سفیر بلغارستان با اشاره به ارتباطات دو کشور ایران و بلغارستان گفت: ارتباطات تجاری این دو کشور ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هریستو پولنداکف، در حاشیه جشنواره غذای اکو-جاده ابریشم گفت: بیش از ۲۰ سال است که رشته ایران شناسی در دانشگاه صوفیای بلغارستان تدریس می‌شود و هر ساله ایران‌شناسانی تحصیلات خود را در این دانشگاه به اتمام می‌رسانند.

وی با تاکید بر اینکه این دانشجویان می‌توانند در افزایش دوستی بین دو کشور موثر باشند، ادامه داد: علاوه بر این خود سفارت ما در تهران در بخشهای آموزشی، فرهنگی، علمی و ورزشی برنامه‌های خوبی را اجرا می‌کند که ما از این فرصت‌ها استفاده می‌کنیم.

پولنداکف با بیان اینکه برنامه سه ساله‌ای برای توسعه روابط دو جانبه داریم، گفت: علاوه بر این سال آینده ما یکصد و بیستمین سالگرد ارتباطات دیپلماتیک بین دو کشور جشن خواهیم گرفت و فکر می‌کنم در این مدت طولانی ایران و بلغارستان به یکدیگر نزدیک بوده‌اند.

وی با اشاره به زمینه‌های همکاری استان زنجان با کشور بلغارستان با توجه به ارتباطاتی که برقرار شده است، خاطرنشان کرد: ما یک سال گذشته ملاقات مفید و مثبتی را با استاندار سابق زنجان، شهردار این شهر و رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان داشتیم.

سفیر بلغارستان در ایران افزود: در نتیجه این دیدارها یک هیئت تجاری زنجان به بلغارستان سفر کرده و با نمایندگان اتاق بازرگانی کشور ما ارتباط مستقیمی را ایجاد کرده است.

پولنداکف با بیان اینکه زمینه‌های همکاری در حال ایجاد شدن است، یادآور شد: در زمینه دخانیات، معدن سنگ و فلزات، نساجی و تولید پنیر بسترهای همکاری وجود دارد.

وی با اشاره به تاثیرات برجام در تبادلات تجاری ایران و بلغارستان ادامه داد: بلغارستان عضو اتحادیه اروپا است و در نتیجه بعد از برجام ۲۷ رشد مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا را شاهد هستیم که این رشد در روابط ایران و بلغارستان ۳۵ تا ۴۰ بوده است.

سفیر بلغارستان در ایران گفت: بانک های بلغارستان با بانک‌های ایرانی ارتباطات سوئیفت ایجاد می‌کنند و فکر می‌کنم در آینده نزدیک هیچ مشکلی در رابطه با ارتباطات تجاری نخواهیم داشت.

 پولنداکف با بیان اینکه برگزاری جشنواره غذای اکو-جاده ابریشم توجه همه کشورهای این مسیر را به خود جلب می‌کند، افزود: زمانی که شرکت کنندگان خارجی به این جشنواره جذب می‌شوند شهر زنجان بهتر معرفی خواهد شد.

وی با اشاره به معرفی امکانات گردشگری زنجان با برگزاری جشنواره بین‌المللی غذای اکو-جاده ابریشم، افزود: بلغارستان در ایران برنامه‌های مختلفی را در دست اجرا دارد.

سفیر بلغارستان ادامه داد: بعد از سفر هیئتی از استان زنجان یک هیئت ۳۰ نفره نیز از نمایندگان ۳۰ شرکت‌ بلغاری از زنجان بازدید داشتند و آنها نیز به دعوت اتاق بازرگانی زنجان به این استان سفر کردند و فرصتی فراهم شد تا آنها نیز با تجار و نمایندگان اقتصادی زنجان ارتباطاتی را برقرار کنند و فکر می‌کنم این دو قدم اصلی خواهد بود تا ارتباطات هر چه بیشتر توسعه یابد.

الکساندر پولنداکف، سفیر بلغارستان در ایران، “بانیتزا” غذای سنتی بلغاری را در جشنواره بین‌المللی غذای اکو-جاده ابریشم طبخ کرد و بین حاضرین توزیع نمود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin