سفیر آکرودیته لیتوانی در ایران با بیان اینکه ایران کشور زیبا و دوست‌داشتنی است؛ گفت: لیتوانی نمی‌تواند سفارتی را در ایران دایر کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آدریوس بروزگا (سفیر لیتوانی در ترکیه و آکرودیته در ایران) در پاسخ به این سوال که باتوجه به اینکه ایران و لیتوانی در کشورهای یکدیگر سفارتی ندارند، چه اقداماتی در جهت تسهیل اخذ ویزا برای گردشگران دو کشور در حال انجام است، گفت: قطعا ایران باتوجه به منابع مالی خوب خود؛ امکان دایر کردن سفارت در لیتوانی را دارد ولی ما به دلیل اینکه با محدودیت منابع مواجهیم؛ فعلا نمی‌توانیم سفارتی را در ایران باز کنیم.

بروزگا افزود: البته دفتر همکاری ما در سفارت اسپانیا بوده و ایرانیان می‌توانند برای اخذ ویزا به آنجا مراجعه کنند. همچنین در آنکارا دفتری داریم که مردم لیتوانی‌ فعلا از آن طریق کارهای خود در ایران را انجام می‌دهند. و آقای محسن کریمی نیز به عنوان سفیر افتخاری لیتوانی در ایران مشغول به کار بوده و به مشکلات رسیدگی می‌کند.

وی همچنین درباره تاثیر تحریم‌ها در روابط دیپلماتیک بیان کرد: به دلیل اینکه ما عضو اتحادیه اروپا هستیم، قطعا باید قوانین آنها را اجرا کنیم اما اتحادیه اروپا نیز در حال اقداماتی است که بتواند سطح همکاری‌های خود را با ایران افزایش دهد.

سفیر آکرودیته لیتوانی در ایران با بیان اینکه لیتوانی بنا به عضویت در اتحادیه اروپا مجبور است پیرو قوانین اتحادیه عمل کند، ادامه داد: نمی‌توان گفت که تحریم‌ها در روابط هیچ تاثیری ندارد؛ ولی ما کار خود را انجام می‌دهیم چراکه کشور مستقلی هستیم و اکنون استقلال ۱۰۰ سالگی کشور خود را جشن می‌گیریم.

بروزگا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به تعاملات ایجاد شده در بین دو کشور می‌توانیم در آینده نزدیک شاهد حضور گردشگرانی بیشتری از کشوری لیتوانی در ایران باشیم، گفت: دقیقا چنین اتفاقی خواهد افتاد. باتوجه به بزرگی کشور ایران، ما یک همایش خیلی بزرگ را برای معرفی ایران در لیتوانی برگزار می‌کنیم که قطعا در علاقمند کردن مردم لیتوانی به سفر در ایران موثر خواهد بود. همچنین براساس تعاملات انجام شده، قرار است فعالیت‌هایمان را در حوزه‌‌های اقتصادی، علمی و گردشگری ایران گسترش دهیم. به این ترتیب نشست‌هایی در کنسول ما در حال برگزاری بوده تا برنامه‌ریزی برای ادامه‌دار شدن تعاملات با ایران انجام گیرد.

آدریوس بروزگا با بیان اینکه ایران کشور بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است؛ در پایان اظهار داشت: در مدتی که در ایران اقامت داشتم، حتی مردم عادی که مرا نمی‌شناختند، جویای احوالم می‌شدند و به من خوشامد می‌گفتند. اما متاسفانه با تمام زیبایی‌هایی که ایران دارد، تا به حال تنها موفق به دیدن شهرهای تهران و مشهد شده‌ام. البته امیدوارم که در آینده بتوانم قسمت‌های بیشتری از ایران را ببینم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin