سفیر ترکیه در ایران از سفر وزیر امور خارجه کشورش به منظور دیدار با مقامات ایران و گسترش روابط دو کشور خبر داد.“اومیت یاردیم” سفیر ترکیه در ایران گفت: داوداغلو در طول سفر سه روزه خود به تهران، علاوه بر دیدار و گفت وگو با مقامات ایران، در اجلاس شورای وزیران اکو به میزبانی تهران نیز شرکت خواهد کرد.

این اجلاس در آغاز سومین دهه از همکاری ها بین اعضای اکو با هدف بررسی گسترش همکاری ها برگزار می شود و طی این اجلاس، جمهوری اسلامی ایران ریاست یک ساله آن را بر عهده می گیرد.

یاردیم با اشاره حضور وزیر امور خارجه ترکیه در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلام ایران و نیز سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به ترکیه در نیمه اول آبان ماه، تصریح کرد: روابط تهران – آنکارا همواره روابطی دوستانه، برادرانه و ممتاز بوده است و به ویژه در دو سه ماه اخیر نسبت به سال های قبل فعال تر شده است.

وی موضوعاتی چون انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، تغییر و تحولات بعد از انتخابات و نیز برخی موضوعات منطقه و بین المللی از جمله آغاز مجدد و جدی مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 را از جمله موارد تاثیرگذار در فعال تر شدن روباط تهران – آنکارا در ماه های اخیر دانست.

سفیر ترکیه در ایران با یادآوری روابط دیرینه دو کشور، تاکید کرد: هر دولتی که در ایران یا ترکیه در راس کار باشد، ترکیه همواره ایران را به عنوان کشور دوست و برادر می بیند و همکاری ها با ایران را در هر شرایطی ادامه خواهد داد.

وی با بیان اینکه گفتگوها میان ایران و ترکیه در سخت ترین شرایط هم ادامه داشته است، گفت: پایه های روابط ایران و ترکیه همواره استوار است و با تغییر دولت ها، تغییری در اصول روابط ایجاد نمی شود.

سفیر ترکیه در تهران با یادآوری دعوت رسمی ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری کشورش از دکتر حسن روحانی همتای ایرانی خود به آنکارا، گفت که برنامه ریزی ها برای انجام این سفر و همچنین سفر ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه به تهران درحال انجام است.

وی بدون اشاره به زمان دقیق این سفرها، گفت: سفر نخست وزیر ترکیه به تهران بعد از سفر روحانی به آنکارا و طی دو یا سه ماه آینده برگزار خواهد شد.

سفیر ترکیه در تهران در خصوص دیدار و گفت و گوی روز دوشنبه گذشته داوداوغلو وزیر خارجه کشورش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درخصوص مسایل گوناگون از جمله «ایران»، گفت: از محتوای مذاکرات داوداغلو و کری اطلاعات بیشتر از آنچه که در رسانه ها منتشر شده، ندارم اما درحال حاضر کانال ارتباطی میان ایران و آمریکا باز است و نیاز به واسطه گری کشورهای ثالث نیست.

یاردیم به تماس تلفنی سه شنبه شب روحانی با دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس اشاره کرد و این گونه تماس ها را نشانه ای از باز بودن کانال های ارتباطی میان ایران و آمریکا دانست.

نماینده ارشد دولت ترکیه در تهران با بیان اینکه همه طرف های شرکت کننده در مذاکرات هسته ای در ژنو شامل ایران و اعضای گروه 1+5 از اراده بالا و نگاهی مثبت برای حل این موضوع برخوردارند، نسبت به ادامه این گفت و گوها اظهار خوش بینی کرد.

وی همچنین تمایل همه طرف های به تداوم گفت و گو تا حصول توافق را نشانه ای بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: هرگونه راه حلی برای موضوع هسته ای ایران باید مورد قبول همه طرف های مذاکره کننده باشد و هرگونه توافقی را که نظر و منافع همه طرف ها را تامین نکند، نمی توان راه حل نامید.

وی بر ضرورت ادامه گفت و گوهای کنونی و همکاری میان طرف های مذاکره کننده تا رسیدن به یک راه حل مورد قبول همه طرف ها تاکید کرد.

سفیر ترکیه در تهران از برگزاری نشست های اقتصادی متعدد میان مسوولان و مقامات عالی اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه در یک یا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در دور جدید روابط ایران و ترکیه، صرفا به دیدارها و رفت و آمدها میان مقامات عالی رتبه دوطرف اکتفا نخواهیم کرد و برگزاری نشست ها و دیدارهای اقتصادی و تجاری زیادی در دستور کار است.

یاریدم گفت: به منظور برطرف کردن موانع موجود بر سر راه توسعه روابط تجاری – اقتصادی دو کشور و گسترش بیش از پیش مناسبات، نشست های کارشناسی و اقتصادی بین دوطرف درحال برنامه ریزی است که هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نشده است.

این دیپلمات ترک وجود تحریم ها و موانع ایجاد شده در مسیر همکاری های بانکی و مالی را از جمله مهمترین موانع در مسیر گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه دانست و گفت: همین مسایل و مشکلات باعث شد تا حجم مبادلات تجاری دو کشور از حدود 20 میلیارد دلار در سال 2013 به حدود 15 یا 16 میلیارد دلار در سال جاری میلادی کاهش یابد.

یاریم تاکید کرد: با برنامه هایی که برای تقویت همکاری های اقتصادی در دستور کار دو کشور است و نیز با توجه امیدبخش بودن مذاکرات هسته ای، معتقدم سال 2014 سال خوبی برای رشد و شکوفایی دوباره مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه خواهد بود.

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin