“دولتعلی حاتم اف” سفیر تاجیکستان در ایران با سفر به استان قزوین با اعضای اتاق بازرگانی قزوین و صنعتگران این استان دیدار و گفتگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر تاجیکستان در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین گفت: کشور ایران در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و به ویژه همزبانی با کشور تاجیکستان نقاط مشترک زیادی دارد.

“دولتعلی حاتم اف” افزود: در طول 70 سالی که کشور تاجیکستان عضو اتحادیه جماهیر شوروی بود از لحاظ تکنولوژی در سطح پایینی قرار داشت اما با استقلال این کشور شاهد رشد در قسمت‌های مختلف علمی و صنعتی هستیم.

سفیر تاجیکستان در ادامه خاطرنشان کرد: اقتصاد تاجیکستان یک اقتصاد بکر و دست نخورده است به طوری که در همه زمینه‌های صنعتی و علمی به همکاری نیاز داریم. بنابراین اگر شرایطی فراهم شود که ارتباط تجاری استان قزوین و کشور تاجیکستان افزایش یابد، قطع یقین به نفع هر دو طرف است.

حاتم اوف با بیان اینکه کشور تاجیکستان از لحاظ ذخایر آبی در رتبه هشتم قرار دارد، گفت: همچنین وجود بیش از 700 رودخانه کوچک و بزرگ موجب شده این کشور رتبه اول منطقه در ذخایر آبی را داشته باشد که همه این آب‌ها، آب شیرین و قابل شرب است.

وی با اشاره به اینکه کشور تاجیکستان در صنعت شیشه نیازمند واردات است، بیان کرد: در حال حاضر صنعت شیشه کشور تاجیکستان از سوی کشورهای روسیه و چین تأمین می‌شود.

این مسئول افزود: بنابر این با توجه به وجود این ظرفیت در کشور تاجیکستان آمادگی لازم برای واردات شیشه از کشور ایران را داریم.

سفیر تاجیکستان اضافه کرد: در صورتی که واردات شیشه از کشور ایران به تاجیکستان محقق شود علاوه بر تأمین نیاز این کشور به صنعت شیشه، زمینه‌ای برای صادرات شیشه به دیگر کشورهای منطقه نیز فراهم می‌شود.

دولتعلی حاتم اف خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور ایران از نظر تجارت بین‌الملل با کشور تاجیکستان در رتبه پنجم قرار دارد که امیدواریم با افزایش روابط تجاری، کشور ایران در رتبه اول روابط تجاری با تاجیکستان قرار بگیرد.

وی افزود:در حال حاضر مهم‌ترین صنایعی که صادرات آنها از ایران به تاجیکستان اهمیت زیادی دارد، مصالح ساختمانی، سرامیک، مواد غذایی و صنایع تبدیلی است.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin