سفیر اندونزی در ایران گفت: ما مراسمی شبیه عاشورا در اندونزی داریم که دیدن این مراسم می‌تواند برای مردم ایران جالب باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میرا‌ث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این دیدار با بیان این‌که روابط خوب دو کشور ایران و اندونزی از قدیم وجود داشته گفت: امیدوارم بتوانیم کارهای مشترک جدید به‌ویژه در حوزه گردشگری انجام دهیم. البته باید روی معرفی کردن دو کشور و اجرایی کردن ایده‌ها وتوافق‌ها تمرکز کنیم.

او با اشاره به این‌که علاقه‌مندی دو کشور و دو ملت به هم بالاست افزود: با توجه به جمعیت و پتانسیل‌های موجود در ایران و اندونزی، و جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و… ایران حجم گردشگری که بین دو کشور مبادله می‌شود کم است و باید با اقدامات و برنامه‌های مشترک این میزان را افزایش داد.

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: مهم این است که از یک نقطه شروع کنیم. باید ابتدا کمیته‌های فنی گردشگری بین دو کشور فعال شود. هچنین باید برنامه‌های فرهنگی متنوعی را برای معرفی دو کشور تدارک ببینیم، برگزاری شب‌ها و هفته‌های فرهنگی اندونزی در ایران و شب‌ها و هفته‌های فرهنگی ایران در اندونزی می‌تواند یکی از این برنامه‌ها باشد.

او خاطرنشان کرد: موضوع سومی که باید در دستور کار قرار گیرد و به آن توجه شود بحث حجاج است. ما آمادگی داریم که حجاج اندونزی از مسیر ایران به حج بروند. شهر‌هایی مثل شیراز ظرفیت خوبی به‌عنوان یک مقصد میانی برای پذیرایی از حجاج را دارند.

سفیر اندونزی در دیدار با معاون رئیس جمهور با اشاره به بازدیدش از نمایشگاه و کارگاه‌های صنایع‌دستی دایر سازمان میراث‌فرهنگی اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم درباره ارتقای روابط به‌ویژه در حوزه گردشگری بیشتر صحبت کنیم. علاوه‌ بر این در زمینه صنایع‌دستی نیز می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

اوکتاوینو علیمودین افزود: طبق توافق‌‌هایی که با هواپیمایی ماهان انجام شده پرواز مستقیم ایران-اندونزی برقرار شده است، این مسئله ظرفیت خوبی را برای افزایش گردشگران بین دو کشور ایجاد کرده است، می‌توانیم از این ظرفیت برای توسعه روابط گردشگری استفاده کنیم تا پروازهای مستقیم به‌صورت مرتبط انجام شود.

سفیر اندونزی در ایران با بیان اینکه پس از دایر شدن این پروازها تعداد گردشگران بین دو کشور افزایش داشته است، تصریح کرد: سال گذشته 8300 گردشگر ایرانی به اندونزی سفر کرده بودند اما امسال این میزان به 13 هزار نفر رسید. تعداد گردشگران و تورهای اندونزی به ایران نیز افزایش چشمگیری داشته به‌نحویکه هر هفته شاهد مهمان‌ها و هیئت‌هایی از اندونزی هستیم که به ایران سفر می‌کنند.

وی با اشاره به رویداد تبریز2018 گفت: مطمئنا این رویداد منجر به افزایش تعداد گردشگران اندونزی ورودی به ایران می‌شود و می‌توان از این ظرفیت برای توسعه روابط‌ گردشگری بین دو کشور بهره برد.

علیمودین تأکید کرد: ما پیش‌تر نیز پیشنهاد داده بودیم که از طریق تبلیغات بهتر این دو کشور را به هم بهتر بشناسانیم. انجام نمایشگاه‌ها و کارهای فرهنگی مشترک می‌تواند به این مسئله کمک کند. ما نیز در نمایشگاه‌ها و رویدادی مختلفی که در ایران برگزار می‌‌شود شرکت می‌کنیم تا فرهنگ و هنر کشور خود معرفی کنیم، این اقدامات می‌تواند راهی برای توسعه بیشتری روابط بین دو کشور به‌ویژه در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی باشد.

وی افزود: ما مراسمی شبیه عاشورا در اندونزی داریم که دیدن این مراسم می‌تواند برای مردم ایران جالب باشد، در نتیجه می‌توان گردشگران مذهبی بیشتری را تبادل کرد. همچنین تعدادی از آلات موسیقی ایرانی بسیار شبیه سازهای اندونزی است. همه این مسائل نشان می‌دهد اگر چه که ایران و اندونزی از نظر مسافت از هم دور هستند اما قرابت‌های فرهنگی زیادی دارند.

سفیر اندونزی در ایران با اشاره به ظرفیت‌های صنایع‌دستی ایرانی گفت: می‌توانیم همکاری خوبی در زمینه زیورآلات، و گوهرسنگ‌های ایرانی با یکدیگر داشته باشیم. ما در اندونزی شورایی تحت عنوان شورای صنایع‌دستی نوگرا و خلاقانه که می‌توانیم آن شورا را نیز برای توسعه روابط در حوزه صنایع‌دستی دخیل کنیم. می‌توانیم در زمینه توسعه صنایع‌دستی با همدیگر همکاری‌هایی داشته باشیم و دانسته‌ها و تکنولوژی هم استفاده کنیم.

وی با اشاره به حج عمره گفت: حج عمره فرصت‌های بسیار زیادی برای توسعه گردشگری مذهبی ایجاد می‌کند، در نتیجه می‌توان از ظرفیت گردشگران اندونزی که قصد انجام حج عمره دارند استفاده کرد. البته گردشگری مذهبی اندونزی ابعاد دیگری را هم شامل می‌شود. به‌عنوان مثال برای میلاد رسول اکرم(ص) تعدادی از گردشگران اندونزی برای زیارت به ایران و شهرهای مشهد و قم می‌آیند.

علیمودین با اشاره به ظرفیت‌های مشترک فرهنگی، و مذهبی و آداب و رسوم مشترک بین ایران و اندونزی بیان کرد: می‌توان از این مسئله برای توسعه میزان گردشگران مذهبی استفاده کرد. همچنین با تشویق سرمایه‌گذاران اندونزی می‌توان بحث توسعه زیرساخت‌های گردشگری در ایران را به‌ نحو احسن دنبال کرد. از طرفی باید بر توسعه رستوران‌ها و فروشگاه‌های ایرانی در اندونزی نیز توجه داشت.

همچنین محمد محب‌خدایی – معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: باید کمک کنیم که تورهای ترکیبی بیشتری توسعه داده شود. همچنین باید از طریق همکاری، ظرفیت‌ها و جاذبه‌های ایران را در هواپیماها و پروازهای اندونزی را معرفی کرد.

وی همچنین خواستار حضور و نقش جدی‌تر اندونزی در نمایشگاه گردشگری تهران شد و بر لزوم توجه به کمیته‌های فنی گردشگری دو طرف و برگزاری منظم جلسات کمیته فنی تأکید کرد.

محب‌خدایی با اشاره به توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی گفت: ما برنامه‌های جدی‌ برای گردشگری حلال داریم. با توجه به اینکه پایه گردشگری ایران، گردشگری حلال است، ایران می‌تواند الگوی خوبی برای توسعه گردشگری حلال برای سایر کشورها باشد.

همچنین سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: می‌توان از فرصت حج برای توسعه روابط استفاده کرد. می‌توان از شیراز، اصفهان و تهران که دارای فرودگاه بین‌‌المللی است برای جذب حجاج اندونزی‌ استفاده کرد تا آنها بعد از چند روز اقامت در ایران به حج بروند.

وی با اشاره به کمبود زیرساخت‌های گردشگر در شهرهای پرگردشگر مانند اصفهان افزود: با توسعه سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور می‌توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را ایجاد کرد تا زیرساخت‌های گردشگری را توسعه داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin