سفیر ارمنستان در ایران آمادگی کشورش را برای توسعه همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با ایران اعلام کرد و گفت: نباید همواره به اروپا چشم بدوزیم و خود ما به عنوان کشورهای همسایه نیز می‌توانیم دادوستد علمی و فناوری داشته باشیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان در حاشیه بازدید از پنج واحد تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی، این استان را یکی از استان‌های توسعه‌یافته و توانمند از نظر فناوری و منابع انسانی عنوان کرد و گفت: روابط رو به رشد ایران و ارمنستان این اجازه را می‌دهد که در مورد همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف فکر کنیم.

وی با اشاره به امضای توافق‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: کارآفرینان و فعالان اقتصادی ارمنی از مزایای عضویت در این اتحادیه بهره‌مند شده‌اند و اکنون زمان آن است که همراه با ایران، به طور مشترک از این امکانات استفاده کنیم.

وی با بیان این‌که امکانات نامحدودی برای همکاری در زمینه‌های مختلف با ایران داریم، افزود: مسیر هزاران ساله‌ای که دو ملت ایران و ارمنستان طی کرده‌اند ما را ملزم می‌کند که روابط کنونی را توسعه و تحکیم ببخشیم.

وی خواستار تسریع در فعالیت‌ها و صادرات کالاهای با کیفیت و رعایت استانداردها شد و گفت: بازسازی و افزایش ظرفیت گمرک متری اولویت دولت ارمنستان است؛ همچنین حل مسائل گمرکی دو کشور حذف عوامل مخل فعالیت ها و مناسبات تجاری دو کشور از دیگر مسائل مطرح شده در این بازدید بود.

حبیب امین زاده رئیس سازمان صمت استان نیز در بازدید از واحدهای صنعتی شهرک شهید سلیمی با اشاره به نگاه ویژه ایران به ویژه استان به مناسبات تجاری و اقتصادی با ارمنستان گفت: با توجه به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و همچنین مزیت‌های استان به دلیل ظرفیت بالای اقتصادی و تجاری و فعالیت صادرکنندگان بخش خصوصی و همچنین راههای زمینی استان آذربایجان شرقی به ارمنستان خواستار ایجاد نمایشگاه دائمی از محصولات استان در ارمنستان شد .

افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور از دیگر اهداف سفر سفر ارمنستان به استان آذربایجان شرقی بوده و با توجه به عضویت اخیر ایران در اتحادیه اوراسیا صادرات به بازارهای اروپا و منطقه اوراسیا فراهم می‌شود؛ کشور ارمنستان نقش بسیار مهمی در دستیابی ایران به بازار اوراسیا می‌تواند ایفا کند .

دیدار با استاندار آذربایجان شرقی و حضور در اتاق بازرگانی تبریز و مذاکره با تجار و فعالین اقتصادی استان با هدف بررسی مسائل مختلف از دیگر برنامه‌های سفیر ارمنستان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin