سفیر اتریش در نشست با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: خوشحالم که این فرصت ایجاد شد که بتوانم در این استان میهمان شما باشم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استفان شولتس با اشاره به اینکه سفرم به استان کهگیلویه و بویراحمد نه یک سفر گردشی بلکه سفر کاری است، اظهارکرد: نماینده اقتصاد و رایزن بازرگانی سفارت آقای گرابمایر در این سفر همراه من است و همین گواهی بر کاری بودن سفرم به استان است.

سفیر اتریش در ایران با اشاره به هدف سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: هدف از این سفر شناسایی همکاری بین طرفین بوده و اینکه بر مبنای علاقه دو طرف حوزه‌ها برای توسعه و همکاری دو کشور شناسایی و تعریف شود.

استفان شولتس تصریح کرد: آنچه مرا از بدو ورودم به استان کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر قرار داد حوزه‌های مدیریت منابع آبی، مدیریت جنگل‌های پایدار و همچنین حوزه گردشگری است که از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و مشابه با کشور اتریش است، ضمن اینکه در حوزه صنایع کوچک و نفت ظرفیت‌هایی برای همکاری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اتریش تنها کشور اروپایی است که در ایران انجمن فعال دارد، ادامه داد: سال گذشته ۱۳۰مناسبت علمی و فرهنگی را در انجمن فرهنگی اتریش در تهران برگزار کردیم که به دلیل اعتماد دو طرفه با کشور ایران برای برگزاری این مناسبت‌ها نیاز به اخذ مجوز نبود.

سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: اولین ریاست جمهوری کشورهای غربی که بعد از انقلاب اسلامی به ایران آمده رئیس جمهور اتریش بود و رئیس جمهور وقت کشور اتریش هم اولین رئیس جمهوری بود که بعد از توافق برجام به ایران سفر کرد، همچنین ۷۰۰ سال روابط مستند بین مردم دو کشور، ۵۰۰ سال شراکت و بیش از ۱۶۰ سال روابط کامل دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد که تقریبا هیچ کشور اروپایی از همچین پیشینه خوبی با ایران برخوردار نیست.

استفان شولتس با اشاره به تشابه صخره‌های رشته‌های کوه دنا به طبیعت اتریش تاکید کرد: احترام بسیار زیادی برای نحوه مواجه شما با دو چالش بزرگ بیماری کرونا و محاصره تجاری ناعادلانه آمریکا که در حال حاضر با آن مواجه هستید قائلیم و ناراحتی شما را از اینکه بخش سیاست و دیپلماسی نتوانسته کانال امن مبادلات مالی را فراهم کند درک می‌کنیم این بحران که در پی تحریم‌های ایالت متحده ایجاد شد به نوعی آیینه‌ای در مقابل اتریش قرار داده و کاملا متوجه شدیم که محدودیت‌های استقلال ما در زمینه مالی و تجارت تا چه حد است.

وی افزود: سوالی که پیش آمده اینکه در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟ می‌خواهیم از حالا تا پایان ویروس کرونا و از هم اکنون تا پایان این محاصره ناعادلانه تجاری از این فرصت که ایجاد شده استفاده کنیم و می‌خواهم با تحلیل دقیق از ظرفیت‌های موجود برای بنگاه‌های اقتصادی بستر را برای ورود به کارهای عملیاتی فراهم کنیم.

سفیر اتریش در ایران اظهارکرد: بنگاه‌های اقتصادی اتریش بسیار علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند و نمونه آن مشارکت ۲۵۰ شرکت اتریشی در نشستی با موضوع ایران که در اتاق اقتصاد اتریش در ماه می گذشته برگزار شد و نشست ماه نوامبر که در سال جاری برنامه‌ریزی شده است، نمی‌خواهم روابط تنها در قالب صحبت‌ و وبینارها باشد بلکه برنامه داریم که نمایندگان بنگاه‌های اقتصادی اتریش در قالب هیاتی و در حوزه کمک‌های بشر دوستانه به ایران بیاوریم.

استفان شولتس با اشاره به استفاده از فرصت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط گفت: با کمال میل بخش بازرگانی سفارت برای گفت‌وگوهای تخصصی و موردی با شما خواهد بود تا گام‌های بعدی را به صورت عملیاتی و مشخص برداریم و این ماموریتی است که سران ارشد دو کشور به ما واگذار کرده‌اند در سفر رسمی دکتر روحانی در جولای ۲۰۱۸ به اتریش مجموعه‌ای از قراردادها و یادداشت‌های تفاهم به امضا رسید که ما موظف شدیم پیگیر این تفاهم‌نامه‌ها باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin