سفیر اندونزی در تهران با اشاره به مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با مقامات این کشور گفت: موضع همیشگی و اصولی اندونزی همکاری با ایران و شرکتهای ایرانی بوده است.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، اکتاوینو علیمودین در گفتگو با ایرنا سفیر اندونزی در تهران همچنین درباره خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: ما از اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از توافق هسته ای متاسف بوده ایم چرا که نیازی به خروج از این توافق نبود. از سایر طرف های برجام هم خواسته ایم برای حفظ و ماندگاری این توافق تلاش کنند.

وی ابراز امیدواری کرد اتحادیه اروپا به همراه چین و روسیه در ثبات شرایط و حفظ برجام تلاش کنند و تاکید کرد: توافق هسته ای ایران و 1+5 همچنان کارایی خود را دارد و این توافق باید حفظ شود.

این دیپلمات اندونزیایی در بخش دیگر از سخنان خود و در پاسخ به این سوال که آیا امریکایی ها در دور اخیر تحریم های ایران با اندونزی هم مذاکراتی داشته اند، گفت: موضع اصلی و همیشگی اندونزی چه در زمان برجام و چه بعد از خروج آمریکا از آن همکاری با ایران و شرکت های ایرانی بوده است البته پیشنهاداتی داشته ایم اما سفر رئیس جمهور اندونزی به ایران در دسامبر 2018 نشان داد که مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی درعین حال گفت: البته آن دسته از شرکت ها که در آمریکا دارایی هایی دارند، و یا با شرکت های آمریکایی همکاری می کنند، و یا از سیستم مالی آمریکا استفاده می کنند ممکن است مشکلاتی داشته باشند اما در زمینه دلار مشکلی وجود ندارد چون ما هرگز از دلار آمریکا برای تراکنش های مالی استفاده نکردیم و به جای آن از یورو و دیگر واحدهای پولی بهره گرفتیم.

سفیر اندونزی در تهران اضافه کرد: درخصوص فشارهای دولت آمریکا می توان به سفر هفته گذشته وزیر خارجه آمریکا به اندونزی اشاره کرد اما همانطور که در رسانه ها منتشر شد اندونزی مذاکرات بی پرده ای با آمریکایی ها داشته است.

علیمودین تصریح کرد: این نشان گر آن است که ما همچنان بر موضع خود پایبند و کشوری آزاد و مستقل هستیم می توانیم با هر کشوری که فکر می کنیم برای ما سودمند است مبادله داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه در حوزه نفت و گاز مشکلاتی وجود داشته باشد این مشکلات عمدتا به مسائل فنی همچون قیمت، وضعیت بنادر و یا اپراتورها مربوط می شود و هیچ ربطی به سیاست دو کشور ندارد.

به گفته سفیر اندونزی در تهران اندونزی سال گذشته از واردات گاز مایع از ایران داشت و امیدواریم روند واردات گاز مایع از ایران همچنان پابرجا باشد.

وی همچنین در خصوص حجم مبادلات تجاری ایران و اندونزی گفت: در سال 2017 حجم مبادلات دو کشور به 660 میلیون دلار رسید در حالی که این رقم در سال های 2010 و 2011 حدود 200 میلیون دلار بوده است.

علیمودین اضافه کرد: البته در مقایسه با کشورهای دیگر ایران و اندونزی هنوز راه زیادی در پیش دارند اما همانطور که می بینیم در این مدت حجم مبادلات تجاری دو کشور سه برابر شده است .

سفیر اندونزی در تهران با بیان اینکه در دور گذشته تحریمها علیه ایران کالاهای بسیاری بودند که تحت تاثیر تحریم ها قرار نگرفتند، صادرات پارچه، سبزیجات و روغن پالم را از کالاهای صادراتی اندونزی به ایران ذکر کرد و افزود: ایران می تواند به اندونزی به عنوان گزینه ای در کنار شرکای سنتی خود نگاه کند.

وی افزایش سه برابری حجم مبادلات دو کشور در سال های اخیر را عمدتا ناشی از واردات فولاد و سنگ آهن از ایران ذکر کرد و گفت: علاوه بر این در زمینه صادرات پسته و عسل هم زمینه همکاری گسترده ای بین دو کشور وجود دارد.

علیمودین همچنین درباره انجام مبادلات دو کشور با ارزهای ملی گفت: دو کشور آغازگر تجارت با ارزهای ملی بوده اند و در این خصوص هم قبل از شروع تحریم ها و طی سه ماهه نخست سال جاری مذاکراتی داشته اند.

این دیپلمات اندونزیایی با بیان اینکه بانک های آن کشور تمایل به ارتباط مستقیم با بانک های ایرانی دارند، گفت: اجرای این سیاست موضوعی است که به سیاست های مالی دو طرف بستگی دارد در عین حال در ایران هم باید تثبیت نرخ ارز مورد توجه قرار گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin