سفیر کشور افغانستان در تهران گفت: بندر و منطقه آزاد چابهار در استان سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی با افغانستان نقش مهمی در توسعه تجارت و ترانزیت کشور ما دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیر احمدنور در نشستی با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: کشور افغانستان محصور در خشکی است و می تواند با توسعه روابط تجاری و اقتصادی از طریق چابهار به آب های آزاد اتصال پیدا کند.

وی گفت: کالاهای تولیدی کشور افغانستان به راحتی از طریق چابهار و منطقه امن ایران به دنیا صادر خواهد شد.

وی افزود: چابهار در حال توسعه زیرساخت هاست و این نوید دهنده آینده روشنی برای کشورهای منطقه و استانهایی نظیر سیستان وبلوچستان و توسعه روابط با کشورهای همسایه پاکستان و افغانستان است.

وی بیان کرد: ایران با موقعیت استراتژیک خود در منطقه پل ارتباطی برای کشورهای مختلف جهان است و می تواند نقش مهمی در توسعه این منطقه داشته باشد.

وی گفت: امضای توافق نامه سه کشور ایران، افغانستان و هند نقش مهمی در توسعه روابط دارد و این امر می تواند یرای هر سه کشور مفید واقع شود.

سفیر کشور افغانستان در تهران گفت: تجار و بازرگانان کشور افغانستان حضور فعالی در چابهار دارند و پس از تکمیل راه آهن و جاده های ترانزیتی ارتباط بیشتری در زمینه اقتصادی و تجاری خواهند داشت.

دکتر نصیراحمدنور با بیان اینکه ظرفیت جابجایی کالا در بندر چابهار پس از تکمیل طرح های توسعه ای افزایش زیادی پیدا می کند، خاطرنشان کرد: چابهار جایگاه ویژه ای برای کشورهای همسایه نظیر افغانستان و آسیای میانه دارد.

وی بر توسعه روابط 2 کشور دوست و همسایه «افغانستان و ایران» تاکید کرد و افزود: امیدهای زیادی به کشور قدرتمند ایران داریم و می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی ما را مرتفع کند.

سفیران، دبیران دوم و رایزنان بازرگانی سفارتخانه های پنج کشور افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، بنگلادش و قزاقستان به همراه نمایندگان ۴۰ شرکت بزرگ ایرانی برای شرکت در نخستین نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته با محوریت صادرات در منطقه آزاد چابهار به این منطقه سفر کرده اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin