“امیت یاردیم” سفیر ترکیه در ایران، دیدگاه رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر این کشور درباره پرونده هسته ایی کشورمان تشریح کرد.سفیر ترکیه در خصوص اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر این کشور پیرامون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات هسته‌ای گفت: ترکیه و ایران ۲ همسایه بزرگ یکدیگرند و ما همکاری خوبی را با یکدیگر داشته و داریم. رهبران ۲ کشور تلاش دارند تا روابط خوب ۲ کشور ادامه یابد و سعی می‌کنیم این همکاری‌ها تداوم داشته باشد.

* فتوای رهبر ایران برای ما کافی است

وی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و مقامات ۲ کشور نیز بر این موضوع تأکید داشته‌اند، یادآور شد: ترکیه برنامه هسته‌ای ایران را صلح‌آمیز می‌داند و ما معتقدیم که مسیر نظامی را دنبال نمی‌کند. به خصوص که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در مورد(حرام بودن) استفاده یا داشتن سلاح هسته‌ای فتوایی را صادر کرده‌اند که همین موضوع ما را متقاعد کرده و برای ما کافی است.

* برخی اظهارات بدان معنی نیست که اختلالی در روابط دو کشور بوجود آمده

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به اینکه ترکیه مخالف وجود هرگونه سلاح هسته‌ای در منطقه و جهان و به طور کلی خواستار جهانی عاری از سلاح هسته‌ای می‌باشد، یادآور شد: ۲ کشور دوست یکدیگرند و برخی صحبت‌ها به این معنی نیست که ایران و ترکیه دچار اختلال در روابط شده‌اند.

یاردیم در مورد موضع ترکیه در قبال مذاکرات ایران و ۱+۵ اظهار داشت: اگر ما میزبان باشیم تنها میزبان خواهیم بود و میزبان موضعی نخواهد داشت. اینکه میزبانی در کدام کشور باشد موضوع دوم است و موضوع اول و مهمتر روند مذاکرات است که امیدواریم روند خوبی را دنبال کند.

* اگر مذاکرات در استانبول نیز نباشد به تصمیم طرفین احترام می‌گذاریم

وی در پاسخ به این سؤال که چرا اجلاس در توافق طرفین مهم شده است، گفت: با توجه به اظهارات طرفین، من نیز قبول دارم که مکان مذاکرات مهم شده است. ترکیه نیز تلاش می‌کند که با میزبانی خود صلح و ثبات به منطقه بازگردانده شود حتی اگر این مذاکرات در استانبول نیز برگزار نشود ما به تصمیم طرفین احترام خواهیم گذاشت، زیرا به دنبال این هستیم که مذاکرات روند مثبتی را داشته باشد و به خوبی دنبال شود.

* همکاری ایران با آژانس بسیار خوب بوده است

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه ایران سلاح هسته‌ای ندارد و فتوای مقام معظم رهبری و شواهد موجود نیز چنین موضوعی را تأیید می‌کند گفت: با این وجود برخی کشورها می‌گویند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و برخی نیز توضیح بیشتری را در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران خواستارند.

* بحث‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران سیاسی است و نه فنی

یاردیم در پاسخ به این سؤال که چه میزان توضیح باید به طرف مقابل داده شود تا قانع شود که برنامه ایران صلح‌آمیز می‌باشد، یادآور شد: همکاری ایران با آژانس بسیار خوب بوده که باید تداوم داشته باشد، اما بحث‌هایی که می‌شود سیاسی است. نظر ما در این مورد کاملاً شفاف است، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و آن را در اختیار ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اظهارات در مورد اهداف برنامه هسته‌ای ایران سیاسی می‌باشد، پاسخ به آنها به واکنش‌های ایران بستگی دارد و از آنجا که این سؤال و جواب فنی نیست نمی‌تواند برای حل آن زمانی را مشخص کرد.

* ایران و ترکیه خواستار آرامش و ثبات سوریه هستند

سفیر ترکیه در ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه و تأثیر آن بر روابط ایران و ترکیه نیز گفت: از آنجا که ما سیاست‌های متفاوتی را داریم، نظراتمان نیز در مورد مسائل مختلف متفاوت است. اما ایران و ترکیه سوریه با ثبات و آرامش را می‌خواهند، هر دو کشور مخالف دخالت خارجی و کشته شدن مردم سوریه هستند. شاید ما سیاست‌های متفاوتی نداشته باشیم چرا که اختلاف نظر به معنی سیاست متفاوت و به معنی عدم دوستی نیست و ما در مورد سوریه با ایران تنها اختلاف نظر داریم.

* ترکیه دوستی با ایران را به هیچ قیمتی از دست نمی‌دهد

وی با تأکید بر اینکه ترکیه دوستی با ایران را به هیچ قیمتی از دست نخواهد داد، ‌یادآور شد: سفر آقای اردوغان به ایران پس از نشست سئول دارای پیام ویژه‌ای بود که ایران برای ترکیه بسیار مهم است. اگر بحث‌ها و مذاکرات تداوم داشته باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

* روابط تجاری با ایران طبق برنامه پیش می‌رود

یاردیم در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص روابط اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه یادآور شد: این روابط طبق برنامه‌ریزی پیش می‌رود که هدف مبادلات ۳۰ میلیارد دلاری در سال را دنبال می‌کند.

سال گذشته حجم تجارت ما به ۱۶میلیارد دلار رسید و این طبق برنامه است که در آن به ترتیب ۵، ۱۰ و ۱۵میلیارد دلار در سال‌های اول، دوم و سوم پیش‌بینی شده بود و امیدواریم به همین صورت تداوم یابد تا به ۳۰میلیارد دلار برسد.

* برخی موارد تجارت با ایران شامل تحریم است اما به کار خود ادامه می‌دهیم

سفیر ترکیه در ایران زمان رسیدن به این هدف را سال ۲۰۱۵ خواند و اظهار داشت: با توجه به مسائل پیش‌آمده در بحث تحریم مشکلاتی به وجود آمده اما تلاش داریم که به این هدف برسیم. هرچند برخی موارد تجارت شامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران می‌شود اما در این راستا نیز تلاش‌های خود را داریم.

* کاهش واردات نفت از ایران به دلیل مسائل اقتصادی بود

یاردیم در مورد کاهش واردات نفت ترکیه از ایران نیز گفت: این کاهش به دلیل آن صورت گرفت که ما در پی راه‌های دیگری برای تأمین انرژی خود می‌باشیم که اقتصادی‌تر و امنیت بیشتری برای ما داشته باشد و این موضوع ارتباطی به بحث سیاسی نداشته و جنبه اقتصادی دارد که شامل تأمین انرژی از سایر منابع می‌شود.

وی با اشاره به صادرات ایران به ترکیه که ۳۰درصد افزایش یافته است، یادآور شد: با این وجود واردات ایران از ترکیه ۲۰درصد کاهش یافته که این موضوع نیز اصلاً سیاسی نبوده و جنبه اقتصادی دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin