در دیدار وزیر تعاون و سفیر بنگلادش در تهران بر تبادل تجربه در حوزه تعاونی، تامین اجتماعی، صندوق‌های خرد تامین مالی روستایی تاکید شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شریعتمداری در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه مناسبات و روابط میان دو کشور گفت: امیدواریم در آینده همکاری ها توسعه پیدا کند، یقینا در بسیاری از زمینه ها می توان از تجربیات یکدیگر استفاده کرد.

وی توضیحات مبسوطی را در خصوص فعالیت ها و وظایف این وزارتخانه ارائه کرد و افزود: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه دسته کلی وظایف و ماموریت ها وجود دارد. یکی از این زمینه ها حوزه تعاونی ها است که می تواند همکاری‌های گسترده ای در این زمینه شکل بگیرد. هم اکنون بسیاری از صنایع دریایی و بویژه حوزه آبزیان در قالب تعاونی ها انجام می شود. همچنین در بخش صنایع دستی و نیز در حوزه تعاونی های اعتبار و تامین مالی پروژه های خرد از ظرفیت تعاونی ها استفاده می شود که در این حوزه نیز همکاری خوبی می تواند بین دو کشور شکل بگیرد.

وزیر کار افزود: دسته دوم فعالیتها در حوزه روابط کار است. هم اکنون ما در سازمان بین المللی کار همکاری های خوبی با شما داریم که می توان این بخش را نیز توسعه داد. بخش دیگری از فعالیتها در این وزارتخانه در حوزه صندوق‌های تامین اجتماعی و فعالیت‌های اقتصادی وابسته به آن است. بر ای اینکه صندوق‌ها، پایداری داشته باشند امروز بخش بزرگی از فعالیت های وزارتخانه را به خود اختصاص می دهند. طبیعتا تبادل تجربیات در این بخش می تواند یکی از زمینه های همکاری میان دو کشور باشد.

شریعتمداری افزود: علاوه بر اینها حوزه هایی مثل پوشاک، پتروشیمی، سیمان، فولاد، بانک‌ها، بیمه، صنایع دارویی از دیگر محورهایی است که می‌توانیم در آنها همکاری مشترک داشته باشیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم حضور شما در ایران و آشنایی با بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و گردشگری به شناخت بیشتری از ظرفیت های قابل مبادله بین ایران و بنگلادش منجر شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همچنین یکی از مزیت های مهم ایران با توجه به تنوع جغرافیایی، حوزه گردشگری است که در این بخش ظرفیت قابل توجهی وجود دارد.

شریعتمداری ادامه داد: برای بوم گردی در روستاهای تاریخی ایران و توسعه زیست بوم برنامه‌ریزی کرده ایم. یقینا همکاری های بخش خصوصی دو کشور می تواند آشنایی های بیشتری را برای همکاری دو جانبه فراهم آورد. در همین ارتباط هم اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و هم اتاق تعاون از بخش های مناسب برای توسعه همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: امسال یک مشارکت بین بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری های کوچک در حوزه تعاون برای تامین مالی خرد تضمین شده تعاونی ها ایجاد کرده ایم که در نوع خود جدید است، بنابراین علاقه‌مندیم در این زمینه نیز با شما همکاری داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همچنین از اعلام آمادگی این وزارتخانه در زمینه تبادل تجربیات اعتبارات خرد و توسعه تعاونی‌ها خبر داد.

شریعتمداری افزود: ما دارای مکانیزمی تحت عنوان صندوق‌های خرد تامین مالی روستایی در 500 نقطه روستاهای کشور هستیم که در این زمینه هم می توانیم تبادل تجربیات داشته باشیم.

وی به دیگر زمینه های همکاری میان دو کشور به ویژه در بخش پوشاک اشاره کرد و گفت: کشور بنگلادش با توجه به بکار گیری بیش از 2 میلیون نفر شغل در این بخش بسیار مقتدرانه عمل کرده و به عنوان یک تجربه موفق توانسته با اتصال به فعالیتهای تولیدی و برندهای معروف و نیز ایجاد و تولید برند، برندهای خود را به بازارهای جهانی متصل نماید که در این حوزه نیز علاقه مند به همکاری هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یاد آورشد: همچنین می توانیم در حوزه ایجاد شبکه های اقتصاد معیشتی برای مناطق کمتر توسعه یافته با توجه به تجربه بنگلادش همکاری ها را گسترش دهیم.

شریعتمداری افزود: همچنین علاقه مندیم از تجربه موفق بنگلادش در ایجاد شبکه broc که هم اکنون 9 کشور عضو این شبکه هستند و حدود 29 میلیون نفر تحت پوشش مستقیم این شبکه و 129 میلیون نفر با این شبکه مرتبط هستند و یک اقدام توسعه ای، اقتصادی، معیشتی خوبی در مناطق کمتر توسعه یافته بود استفاده کنیم.

شریعتمداری افزود: همچنین متقابلا آمادگی داریم تجربه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد زیر ساخت های مناسب در حوزه روستایی را که در دنیا کم نظیر است در اختیار بنگلادش قرار دهیم.

در ادامه این دیدار، “گوسال اعظم سارکار” سفیر بنگلادش گفت: بسیار خرسندم که ایران و بنگلادش از روابط خوبی برخوردارند و مبنای آن مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور است و خیلی از فرصت‌ها بین دو کشور وجود دارد که می توانیم با همدیگر آن را تکمیل کنیم.

وی افزود: در بنگلادش برنامه های توسعه ای خیلی فعال است. بخصوص اینکه موتور محرکه آن بخش خصوصی است که مبنا و زیر بنای این حرکت را ایجاد می کند. بنابراین وقتی زمینه ها و حوزه های همکاری بسط پیدا کند بخش خصوصی می تواند پا به میدان بگذارد و همکاری داشته باشد. علاوه بر این در زمینه های حقوقی هم می توانیم در چارچوب یک یادداشت تفاهم همکاری داشته باشیم.

سفیر بنگلادش افزود: بنگلادش کشوری است که مفهوم تامین اعتبارات خرد در آن شکل گرفته و از طریق همین اعتبارات خرد در حوزه های دیگر هم استفاده شده که مکمل بخش تعاون شده است.

اعظم سارکار تاکید کرد: همکاری در حوزه اعتبارات خرد و تعاونی ها زمینه بسیار مناسبی برای همکاری دو کشور است. اما مفهوم دیگری نیز در کشور من تحت عنوان پس اندازهای خرد وجود دارد که می توانیم در این حوزه نیز فعالیت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در این روش مردم در روستاها پس انداز خرد انجام می دهند و دولت سه تا چهار برابر بیشتر ازپس انداز مردم در این طرح مشارکت کرده و پول پرداخت می کند. این نوع از پس انداز خرد مردم برای تهیه خانه و… هزینه می شود. علاوه بر این دولت مراکزی را برای فروش محصولات و تولیدات روستایی ایجاد می کند.

سفیر بنگلادش گفت: یکی از رویکردها و اولویتهای کاری یافتن زمینه های همکاری در بخش هایی مثل زمینه کشاورزی، گردشگری، پوشاک، صنایع و نیز توسعه کسب و کارهای اجتماعی و حرفه ها و مشاغل جدید و نوظهور و نیز اقتصاد آب و اقتصاد سبز و نیز سرمایه گذاری های مشترک در حوزه کارآفرینی است که در حوزهای یاد شده می توانیم مناسبات خود را گسترش دهیم.

اعظم سارکار تصریح کرد: ما در بنگلادش شبکه های امنیت اجتماعی داریم که به صورت گسترده فعالیت می کنند این شبکه ها در کشور بسیار با اهمیت هستند و استفاده های زیادی از آنها می شود. بطور مثال در زمینه ایجاد شغل برای اقشار آسیب پذیر و یا توزیع بسته های غذایی مثل برنج و گندم و همچنین در حوزه زنان بی سر پرست و سالمندان شبکه های امنیت اجتماعی فعال اند.

وی افزود: در حوزه تبادل نیروی کار بویژه در بخش گردشگری و کشاورزی هم می توانیم همکاری داشته باشیم.

سفیر بنگلادش گفت: شبکه broc به عنوان تشکل غیر دولتی در بنگلادش فعالیت دارد و خدمات اجتماعی و رفاهی ارایه می دهد. همچنین فعالیت بین المللی مثل آموزش ابتدایی، کسب و کار خرد نیز دارد که در این زمینه هم با انعقاد یاداشت تفاهم می توانیم همکاریها را گسترش دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin