موضوع تدریس زبان فارسی در آلمان و زبان آلمانی در ایران در دیدار میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان با رئیس دانشگاه آزاد مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حمید میرزاده در دیدار با سفیر دولت فدرال آلمان گزارشی درخصوص تاریخچه، وضعیت، امکانات و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است، گفت: در این دانشگاه تمامی رشته‌ها اعم از علوم پایه، علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم مهندسی از پایه تا دکتری تخصصی تدریس می‌شود.

وی افزود: حدود ۴۰ درصد کل دانشجویان ایرانی در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند و ۵۰ درصد از کل فارغ‌التحصیلان دانشگاه های ایران، دانش‌آموخته این دانشگاه بشمار می روند.

رئیس دانشگاه آزاد به آموزش پزشکی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: ۹۰ واحد از ۴۰۰ واحد این دانشگاه، مجری رشته‌های علوم پزشکی هستند و رشته‌های پزشکی، پرستاری و سایر رشته‌های مرتبط، در ۱۵ بیمارستان و مرکز پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌شود.

میرزاده با بیان اینکه بودجه دانشگاه آزاد در سال جاری معادل ۳ میلیارد دلار است، تصریح کرد: بودجه دانشگاه از طریق شهریه دانشجویان، مشارکت با صنایع و اقتصاد دانش بنیان تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای این دانشگاه دارای یادداشت تفاهم با دانشگاه‌های آلمانی هستند، از سفیر آلمان خواست در تمدید پاره‌ای از این تفاهم‌نامه‌ها که مدت آنها منقضی شده است، دانشگاه آزاد را یاری کند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه این دانشگاه دارای ۴ واحد و یک دفتر بین‌المللی در خارج از کشور است، به تأسیس شبکه همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و ابراز امیدواری کرد این دانشگاه بتواند در آلمان دفتری را تأسیس کند.

میرزاده یکی از اهداف تأسیس این دفاتر را آشنا کردن جهانیان با زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی دانست و اعلام آمادگی کرد که پس از تأسیس دفتر دانشگاه آزاد در میلان ایتالیا، دفتر بعدی در یکی از دانشگاه‌های آلمان تأسیس شود.

وی با اشاره به مذاکرات سازمان سما با دانشگاه کلن آلمان در زمینه آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارت محور، اعلام کرد طبق اعلام معاون اول رئیس‌جمهور ایران، دولت نیز از چنین تفاهم‌هایی استقبال و پشتیبانی می‌کند.

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر دولت فدرال آلمان نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از حضور در یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان، ابراز امیدواری کرد در راستای توسعه همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و آلمان بتواند گام‌های موثری بردارد.

وی با بیان اینکه کیفیت آموزش در آلمان بسیار بالا و در عین حال هزینه‌های تحصیل در این کشور بسیار پایین است، اعلام آمادگی کرد که با توجه به استعداد و توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه آزاد فرصت انجام سفرهای علمی برای آنها را فراهم کند.

سفیر آلمان اظهار داشت: هدف ما صرفاً دانشجویان رشته زبان آلمانی نیست بلکه این آمادگی را داریم که برای استفاده دانشجویان سایر رشته‌ها از منابع علمی به زبان آلمانی، دوره‌های آموزش این زبان را برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برقرار کند.

وی با استقبال از پیشنهاد رئیس دانشگاه آزاد درخصوص تأسیس دفتری در کشور آلمان، قول مساعد داد ارتباطات لازم را در این خصوص برقرار خواهد کرد.

سفیر آلمان در تهران به وظیفه خود به عنوان سفیر دولت فدرال آلمان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما می‌توانیم درخصوص آموزش زبان آلمانی هرگونه همکاری که مد نظر دانشگاه آزاد باشد را ترتیب دهیم و دوره‌هایی را با صدور گواهینامه معتبر مشترک با این دانشگاه برگزار کنیم.

وی همچنین اعلام آمادگی کرد با دریافت فهرستی از تفاهم‌نامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های آلمان، پیگیری‌های لازم را به جهت فراهم کردن امکان تمدید آنها انجام خواهد داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin