سفیر جمهوری خلق چین در تهران تاکید کرد که ثبات و پیشرفت اقتصادی چین به توسعه اقتصادی دنیا کمک خواهد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «چانگ هووآ» سفیر جمهوری خلق چین در تهران تاکید کرد: در روزهای اخیر، چین نرخ رشد اقتصادی نیمه اول سال ٢٠١٩ میلادی را منتشر کرد و مورد توجه دنیا و دوستان ایرانی قرار گرفت. همزمان با ارزیابی مثبت آمارهای منتشره، بعضی‌ها برای کندی رشد اقتصادی چین ابراز نگرانی کردند. در همین راستا، مایلم نظرات خود را به اشتراک بگذارم.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران تصریح کرد: شاخص‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار چین حاکی از آن است که در نیمه اول سال جاری، میزان کل تولید ناخالص داخلی چین به ۴۵ هزار و ۹۳ میلیارد یوان (٦۵.٦ هزار میلیارد دلار) رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳.٦ درصد افزایش یافت. این رشد مطابق با میزان هدف تعیین شده در اوایل سال جاری یعنی بین ۶ تا ۵.٦ درصد بوده است و نشان می‌دهد ثبات اقتصاد چین حفظ شده است. تحلیلگر فایننشیال تایمز انگلیس معتقد است که رشد ۳.٦ درصد اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان که میزان آن به ٦. ١۳ هزار میلیارد دلار می‌رسد، نه تنها پایین نیست بلکه بسیار درخشان است. رقم یاد شده به این معناست که رشد اقتصادی چین نیروی محرکه اصلی رشد اقتصادی جهان است.

وی افزود: این در حالی است که ساختار و کیفیت رشد اقتصاد به پیشرفت‌های زیادی دست یافته است. در بخش کشاورزی، تولید محصولات کشاورزی از جمله سویا، تخم مرغ و شیر بسیار چشمگیر بوده و در مقایسه با سال گذشته ١. ٢ درصد افزایش یافته است؛ در بخش صنعتی، رشد صنایع فناوری‌های پیشرفته به ٩ در صد و افزایش تولید خودروها با سوخت جدید و سلول‌های خورشیدی به ۳٠ در صد و ٢٠ در صد رسیده است؛ در بخش صنایع خدماتی، تولیدات در حوزه ارتباطات، نرم افزار و غیره ٦. ٢٠ درصد افزایش یافته و درآمد صنایع خدماتی راهبردی و فناوری پیشرفته ١٢ در صد افزایش یافته است؛ در بخش معیشت، میزان اشتغال به کار جدید در شهرها از هدف تعیین شده بالاتر است و سرعت افزایش درآمد مردم هم به ۵.٦ درصد رسیده است. می‌توان خاطر نشان کرد که رشد با ثبات اقتصاد چین اطمینان بازار جهانی را جلب کرده و در همان روزی که داده‌های رشد اقتصاد چین اعلام شد، سهام آسیا و اروپا بلافاصله بالا رفتند.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران تاکید کرد: با وجود شرایط پیچیدگی خارجی، چین صبر راهبردی نشان داده و به انجام اصلاحات ساختاری پایبند بوده است. اول، ساختار اقتصادی چین پی در پی بهبود یافته است و با تداوم افزایش خرده فروشی، سهم مصرف در رشد اقتصادی به ١. ٦٠ درصد رسید که این نشان می‌دهد مصرف به جای صادرات به نیروی محرکه اصلی رشد اقتصادی چین تبدیل شده است. دوم، فضای کسب و کار هم بهتر شده است. چین با تعمیق اصلاحات مدیریت اقتصادی و راه اندازی «قانون سرمایه گذاری بازرگانان خارجی» و «فهرست قلمروی ممنوعه و محدودیت بازار» موانع سرمایه گذاری و دسترسی به بازارهای چین را رفع کرده، و با اجرای طرح کسورات مالیاتی، هزینه شرکت‌ها را کاهش داده و همچنین با اجرای طرح حمایت مالی، ”وام های کوچک“ بیشتر در اختیار متقاضیان قرار داده است. سوم، نقش نوآوری در رشد اقتصاد تقویت یافته است. سرمایه گذاری در تحقیقات اساسی و پروژه‌های جدید زیرساختی در حال پیشبرد است و توانایی تولید نوآوری و تحقیقاتی قوی‌تر شده است. چین در زمینه‌های پرداخت الکترونیک، فتوولتاییک، قطار سریع السیر، خودروی برقی و غیره در جایگاه برتر جهان قرار دارد. چین با صدور مجوز دسترسی غیر دولتی به شبکه نسل پنجم به عصر جدید مخابراتی وارد شده است. با اجرای این سیاست‌ها، اقتصاد چین با کیفیت بالا خواهد بود. به عقیده کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD)، هدف چین جهت برقراری توازن جدید بین میزان و کیفیت اقتصادی در حال تحقق است.

وی تاکید کرد: چین همواره به اجرای سیاست درهای باز و منافع مشترک پایبند است و قصد دارد به عنوان محکم کننده و تقویت کننده در افزایش رشد اقتصادی دنیا نقش مهمی ایفا کند. اکنون سهم چین در تولیدات دنیا به ۳۵ در صد رسیده و چین همچنان بزرگترین واردکننده ۳۳ کشور و بزرگترین صادرات کننده ۶۵ کشور است. در این راستا تقویت همکاری ایران و چین هم از اهمیت به سزایی برخوردار است. در ماه ژوئن سال جاری میلادی، جناب آقای شی جین‌پینگ رئیس محترم جمهوری خلق چین و جناب آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در دیدار با یکدیگر بر حفاظت و تقویت روابط مشارکت راهبردی جامع دو کشور دوباره تاکید نمودند و مسیر توسعه روابط دو کشور را روشن‌تر ساختند. به خصوص ایران به عنوان نقطه مهم جاده ابریشم باستانی، در پیشبرد ابتکار «یک کمربند و یک جاده» نقش مثبتی ایفا خواهد کرد. در حال حاضر، با توجه به افزایش مخالفت با همسوگرایی جهانی و حمایتگرایی تجاری جهان، چین و ایران باید از فرصت پیشبرد مشترک ابتکار «یک کمربند و یک جاده» به خوبی استفاده نماییم و دست به دست حرکت کنیم. دو کشور مکمل اقتصادی یکدیگرند و از ظرفیت همکاری اقتصادی و تجاری فراوانی برخوردارند. ما از حضور ایران در ابتکار «یک کمربند و یک جاده» استقبال می‌نماییم و مایل هستیم دستاوردهای توسعه خود را در اختیار ایران قرار دهیم. سفارت چین در ایران هم تمایل دارد جهت توسعه مستمر همکاری دو کشور در همه زمینه‌ها تلاش خود را بکار گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin