در دیدار دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با مایکل کلوربرشتولد سفیر آلمان در ایران، راه‌های گسترش همکاری‌های مشترک علمی و فناوری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دو کشور بررسی شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار محمد فرهادی به روابط دیرینه دو کشور ایران و آلمان در زمینه‌های علمی، آموزشی و فرهنگی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان تحصیل می‌کنند و براساس تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور، تعدادی از دانشجویان دکترا فرصت‌های مطالعاتی‌شان را در مراکز آموزش عالی آلمان می‌گذرانند.

وزیر علوم بر عملیاتی‌شدن تفاهم‌نامه‌ای که با معاون وزیر علوم آلمان به امضا رسیده است تاکید کرد و گفت: در ماه‌های آینده هیئتی چهار نفره از ایران برای عملیاتی‌کردن مفاد این تفاهم‌نامه و همچنین ایجاد ارتباط بیشتر با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی آلمان به این کشور سفر می‌کنند.

او به فعالیت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های آلمان و تدریس زبان آلمانی در مراکز آموزش عالی ایران نیز اشاره کرد و افزود: در همین زمینه پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با کیفیت برتر با مراکز آموزش عالی و پژوهشی آلمان در حال انجام است و برگزاری دوره‌های مشترک و همچنین راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک ایران و آلمان نیز در دست اجرا است.

در ادامه این دیدار میشائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران نیز اولویت‌های ایران در گسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور را مطابق با اولویت‌های آلمان دانست و گفت: از نظر ما توافق برجام فرصت خوبی است تا روابط علمی بین دو کشور گسترش یابد و در این زمینه مطمئن باشید کشور آلمان پشتیبان اجرای مفاد توافق‌نامه برجام است و ما همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا دیگر کشورهای امضا کننده برجام نیز از این فرصت به دست آمده استفاده کنند.

او گفت: هدف ما گسترش روابط علمی و فناوری با مراکز آموزش عالی ایران است.بین دو کشور ایران و آلمان روابط حسنه دیرینه و تاریخی حاکم بوده است و اولین توافق‌نامه آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای بین دو کشور در سال 1907 به امضا رسیده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگی داریم تا روابط علمی و فناوری با ایران را هر چه بیشتر گسترش دهیم.

سفیر آلمان در ایران زمینه‌های همکاری علمی مشترک با پژوهشگران ایرانی را در زمینه‌هایی چون پزشکی، مهندسی، انرژی‌های تجدید‌پذیر، محیط‌زیست و آب اعلام کرد و افزود: از دیدگاه ما برای موفقیت در امور اقتصادی ارتقای آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای بسیار مهم است و ما آمادگی کامل داریم تا تجربیات‌مان را در این زمینه به طور کامل انتقال دهیم.

کلور برشتولد دانشمندان ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان را جزو برترین‌های علمی جهان دانست و آمادگی این کشور را برای حمایت از توسعه علوم اسلامی و ایران‌شناسی در مراکز آموزش عالی آلمان اعلام کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin