سفیر افغانستان از دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان با معاون وزیر نفت ایران درباره صادرات فرآورده های نفتی به افغانستان خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “نصیر احمد نور” سفیر افغانستان در ایران طی گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: افغانستان فرآورده های نفتی مورد نیاز خود را از ایران و دیگر همسایگانش وارد می کند.

وی افزود: موضوع استاندارد بودن فرآورده های نفتی وارداتی به افغانستان تنها مربوط به فرآورده های نفتی ایران نیست بلکه ما این موضوع مهم را برای تمامی فرآورده های وارداتی به کشورمان پیگیری می کنیم.

سفیر افغانستان با بیان اینکه “شکایت هایی در افغانستان در خصوص کیفیت فرآورده های نفتی وارداتی مخصوصا بنزین داشتیم”، گفت: فرآورده های نفتی وارداتی از کشورهای مختلف از جمله ایران در مخازن مخصوص به خود ذخیره و مخلوط شده و برای مصرف به استانهای مختلف افغانستان حمل می شود.

وی ادامه داد: کیفیت فرآورده های نفتی در گذشته نیز مورد توجه ما بوده اما در پی شکایت هایی که شده با تمامی کشورهایی که واردات فرآورده نفتی از آنها داریم مذاکراتی داشتیم که باید در خصوص رعایت استاندارد فرآورده های نفتی تولیدی خود توجه لازم را داشته باشید و اگر محموله ای را با استاندارد یورو 4 ارسال می کنید باید در انجام آزمایش ها نیز این استاندارد تأیید شود.

احمد نور از دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان با معاون وزیر نفت ایران خبر داد و گفت: این دیدار که حدود دو هفته پیش انجام شد با موضوع ادامه صادرات فرآورده های نفتی ایران به افغانستان بود.

وی افزود: اخباری که در خصوص سرطانزا بودن بنزین تولیدی در ایران در رسانه های داخلی ایران منتشر شده مورد توجه ما قرار گرفت و محموله هایی که از ایران می آمد را تحت آزمایش قرار دادیم و برخی را که در مورد استاندارد بودن محموله طبق استاندارد یورو 4 تردید داشتیم، پس فرستادیم.

سفیر افغانستان با بیان اینکه یک بار به ایران برای افزایش استاندارد فرآورده های نفتی صادراتی به افغانستان مهلت داده بودیم که این مهلت تمام شده، گفت: موضوع توقف واردات فرآورده های نفتی با استاندارد پایین به افغانستان موضوع جدیدی نیست و حدود دو یا 3 ماه پیش هم مطرح شده بود اما طبق مذاکراتی که اخیرا با مقامات ایرانی داشتیم با انجام آزمایش های لازم و اطمینان از استاندارد بودن فرآورده های صادراتی به افغانستان، مشکلی برای صادرات فرآورده های نفتی ایران به افغانستان وجود ندارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin