سفیر کشور بنگلادش در ایران با بیان اینکه کالاهای ایرانی مورد استقبال مردم کشور متبوعش است، خواستار برقراری ارتباط مستقیم تجار بنگلادش با تولیدکنندگان استان فارس شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، منجورول کریم خان چودری، در نشست با فعالان اقتصادی استان فارس خاطرنشان کرد: از دیرباز پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی بین دو استان فارس و کشور بنگلادش وجود داشته است، به طوری که بیش از ۷ هزار کلمه فارسی در زبان بنگلادش و بسیاری از اسامی فارسی در بین مردم ما نیز وجود دارد که این‌ها برای ما بسیار خوشایند و همواره مورد استقبال مردم ما است.

وی افزود: متاسفانه در سال‌هایی به دلایل مختلف ارتباط این دو کشور کم شده است که ما به دنبال بازیابی وجه مشترک‌ها با کشور ایران و استان فارس و کشور بنگلادش هستیم و اصرار داریم بازارهایمان را برگردانیم و حفظ کنیم.

چودری با بیان اینکه آمارهای دقیقی از میزان تراز تجاری کشور ایران و بنگلادش وجود ندارد، اظهار کرد: نمی‌توان گفت تحریم‌ها بر روند صادرات تاثیر نگذاشته است اما امروز می‌بینیم علی‌رغم تحریم‌ها، بسیاری از محصولات و تولیدات کشور ایران در بازار بنگلادش وجود دارد که عمده این‌ها از طریق صادرات از طریق کشور سوم انجام می‌شود.

سفیر کشور بنگلادش در ایران اضافه کرد: ما در سفارت می‌توانیم تسهیلگر روابط تجاری دو طرف باشیم و با همه توان تلاش می‌کنیم نقش حمایتی بین عرضه و تقاضا را برای تجار و بازرگانان دو طرف ایفا کنیم.

وی با برشماری برخی از محصولات این استان و استقبال از آن‌ها در بازار بنگلادش ادامه داد: به عنوان مثال سنگ آهن و یا انجیر خشک کالاهایی هستند که در کشور ما وجود دارد و بسیار پر طرفدار است اما در حال حاضر واسطه‌هایی وجود دارد که موجب بالا رفتن قیمت این محصولات می‌شود لذا اگر تجار ما بتوانند با تولیدکنندگان این استان ارتباط مستقیمی داشته باشند می‌توانیم کارهای ارزشمندی در حوزه تجاری برای دو طرف انجام دهیم.

چودری بیان کرد: بسیاری از مردم بنگلادش در کشورهای حاشیه خلیج فارس زندگی می‌کنند که از محصولات سبزی و صیفی‌جات و مرکبات استان فارس در سبد روزانه غذایی خود استفاده می‌کنند و آشنایی و تایید کیفیت محصولات ایرانی توسط آن‌ها ما را راغب کرده است که بتوانیم در حوزه صادرات سبزی و صیفی‌جات و مرکبات بین استان فارس و کشور بنگلادش مراودات خوبی انجام شود و این مهم برای ما بسیار با اهمیت است.

وی تصریح کرد: همچنین بسیاری از کالاهای با کیفیت ایرانی در بازار بنگلادش وجود دارد که با نام دیگر کشورها عرضه شده و با نام ایرانی شناخته نمی‌شود و ما تلاش می‌کنیم مسیر حضور کالاهای ایرانی با نام و نشان ایرانی برای عرضه در بازار کشور ما تسهیل شود و این خواست مردم بنگلادش است و آن‌ها از کالاهای ایرانی استقبال می‌کنند.

سفیر بنگلادش در ایران افزود: انتظار داریم اتاق بازرگانی فارس لیستی از تولیدکنندگان این استان را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم روابط تجاری تجارمان را به صورت ساماندهی شده با این استان دنبال کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin