سفیر بولیوی در تهران اعلام کرد که اسرائیل به منظور از بین بردن حزب الله جنگ ۳۳ روزه را آغاز کرد اما این جنگ با ایستادگی این حزب با شکست مواجه شد.خورخه رودولفو میراندا لویزاگا، سفیر بولیوی در ابتدا در خصوص چگونگی و اهداف وقوع این جنگ گفت: در سال 2006 اسرائیل به علت ترسی که از نیروی حزب الله داشت در صدد برآمد تا این حزب را بین ببرد .

از نظر مقامات اسرائیلی سازمان سیاسی و ارتشی حزب الله از قدرت فراوانی برخوردار است. این مقامات از گسترش این قدرت واهمه داشتند و از همین روی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این دو سازمان این کشور را از بین ببرند.

وی در ادامه افزود: کشته شدن و همچنین دستگیری چند تن از سربازان اسرائیلی توسط نیروهای حزب الله به محقق کردن آرمان‌های خود کمک‌های شایانی کرد. این مقامات برای دستیابی به این مهم مبادرت به بمباران کردن لبنان کردند.

رهبران اسرائیلی همچنین تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا اعتبار و اهمیت حزب الله را در برابر چشمان شهروندان لبنانی از میان ببرند تا شهرندان علیه حزب الله شورش کنند. اما تبلیغات علیه خزب الله کارساز نیفتاد. در نتیجه دستگیری چندتن از سربازان اسرائیلی توسط حزب الله بهانه‌ای شد تا این مقامات در ژوئیه سال 2006 به خاک لبنان حمله کرده و منطقه ای در این کشور را بمباران کردند .

سفیر بولیوی در ادامه اضافه کرد: این حمله باعث نشد تا حزب الله از پای در بیاید و در برابر حملات اسرائیل به سختی ایستادگی کرد به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان اسرائیلی خود اذعان داشتند که اسرائیل در این جنگ به سختی شکست خورد.

میراندا همچنین به روابط جهان اسلام  و اسرائیل اشاره کرد و گفت: مقامات آمریکای و اروپایی ترس خاصی از جهان اسلام دارند.

این دیپلمات بولیوایی علت ترس این مقامات از جهان اسلام را بدینگونه توصیف کرد: این مقامات در وهله اول برای گستردن هژمونی خود در میان کشورهای مسلمان و همچنین به منظور دستیابی به منابع طبیعی این کشورها بویژه نفت می خواهند تا اتحاد و ایمان میان مسلمانان را از میان ببرند.

در مرحله بعد این مقامات از جهان اسلام واهمه دارند زیرا که در جهان اسلام کشورهایی همانند ایران، روسیه و وجود دارند که برای حفظ حاکمیت، منابع طبیعی خود و همچنین دفاع از آرمان‌های اسلامی به هیچ عنوان نمی خواهند زیر بار زورگویی‌های این مقامات بروندو در برابر این مقامات ایستادگی می کنند.

وی همچنین اعلام کرد که اسرائیل دارای سیاستی توسعه گرا است. او در خصوص حمایت آمریکا از رهبران اسرائیلی گفت: مقامات کاخ سفید از اصلی ترین حامیان اسرائیل به شمار می‌روند و از طرق محتلف به ویژه  اقتصادی آن‌ها را تامین می کنند اما جوامع یهودی در جای جای جهان نیز که از نظر اقتصادی بسیار قوی به‌شمار می روند رهبران اسرائیلی را حمایت می کنند.

یهودی نشینان آمریکا از مهم‌ترین حامیان رهبران اسرائیلی به‌شمار می‌روند، در فرانسه نیز گروه بزرگی از یهودیان ثرتمند وجود دارند که این رهبران را به صورت مستمر حمایت می‌کنند.

وی در خصوص اهداف اسرائیل خاطرنشان کرد: اسرائیل می‌خواهد تا مرکزی باشد که بتواند همه خاورمیانه را تحت کنترل خود در آورد، اما کشورهایی همانند ایران، لبنان و سوریه وجود دارند که با تمام قدرت در برابر این قدرت ایستادگی می کنند و اجازه نمی دهند تا این رهبران منطقه را تحت کنترل خود درآوردند.

وی درباره آگاهی مردم آمریکای لاتین در خصوص جنگ 33 روزه گفت: اگر به صورت صادقانه گفته شود منطقه آمریکای لاتین تنها در خصوص رخ دادن چنین جنگی اطلاعات جزئی داشتند اما با گسترش روابط ایران و منطقه آمریکای جنوبی این اطلاعات بسیار اندک به آگاهی تبدیل شدند و شهروندان منطقه ما متوجه شدند اسرائیل چگونه می خواهد با متوسل شدن به زور خود را قانونی جلوه دهد و همچنین بر کشورهای دیگر حکمرانی کند و برای دستیابی به این مهم حق و حقوق شهروندان بی گناه را زیر پا بگذارد.

وی در خصوص روابط کشورهای آمریکای لاتین با اقدامات اسرائیلی در برخورد با فلسطین، سوریه و لبنان گفت: ما کشورهای منطقه آمریکای جنوبی تمامی این اقدامات که جنگ و کشت و کشتار در پی دارد را به شدت محکوم می کنیم.

سفیر بولیوی در تهران در پایان خاطرنشان کرد: بولیوی از هویت و حاکمیت فلسطین حمایت می‌کند و هرگونه دخالت اعم از دخالت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی را به شدت محکوم می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin