“فریدریش اشتیفت”سفیر اتریش در ایران با “محمدعلی نجفی” رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دیدار و گفتگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، فردریش اشتیفت، سفیر اتریش در ایران در دیدار با محمد علی نجفی با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: البته 17 سال پیش هم به عنوان گردشگر وارد ایران شدم و از جاذبه های گردشگری و اماکن فرهنگی و تاریخی کشورشما بازدید کردم و اکنون خوشحالم که بعداز گذشت 17 سال دوباره به ایران آمده ام و می توانم در این کشور زندگی کنم.
وی افزود: در طول مدت 11 هفته ای که در ایران به عنوان سفیر اتریش حضور دارم تاکنون تعداد زیادی موزه را دیده ام و در سفری که قائم مقام وزیر امور خارجه اتریش به ایران داشت به همراه وی به اصفهان سفر کرده و از جاذبه های گردشگری این شهر زیبا نیز بازدید کردم.
اشتیفت با بیان اینکه رابطه ایران و اتریش یک رابطه دوستانه و همراه با احترام متقابل است افزود: در طول سال های گذشته رابطه ایران و اتریش همواره بر پایه احترام بوده و از اینکه در ایران ساکن هستم و به عنوان سفیر یکی از کشورهای اروپایی به کشوری با این تمدن کهن آمده ام بسیار خوشحال هستم.
سفیر اتریش در ایران با اشاره به عمق و غنای فرهنگی ایران و برخورداری از تمدن کهن خاطرنشان کرد: اتریش دارای تمدنی کهن است اما به گردپای ایران هم نمی رسد.
سفیر اتریش در ایران در ادامه صحبت های خود با اشاره به راهکارهای تقویت همکاری های دو کشور درحوزه های فرهنگی افزود: اتریش دارای یک موسسه فرهنگی در ایران است که این موسسه فرهنگی دارای گروه کر،گروه تئاتر، هنرجویان زبان آلمانی است که درخواست من از شما به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران این است که از هنرمندان اتریشی حاضر در ایران حمایت شود.
اشتیفت خاطر نشان کرد: یک موسسه فرهنگی در اتریش قصد دارد در ایران نمایشگاه نقاشی برگزار کند که به خاطر تحریم هایی که متوجه ایران است هنوز موفق به بیمه کردن آثار فاخر یکی از هنرمندان اتریشی که قرار است در این نمایشگاه حضور یابد نشده ایم از این رو ما نیز امیدواریم روند مذاکرات هسته ای ایران به نفع ایران پیش رود و تحریم ها برداشته شود.
سفیر اتریش در ایران در بخش دیگری از صحبت های خود و در پاسخ به یادآوری دکتر نجفی در خصوص برقراری مجدد خط پروازی مستقیم بین تهران – وین گفت: این موضوعی است که در هنگام تقدیم استوار نامه خود به رئیس جمهوری، دکتر روحانی نیز بر این موضوع تاکید داشت از این رو تمام تلاش خود را برای از سرگیری این خط پروازی به کار خواهم بست.
وی هم چنین با اشاره به علاقه مندی اتریشی ها برای سفر به ایران ادامه داد: از سال ها پیش نشست هایی بین اندیشمندان علوم دینی ایران و اتریش با عنوان نشست های گفتمان دینی برگزار می شود که در حال حاضر نیز اسقف اعظم اتریش درحال برنامه ریزی برای سفر به ایران برای شرکت در یکی از این نشست هاست.ضمن اینکه رئیس آکادمی علوم اتریش نیز در سال آینده میلادی به ایران سفر خواهد کرد.
وی یادآور شد: مردم اتریش علاقه مندی بسیار زیادی برای سفر به ایران دارند و این پیش بینی وجود دارد که درسال آینده میلادی با توجه به موفقیت های اخیر ایران در سطح ملی و بین المللی تعداد گردشگران اتریشی متقاضی سفر به ایران به طور چشم گیری افزایش یابد.
در این دیدارهم چنین معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با خیر مقدم به سفیر اتریش با اشاره به سابقه روابط دو کشورگفت: روابط ایران و اتریش همواره برپایه احترام و بر اساس گفت گوی های سازنده بوده است و امیدوارم این روابط در سال های آینده در حوزه های گوناگون خصوصا حوزه فرهنگ افزایش یابد.
نجفی افزود: با توجه به سه ماموریت مهمی که برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعریف شده است می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که همکاری های دو کشور در حوزه های گوناگون فرهنگی از جمله همکاری ها در زمینه باستان شناسی و کاوش و نیز پژوهش و ورود و خروج گردشگر تقویت شود.
وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه های مختلف فرهنگی و هنری و نیز محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی می تواند یکی از مهمترین حوزه های همکاری های فرهنگی دو کشور باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin