سفیر بلغارستان در ایران گفت: نزدیکی بلغارستان به خوی فرصت ارزشمندی برای مبادلات اقتصادی بین دو کشور است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر بلغارستان در ایران در نشست دو جانبه با مسئولین و تجار و سرمایه‌گذاران خوی، با اشاره به این‌که شهر خوی نزدیکترین شهر آسیایی به اروپا و بلغارستان است اظهار کرد: نزدیکی خوی به بلغارستان می‌تواند نقش بسیار مهمی در مبادلات تجاری، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور ایفا کند.

وی با بیان این‌که «بلغارستان بعنوان دروازه ورودی اروپا محسوب می‌شود» تصریح کرد: با توجه به اینکه بلغارستان دارای دو بندر مهم تجاری و اقتصادی است این امکان را فراهم می آورد کالاهایی ایرانی و خویی علاوه بر مصرف داخلی بلغارستان به سایر کشورهای اروپایی نیز در کمترین زمان ممکن صادر شود.

وی ادامه داد: خوی در زمینه تولید تخمه آفتابگردان و کدو و عسل و گل محمدی قطب اول ایران است و اینها می توانند موجب همکاری و تبادلات تجاری بین خوی و بلغارستان شوند.

سفیر بلغارستان در ایران، بلغارستان را از کشورهای مهم در زمینه حمل و نقل عنوان کرد و گفت: در زمینه حمل و نقل با توجه به وجود شبکه ریلی و مرز زمینی و فرودگاه در خوی می توان تبادلات خوبی در زمینه‌های کشاورزی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی با این شهر انجام داد.

وی افزود: می‌توان از طریق بلغارستان محصولات خوی را به بازارهای بزرگ اروپایی و جهانی معرفی کرد. با تجارت مستقیم سود حاصل ازصادرات کالاهای هر دو طرف مستقیم به جیب خودشان می‌رود.

عابدی فرماندار خوی هم در این نشست ضمن تشکر از حضور سفیر کشور بلغارستان در همایش شمس و مولانا در خوی اظهار کرد: شهرستان خوی با داشتن ظرفیت های ارزشمنددر زمینه های تجاری، کشاورزی، ریلی، مرزی، پایانه ای، هوایی و فرهنگی آماده همکاری در جذب سرمایه گذاران بلغارستانی، اروپایی و مبادلات تجاری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin