نشست اصحاب رسانه تاجیکستان با حضور «نظام الدین زاهدی» سفیر تاجیکستان در ایران و «شاهین صمدی» سخنگوی وزارت امورخارجه این کشور به میزبانی خبرگزاری فارس در ساختمان مرکزی این خبرگزاری برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر تاجیکستان در ابتدای این نشست ضمن ابراز خرسندی از بازدید از خبرگزاری فارس و آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این رسانه گفت:  تاکنون چندین بار قصد بازدید از خبرگزاری فارس را داشته اما به دلایل مختلف محقق نشده است. خوشحال هستیم که از خبرگزاری فارس که همواره حقایق را بیان می‌کند و محبوبیت زیادی در داخل و خارج این کشور دارد، بازدید می‌کنم.

وی در ادامه به گسترش تعاملات ایران و تاجیکستان اشاره کرد و اظهار داشت: طی 3 سال اخیر روابط دو کشور رشد قابل توجهی داشته است. به عنوان نمونه می‌توان به سفرهای رؤسای جمهور دو کشور اشاره کرد که آخرین مورد آن سفر «سید ابراهیم ‌رئیسی» به «دوشنبه» بود که منجر به امضای توافقنامه‌های متعددی شده است. امضای این توافقنامه‌ها و این گونه سفرها خود باعث افزایش اعتماد متقابل بین دو کشور شده و به تبع آن همکاری‌های دوجانبه نیز فزایش می‌یابد.

سفیر تاجیکستان هدف از سفر هیئت رسانه‌ای این کشور را گسترش فعالیت‌ها و همکاری‌ها در حوزه رسانه عنوان کرد و افزود: این موضوع برای همه ما معلوم است که سخن هم می‌تواند باعث گسترش روابط شود و هم موجب گسست روابط در نتیجه ما از این فرصت در جهت تحکیم روابط دوجانبه استفاده می‌کنیم.

زاهدی در ادامه یادآور شد: در تاجیکستان جشنی با عنوان «جشن مطبوعات» برگزار می‌شود که امسال ‌صد و یازدهمین سالگرد آن بوده و اولین بار این جشن در سال 1912 با چاپ و انتشار «روزنامه بخارا» در تاجیکستان شکل گرفت.

به گفته این دیپلمات تاجیک، در سال گذشته و بعد از چند سال روزهای فرهنگی برگزار شده که با استقبال مردم دو کشور همراه شد. از جمله روزهای فرهنگی تاجیکستان در شهرهای «تهران»، «شیراز» و «تبریز». علاوه بر این، سال گذشته 40 نفر از اصحاب رسانه شامل ناشران و نخبگان فرهنگی برای حضور در نمایشگاه کتاب «تهران» به ایران آمدند و از این نمایشگاه بازدید کردند.

زاهدی تصریح کرد: حجم تجارت دو جانبه در سه سال گذشته 5 برابر افزایش پیدا یافته و از 57 میلیون دلار به 240 میلیون دلار رسیده است. البته در 9 ماهه سال جاری، حجم تجارت دو جانبه 200 میلیون دلار بوده که مطمئنا تا آخر امسال افزایش زیادی نسبت به سال گذشته خواهد داشت.

به گفته وی، در همین راستا برای تقویت روابط دوجانبه در تاریخ 26 تا 28 دسامبر (5–8 دی‌ماه)، شانزدهمین کمیسیون مشترک تجاری ایران و تاجیکستان برگزار خواهد شد که در بسیاری از حوزه‌ها، کمیته‌های مشترک تاسیس شده و حتی شورای مشترک سرمایه گذاری ایران و تاجیکستان را نیز خواهیم داشت.

سفیر تاجیکستان در پایان تاکید کرد که ظرفیت‌های همکاری دو کشور زیاد بوده و باید به سرعت به سمت توسعه آن حرکت کنیم.

«شاهین صمدی» سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان نیز در این نشست از دعوت خبرگزاری فارس از خبرنگاران و روزنامه نگاران تاجیک که باعث گرد هم آمدن اصحاب رسانه این کشور در ایران شد، تشکر کرد.

وی همچنین ضمن اشاره به فعالیت‌های رسانه‌ای تاجیکستان یادآور شد: در حال حاضر 600 رسانه در تاجیکستان فعالیت می‌کنند که 75% آنها رسانه‌های مستقل وخصوصی بوده و مابقی دولتی هستند. همچنین از بین 20 رسانه خارجی فعال در تاجیکستان، تنها خبرگزاری فارس است که نزدیک به دو دهه در این کشور حضور فعال دارد.

سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان در بخش پایانی سخنان خود به توجه خاص «امامعلی‌رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان به رسانه‌ها اشاره کرد و از نشست هر ساله رئیس جمهور با اصحاب رسانه گفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin