرفانه به مناسبات خود با چین، در همراهی با پکن، بازگشت مناسبات دو طرف به ریل صحیح هماهنگی، همکاری و ثبات را در دستور کار خود قرار دهد.

آیا رزمایش‌های اخیر نظامی چین در سواحل شرقی دلیل خاصی دارد؟ و این‌که آیا احتمال درگیری نظامی چین و آمریکا به‌بهانه تایوان وجود دارد؟

به‌تازگی، شاهد تداوم اقدامات منفی برخی از قدرت‌های بزرگ در خصوص مسئله تایوان هستیم که موجب ارسال سیگنال‌هایی به‌شدت اشتباه به جریان «تجزیه‌طلبی تایوان از چین» گشته و ثبات و صلح در منطقه تایوان و دریای جنوبی را با تهدیداتی جدی مواجه ساخته است. تایوان بخش جدایی‌ناپذیر از خاک مقدس چین بوده و فعالیت‌های گشتی و آموزشی ارتش چین در این منطقه اقداماتی ضروری در مواجهه با مسائل مربوط به امنیت تنگه تایوان و حراست از تمامیت ارضی کشور بوده است. ارتش چین در هر زمان با سطح هوشیاری بالا، تمام اقدامات لازم را اتخاذ می‌کند و به‌طور قاطعانه با تمام اقدامات تحریک‌آمیز ایجاد «تجزیه‌طلبی تایوان از چین» و تجزیه کشور مقابله می‌کند تا قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دفاع کند.

مسئله منطقه تایوان مهمترین و حساسترین مسئله در روابط چین و آمریکا است و اصل «چین واحد» بنیان سیاسی روابط دو کشور است. آنچه آمریکا انجام داده به‌طور جدی نقض تعهدات خود در مورد منطقه تایوان است. ما از آمریکا می‌خواهیم که با رعایت به اصل «چین واحد» و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا، هر نوع مبادله و تماس رسمی با منطقه تایوان یا ارتقای روابط خود با منطقه تایوان را متوقف کند، و همچنین با احتیاط و به‌درستی با امور مربوط به منطقه تایوان رفتار کند تا همکاری چین و آمریکا در زمینه‌های مهم و صلح و ثبات تنگه تایوان به‌صورت جدی آسیب نبیند.

شما از نظر ارتباط با رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار فعال هستید و به رویدادهای هنری و مشاهیر ایران نیز علاقه دارید، اخیراً درباره روز حافظ در صفحه توئیتری خود مطلبی را منتشر کردید، به‌نظر شما چقدر رابطه فرهنگی ایران و چین و شناخت مردم دو کشور در این حوزه پیشرفت داشته است؟

از توجه شما به فعالیت‌های من در فضای مجازی تشکر می‌کنم. دو ملت ایران و چین از روزگاران کهن و به‌واسطه جاده ابریشم روابط دوستانه‌ای داشته و در طول سالیان دراز به تعمیق این دوستی پرداخته‌اند. تمدن چینی و پارسی همواره به‌عنوان دو پیکره مکمل یکدیگر نقشی بسزا و بسیار قابل توجه را در عرصه توسعه تمدن بشری ایفا نموده‌اند. جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین پیش از این اشاره داشته‌اند که ریشه روابط دو کشور به مناسبات دوستانه ملت‌ها بازمی‌گردد و ارتباط دوستانه ملت‌ها به رابطه جان‌های آن‌ها با یکدیگر مرتبط است، در همین حال در زبان فارسی ضرب‌المثلی با این مضمون وجود دارد که “دل به دل راه دارد.”، فرهنگ، پل و پهنه‌ای برای ارتباطات میان کشورها و ساختاری مؤثر برای افزایش درک متقابل ملت‌ها از یکدیگر است. ارتباطات متقابل، آموختن از یکدیگر، هماهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز اموری است که کشورهای مختلف، اقوام مختلف و تمدن‌های مختلف باید به آن پایبند باشند. چین به تقویت مناسبات خود با ایران در حوزه‌های انسانی و مردمی با هدف دمیدن جانی تازه به روح جاده ابریشم تمایل دارد، در این راستا من نیز علاقه‌مند به انجام تلاش‌هایم هستم.

اخیراً کشور شما با امضای توافقنامه با اتحادیه جهانی واکسیناسیون به‌طور رسمی به برنامه تسهیل دسترسی جهانی به واکسن کووید‌ــ19 (کووَکس) پیوسته است، تولید واکسن کرونا در کشور شما در چه مرحله‌ای قرار دارد و این‌که چه‌زمانی برای ارائه عمومی آن پیش‌بینی شده است؟

در زمان حاضر در مجموع چهار واکسن کرونای چین به مرحله سوم تحقیقات و آزمایش‌های بالینی وارد شده‌اند. در روز هشتم اکتبر چین با امضای توافقنامه با اتحادیه جهانی واکسیناسیون (Gavi) به‌طور رسمی به برنامه تسهیل دسترسی جهانی به واکسن کووید‌ــ19 (کووَکس) پیوست. این اقدام در واقع حرکتی در ادامه پایبندی چین به ایده پیکره واحد سلامت جمعی در جهان و انجام تعهدات خود در خصوص پیشبرد امور مربوط به واکسن به‌عنوان یک محصول مشترک جهانی بوده است که البته مورد استقبال گسترده و حمایت مثبت سازمان جهانی بهداشت، اتحادیه جهانی واکسیناسیون، اتحادیه اروپا و دیگر اعضای جامعه جهانی قرار گرفت.

در زمان حاضر، ویروس کرونا همچنان در مرحله فراگیری جهانی قرار دارد و به‌گونه‌ای جدی ایمنی حیات و سلامت جسمانی مردم در کشورهای مختلف را تهدید می‌کند. اطمینان و تضمین دستیابی مناسب، ایمن و مؤثر کشورهای در حال توسعه به واکسن، یکی از مسائلی است که همواره مورد توجه چین قرار گرفته است. چین با جدیت این تعهد را می‌دهد که واکسن را به‌عنوان یک محصول مشترک جهانی با اولویت در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهد. هدف چین از ورود به برنامه تسهیل دسترسی جهانی به واکسن نیز این است که با اقدامات عملی مسئله توزیع عادلانه واکسن را پیگیری و ارائه واکسن به کشورهای در حال توسعه را تضمین و علاوه بر آن کشورهای بیشتری را برای حمایت از این برنامه ترغیب نماید. به هر تقدیر چین همراه با دیگر کشورها به ایفای نقش خویش در عرصه اتحاد جهانی برای نبرد با فراگیری ویروس کرونا و حفاظت از ایمنی حیات و سلامت جسمی مردم کشورهای مختلف خواهد پرداخت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin