سفیر تایلند در ایران گفت: مسئولان تایلند پیگیر حل مشکلات ایجاد شده در میانمار هستند تا بتوانند این مسئله را هرچه سریعتر حل کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استاندار اصفهان رسول زرگرپور در دیدار کالایانا ویپاتی پومی پراتس، سفیر تایلند در ایران، با اشاره به ویژگی های اصفهان اظهارداشت: اصفهان یک شهر توریستی است و تورگردان های کشور تایلند می توانند در سفر به اصفهان همکاری های گسترده ی خود را با همکاران خود برای هدایت گردشگران از کشور تایلند به اصفهان آغاز نمایند.

وی با ارائه پشنهاد خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای همتراز در کشور تایلند، اظهارداشت: این شهر هم اکنون با ۱۴ شهر دنیا خواهر خوانده است و این امر می تواند در افزایش مبادلات فرهنگی دو ملت موثر باشد.

استاندار اصفهان با اشاره به ظرفیت های صنعتی اصفهان، اظهارداشت: این استان ظرفیت های بالایی را برای جذب سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی، محیط زیست و صنعت سبز و همچنین گردشگری در اختیار دارد که تجاز و بازرگانان و سرمایه گذاران کشور تایلند می توانند در این ارتباط با اتاق بازرگانی اصفهان بعنوان یکی از قوی ترین اتاق های بازرگانی ایران دیدار و گفتگو داشته باشند.

وی با بیان اینکه اصفهان پس از تهران دومین استان دانشگاهی کشور است، افزود: ۳۳۰ هزاردانشجو در ۱۵۰ مرکز آموزش عالی در این استان تحصیل می کنند و ۶ دانشگاه بزرگ اصفهان نیز در رنکینگ بین المللی قرار گرفته است.

زرگرپور در ادامه به فجایع میانمار اشاره کرد و افزود: وضعیت میانمار برای جنوب شرق آسیا مناسب نیست و جدا از اینکه افراد مسلمان و یا غیر مسلمان مورد ظلم قرار گرفته اند از بعد حقوق بشری تصویر خوبی را نشان نمی دهد و امیدواریم که هرچه زودتر با کمک کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان این موضوع حل شود.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان پیروان ادیان توحیدی قرن ها است که با یکدیگر به صورت مسالمت آمیز و در آرامش زندگی می کنند، افزود: علیرغم اینکه دین رسمی کشور اسلام است ولی اقلیت های مذهبی آزاد و برابر هستند ودر مراسم های مختلف یکدیگر شرکت می کنند و این موضوع را سران ادیان مختلف نیز تایید خواهند کرد.

استاندار اصفهان اظهارداشت: قابل قبول نیست که یک جمعیت کثیری به خاطر مذهب خود مورد بی مهری و ظلم قرار بگیرند که با هیچ یک از شعارهای حقوق بشری دنیا همخوانی ندارد و امیدواریم که کشور تایلند نیز کمک نمایند که این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

وی با بیان اینکه این موارد به سفیر ایران در بانکوک منتقل خواهد شد، افزود: شما به عنوان سفیر بانکوک در ایران با همتای خود در بانکوک همکاری داشته باشید تا این موارد اجرایی گردد.

سفیر تایلند در ایران نیز در این دیدار اظهارداشت: این کشور مشتاق به همکاری های علمی و تحصیل دانشجویان تایلندی در دانشگاه های اصفهان است.

کالایانا ویپاتی پومی پراتس از حضور تجار تایلندی در اصفهان و همکاری در امور تجاری و سرمایه گذاری استقبال کرد و افزود: در این ارتباط پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه از سال ۱۹۸۰ تاکنون ۱۶۰ هزار پناهنده میانمار در طول مرزهای مشترک پناهنده شده اند، افزود: کشورهای زیادی در منطقه از جمله اندونزی و مالزی و مجامع بین المللی پیگیر حل مشکلات میانمار هستند تا بتوانند مشکل هزاران نفر از جامعه ی مسلمانان این منطقه را برطرف کنند و آرام کردن وضع فعلی را بر عهده بگیرند.

سفیر تایلند در ایران با بیان اینکه یک کشور نباید بین مردم خود براساس مسائل دینی و مذهبی تفاوت قائل شود، افزود: موضوعی که باید کشورها به آن دقت کنند این است که نباید با توجه به مسائل مذهبی کنش و یا عکس العملی بین مردم در اقلیت های مختلف یک کشور ایجاد شود.

کالایانا ویپاتی پومی پراتس با استقبال از سخنان استاندار اصفهان در رابطه با کشور میانمار، اظهارداشت: این نظرات را به مسئولین کشور انتقال خواهم داد و مسئولان کشور تایلند نیز پیگیر هستند که بتوانند این مسئله را هرچه سریعتر حل کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin