در دیدار سفیر بلغارستان و وزیر ورزش و جوانان دو طرف به برقراری هر چه بهتر روابط فرهنگی ورزشی و برگزاری رویدادهای مشترک تاکید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در دیدار سفیر بلغارستان و وزیر ورزش و جوانان؛ محمود گودرزی با اشاره به روابط قدیمی دو کشور ایران و بلغارستان به تعمیق رابطه دو کشور در زمینه فرهنگی ورزشی و امور جوانان تاکید و مشترکات دو کشور را مورد توجه قرار داد.

او ابراز امیدواری کرد که تفاهم نامه‌ها و موافقت‌نامه‌هایی که بین دو کشور امضا شده موجب تعمیق این روابط شود.

وزیر ورزش و جوانان ظرفیت‌های ورزشی بلغارستان را مطلوب توصیف و از مربیان این کشور در رشته‌های مختلف ورزشی از جمله کشتی و وزنه‌برداری به نیکی یاد کرد و از خدمات ایوانف سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری که منشاً خدمات خوبی بود به نیکی نام برد.

او افزود: رشد مجدد وزنه‌برداری ایران در عرصه جهانی در ایران با حضور ایوانف بلغارستانی رقم خورد هرچند که در کشتی هم این کشور پیشینه خوبی دارد که البته چند سالی است از جرگه مدعیان فاصله گرفته‌اند که امیدوارم دوباره به سطح اول بازگردند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به وی‍ژگی ورزش که موجب رویارویی و آشنایی ورزشکاران کشورهای مختلف می‌شود ابراز امیدواری کرد سطح روابط را بیش از مناسبت رسمی دوستانه‌تر و اجرایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به سفری که نخست وزیر بلغارستان در ایران پیش‌رو دارد به تفاهم نامه دو کشور در زمینه امورجوانان نیز تاکید کرد تا در موقع آن سفر امضا و ارتباط خوب و منطقی بین جوانان دو کشور برای آشنایی بیشتر با فرهنگ ها صورت گیرد.

گودرزی حمایت دو کشور در زمینه کرسی‌های بین‌المللی را از نمایندگان یکدیگر در مجامع جهانی از جمله برقراری ارتباط منطقی بین دو کشور برای رشد و توسعه ورزش ایران و بلغارستان مهم تلقی کرد.

پولنداکف سفیر بلغارستان با ابراز خرسندی از جایگاه ورزش ایران اظهار داشت: موفقیت‌های اخیر ورزش ایران بویژه در کشتی و والیبال را از طرف ورزشکاران و مردم بلغارستان به ورزشکاران و مردم ایران تبریک می‌گویم.

او موفقیت‌های ورزش ایران را حاصل مدیریت خوب وزارت ورزش و جوانان که پتانسیل بالای ورزش در این کشور را ساماندهی می کند، دانست.

سفیر بلغارستان، رویارویی ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران و بلغارستان در میادین بین‌المللی را حامل پیام صلح، دوستی و برادری نامید و در ادامه با اشاره به رشته‌هایی چون وزنه‌برداری، کشتی و فوتبال که در هر دو کشور فعالند به ارتباط قوی‌تر دو کشور در حوزه ورزش تاکید کرد.

هریستو پولنداکف، با اشاره به قهرمانان صاحب نامی چون تختی و دانکلف در کشتی دو کشور گفت: چهره‌های ورزشی دو کشور ایران و بلغارستان که در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بودند به نسل جوان دو کشور نشان می‌دهد که چطور باید رقابت کنند تا ورزشکار واقعی باشند.

سفیر بلغارستان، رقابت‌های بین‌المللی مشترکی با یادبود قهرمانان ارزنده دو کشور از جمله تختی و دانکلوف را پیشنهاد داد که برگزاری آن در دو کشور با حضور کشتی‌گیران مطرح همراه با تصاویر آنها به شایستگی موجبات یک رویداد فرهنگی ورزشی را در راستای صلح و دوستی رقم بزند.

وی همچنین برگزاری دیدارهای دوستانه در رشته‌های مختلف ورزشی را از جمله دیگر برنامه‌های ورزشی دو کشور در آینده عنوان کرد.

در ادامه محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان با برگزاری مسابقات مشترک کشتی تحت عنوان یادبود تختی و دانکلوف موافقت کرد.

در این دیدار عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش همچنین برانوش نیک بین سرپرست امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان نیز حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin