رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار اومبرتو بینوئزا رودریگز، سفیر اکوادور در تهران بر گسترش روابط تجاری تهران و کیتو تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ولی‌اله افخمی‌راد طی دیدار با سفیر اکوادور گفت: تجارت دو کشور در سطح قابل قبولی قرار ندارد و دو طرف برای پر کردن فاصله موجود باید گام‌های موثر و عملی بردارند که به عقیده ما بخش خصوصی باید نقش محوری را در این زمینه به عهده بگیرد.

وی افزود: باید تجارت میان کشورها از سوی بازرگانان دنبال شود و حمایت صرف نتیجه بخش نخواهد بود و اگر منافع بخش خصوصی دو کشور تامین نشود، دولت‌ها هر زمان دست از حمایت‌های خود بردارند، ارتباط تجاری دو طرف نیز کاهش خواهد یافت.

افخمی‌راد در ادامه از اقدام مجلس اکوادور در تصویب توافق‌نامه بازرگانی با ایران تشکر کرد و خاطرنشان کرد: امیدوارم این توافقنامه بتواند زمینه‌ساز گسترش هرچه بیشتر تعاملات دو کشور در بخش‌های مختلف باشد.

وی افزود: دو طرف می‌توانند در نخستین گام برای مبادله فهرستی از کالاهای صادراتی خود اقدام کنند و سپس با مذاکره و گفت‌وگو تعرفه‌های کالاهای مذکور را کاهش دهند.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایجاد یک کارگروه مشترک در جهت تحقق موارد مختلف همکاری دیگر راهکار پیش روی دو طرف است.

اومبرتو بینوئزا رودریگز، سفیر جمهوری اکوادور در تهران نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهادهای رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: خواهان گسترش بیش از پیش روابط خود با تهران هستیم.

وی افزود: اکوادور از ایجاد فهرست تجارت ترجیحی با ایران حمایت می‌کند و در این مسیر به سرعت گام برخواهد داشت.

رودریگز اظهار داشت: اکوادور با پیشنهادهای ایران در بخش‌های مختلف از جمله تسهیل روابط بانکی و خط اعتباری، تجارت ترجیحی، اعزام هیات‌های تجاری و شرکت در نمایشگاه‌های یکدیگر موافق و امیدوار است سفر مقامات اقتصادی ایران به اکوادور نقطه عطفی در گسترش روابط تجاری دو کشور باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin