وزیر ارشاد در دیدار با سفیر آلمان گفت: حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت نشانه علاقه به گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران، با بیان اینکه حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت نشانه علاقه به گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور است، گفت: ایران و آلمان از قدیم تاکنون روابط خوبی در حوزه‌های مختلف به ویژه فرهنگ و هنر داشته و دارند.

وی افزود: بعد از حضور دولت دکتر روحانی فرصت های زیاد و متنوعی در روابط میان دو کشور از جهات مختلف فرهنگی ایجاد شده وامیدواریم این مسیر رو به تکامل تعمیق پیدا کند.  روابط ایران و آلمان قدیمی و تاریخی است و هر چه از آن گذشته بر اجزا و دامنه های آن افزوده شده است و دو ملت و دو دولت به طور جدی بر توسعه روابط فرهنگی مصمم هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران به عنوان کشور صاحب تمدن کهن در خاورمیانه و آلمان نیز از نظر جایگاه فرهنگی و تمدنی در اروپا، می‌توانند ارتباطات یکدیگر را گسترده‌تر کنند. در ارتباطات فرهنگی دو کشور فرصت‌های فراوانی پیش آمده، ولی کافی نیست. هم دولت دکتر روحانی و هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم است دریچه‌های ارتباطی فرهنگی ایران و آلمان بیش از پیش گسترده‌تر شود زیرا دو ملت از زاویه‌های فرهنگی زمینه‌های همکاری مشترک بسیاری دارند.

صالحی با اشاره به خروج آمریکا از توافق برجام گفت: خروج این کشور از برجام شرایط جدیدی را ایجاد کرده و بر بسیاری از حوزه‌ها از جمله فرهنگ و هنر نیز تاثیر داشته است. ولی این امر از عزم ایران در گسترش روابط فرهنگی نمی‌کاهد. ایران در شرایط تعریف شده و روشنی بعد از برجام در همه زمینه‌ها در حرکت بود و حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی با همین مسیر روشن تعریف شده بود. خروج آمریکا از برجام منجر به کاهش اعتمادها شد. زیرا دولت ایران سرمایه گذاری زیادی در این زمینه کرد و مردم نیز آن را همراهی کردند و این خروج منجر به ایجاد شکستی در پاره ای از اعتمادها شد. البته دولت‌های اروپایی به ویژه آلمان همراهی های خوبی در حفظ برجام داشته‌اند ولی تلاش‌های زیادی لازم است تا این اعتماد بازسازی شود و امیدواریم با تلاش دولت‌های اروپایی در روزها و ماه‌های آینده به بازسازی بخشی از این اعتماد دست پیدا کنیم. گفتگوها در سطح نخبگان، دانشگاهیان و مبادلات فرهنگی دو کشور به بازسازی این اعتماد کمک می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت امضای توافقنامه فرهنگی میان دو کشور ادامه داد: امضای سریعتر این توافقنامه به ایجاد مسیری روشن برای ادامه فعالیت‌های مشترک فرهنگی و هنری منجر می‌شود. جامعه ایرانی نسبت به فرهنگ، اندیشه و هنر آلمان علاقه‌مند بوده و هست و بخش قابل توجهی از حوزه‌های فلسفی و معرفتی این کشور در ایران دنبال می‌شود و آلمان در دوره‌های مختلف شریک خوبی برای ایران بوده است. همچنین فضای مشترک نخبگانی و عمومی بین ایران و آلمان مسئولیت دولتمردان دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله حوزه‌های فرهنگی و هنری را مضاعف می‌کند.

وی با اشاره به نقش حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری کشورمان در گسترش روابط فرهنگی با دیگر کشورها از جمله آلمان گفت: جایزه جهانی کتاب سال یکی از این حوزه‌ها است که هرساله با بررسی‌های لازم به نویسندگان کشورهای مختلف که در حوزه ایران شناسی و اسلام فعالیت داشته‌اند جوایزی را اهدا می‌کند. آلمان نیز می‌تواند در حوزه ایران‌شناسی آثار خود را به دبیرخانه این جایزه ارسال کند چرا که این جایزه یکی از زمینه‌هایی است که می‌تواند منجر به گفتگو میان نخبگان دو کشور شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنانش در این دیدار، با اشاره به آثار موزه هنرهای معاصر و عدم حضور این آثار در نمایشگاه کشور آلمان گفت: حضور آثار این موزه در نمایشگاه آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است اما نگرانی‌هایی در این زمینه به وجود آمده و معاون امور هنری با آلمان گفتگوهایی خواهد داشت تا ضمن رفع برخی نگرانی‌های جامعه ایرانی، زمینه‌های این حضور فراهم شود.

در بخش دیگر این دیدار، کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران ضمن اشاره به روابط دیرینه ایران و آلمان در زمینه‌های مختلف گفت: نقاط مشترک فرهنگی و هنری بسیاری میان دو کشور وجود دارد و مردم ایران و آلمان در امور فرهنگی و هنری همواره ارتباط و همکاری خوبی با یکدیگر داشته‌اند. آلمان توجه زیادی به تعمیق و تقویت روابط فرهنگی با ایران دارد و علاقه‌مندیم توافق‌نامه فرهنگی میان دو کشور هر چه سریع‌تر به امضای طرفین برسد.

سفیر آلمان در تهران افزود: نگاه مثبتی نسبت به خروج آمریکا از برجام نداریم و نباید این اتفاق می‌افتاد زیرا این توافق نامه مصوبه شورای امنیت بود و این خروج از نگاه ما ضربه ای به توسعه روابط در چارچوب برجام بود. ایرانیان علاقه زیادی به فرهنگ و هنر آلمان دارند و مردم کمتر کشوری را دیده‌ام که مانند ایرانیان گوته، هگل و کانت را بشناسند.

وی با اشاره به عدم حضور آثار موزه هنرهای معاصر تهران در کشور آلمان گفت: امیدوارم شرایط این حضور به زودی فراهم شود و حتی ما برای رفع برخی نگرانی‌ها پیشنهاد کردیم به طور همزمان آثار فرهنگی و هنری آلمان نیز در تهران به نمایش گذاشته شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin