سفیر ترکیه در مراسم سالروز تشکیل جمهوری ترکیه که با حضور محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در تهران برگزار شد، به تشریح اهداف عملیات «چشمه صلح» پرداخت.

مشروح سخنرانی دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران:

96 سال پیش از این، در روز 29 اکتبر 1923 ، دولتمرد بزرگ مصطفی کمال آتاتورک و همکاران نزدیک وی، در مجلس ملی کبیر ترکیه، تشکیل جمهوری ترکیه را به تمام جهان اعلام نمودند.

بدین وسیله از همه بنیانگذاران جمهوریت مان به ویژه غازی مصطفی کمال آتاتورک با احترام و قدردانی و رحمت یاد می‌کنیم.

جمهوری ترکیه، از آغاز تشکیل خود تا به امروز موفق شده است تا یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی و نظامی جهان شده و به کشوری قدرتمند تبدیل شود که نه تنها در منطقه خود بلکه در سراسر جهان حرفی برای گفتن دارد.

جمهوری ترکیه که از سال ۲۰۱۸ به سیستم ریاستی تغییر یافته، تلاش و مبارزه خود را با همان عزم و اراده در راستای رسیدن به تراز نوین به رهبری جناب آقای اردوغان رئیس جمهور محترم ادامه می دهد.

جمهوری ترکیه که همواره روابط خوب با همسایگان و دوستان را شعار خود ساخته است، همچون گذشته، امروز نیز مایه اعتماد دوستان و بیم و ترس دشمنان می‌باشد.

دولت ما به منظور وارد آوردن آخرین ضربه به بلای تروریسم که چهل سال است کشورمان را در داخل و خارج مرزها تهدید می‌کند، عملیات چشمه صلح را در 9 اکتبر ۲۰۱۹ در شمال سوریه آغاز نموده است. این عملیات نظامی موقت و محدود چنانکه اعلام شده است تا رسیدن به هدف اصلی خود ادامه خواهد یافت.

هدف اصلی ما از مبارزه با تروریسم که باعث جان باختن دهها هزار شهروند ما شده و میلیاردها دلار خسارت مادی به کشور وارد کرده است، برقراری صلح و آرامش و ثبات در منطقه و حفظ تمامیت ارضی سوریه و جلوگیری از ایجاد دولتی تروریستی در مرزهای جنوبی خودمان است.

در این راستا، مایلم بار دیگر تأکید نمایم که ما به خاطر داشتن پیوندهای تاریخی و ریشه دار بسیار با همسایه نزدیک‌مان ایران، همواره اهمیت وافری برای روابط با آن در تمامی زمینه‌ها قائلیم.

به مناسبت روز جمهوریت مان، بسیار خوشحالم که گرمترین و صمیمانه‌ترین سلام‌های جناب رئیس جمهورمان را خدمت مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران و مردم عزیز ایران برسانم.

در این مراسم رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران نیز با ابراز خوشحالی از حضور در سفارت ترکیه اظهار داشت: این روز را از طرف رئیس جمهوری و ملت ایران به همسایه خوبمان تبریک می‌گویم.

واعظی در ادامه افزود: ایران و ترکیه در 400 سال گذشته با وجود 500 کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر در صلح زندگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: تقریبا بخش‌هایی را مشاهده نمی‌کنید که دو کشور با یکدیگر پیوندهای مشترک نداشته و با یکدیگر کار نکرده باشند. این مشترکات بهترین سرمایه برای دو دولت و مردم‌ دو کشور برای داشتن روابط عالی است.

واعظی با تاکید بر اینکه روابط با همسایگان در اولویت ایران است افزود: در بین همسایگان روابط با ترکیه بسیار استراتژیک و مهم است. روابط دو رئیس جمهور بسیار نزدیک و برادرانه است.

رئیس دفتر رییس‌جمهوری ایران با اعلام برگزاری ششمین جلسه شورای عالی همکاری بین دو کشور در تهران، اظهار داشت: همکاری های دو کشور به دوجانبه محدود نمی شود. همکاری‌های منطقه ای خوبی داریم. دیدگاههای ما نسبت به موضوعات مهم بین المللی بسیار نزدیک است. هر دو کشور مخالف استفاده آمریکا و غرب از حربه تحریم هستند. با یکجانبه‌گرایی مخالفیم و تلاش می‌کنیم مشکلات از طریق دیپلماسی حل شود.

واعظی با اشاره به موفقیت الگوی مذاکرات صلح آستانه گفت: سه کشور توانستند بحران سوریه را از طریق مسالمت‌آمیز حل کنند. با توجه به وجود تروریستها، امنیت ترکیه برای ما مهم است. خوشحالیم که امروز مشکل ترکیه با سوریه به نحو خوبی حل شده است.

گفتنی است در این مراسم که با حضور ترکهای مقیم تهران، مقامات لشکری و کشوری ایران، تجار و دیگر شخصیتها برگزار شد پیام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به مناسبت 29 اکتبر؛ سالروز اعلام جمهوریت در ترکیه برای مهمانان قرائت شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin