راب مَکِر ایر سفیر انگلیس در ایران طی پیامی تصویری در صفحه اینستاگرم سفارت این کشور در ایران از دیدارهای خود با مقامات لندن درباره چگونگی پیشبرد موضوعاتی که برای دوکشور مهم هستند خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راب مَکِر در ابتدای پیام خود می‌گوید: اخیرا از لندن به تهران برگشته‌ام. این سفر مهمی بود که از مدتی قبل برنامه‌ریزی شده بود. من با وزیر خارجه کشورمان و دیگر مقامات ارشد دیدار داشتم و آن‌ها درباره این‌که چگونه می‌توان درباره موضوعاتی که برای ایران و بریتانیا مهم هستند را پیشبرد، صحبت کردم.

وی در ادامه به مساله برجام و کانال ارتباطی “اینستکس” پرداخت و ادامه داد: در مورد برجام می خواهیم با ایران فرانسه و آلمان و همچنین روسیه و چین همکاری کنیم تا از مکانیسم حل اختلاف استفاده کنیم و راهی به جلو پیدا کنیم. که بتوان نگرانی بین‌المللی برای برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نگرانی‌های ایران برای مزایای اقتصادی که از آن برخوردار می‌شود، هم برطرف کنیم. باعث خوشحالی بود که هفته گذشته شاهد آمدن مقامات اینستکس به ایران بودیم که درباره پیشرفت کاری آن‌ها با مقامات ایران گفت و گویی انجام شد.

سفیر انگلیس در ایران همچنین به تاثیر خروج این کشور از اتحادیه اروپا بر تعهدات فی مابین پرداخت و افزود: بعضی وقت‌ها از من می‌پرسند که آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تعهد کلی ما را نسبت به اینستکس و همچنین برجام تحت تاثیر قرار می دهد یا نخیر؟ جواب من این است؛ خیر ما کاملا نسبت به این موضوعات متعهد باقی خواهیم ماند.

وی افزود: در هفته‌های اخیر ما با مقامات ایرانی درباره یکسری موضوعات دیگر از جمله خطر عدم ثبات در عراق و منطقه، پشتیبانی از خانواده‌های قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و بعضی از مسائل دو جانبه با اهمیت مثل تجارت و ویزا گفت و گوهای مهمی داشتیم.

راب مَکِر در پایان بر ضرورت گفتگو میان دو کشور تاکید کرد و یادآور شد: تمام این‌ها نشان‌دهنده ضروری بودن گفت و گو میان ایران و انگلیس است تا در مورد مسائلی که برای هر دو کشور مهم است پیشرفت حاصل شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin